Opieka nad osobą starszą w domu – 5 rzeczy, o które trzeba zadbać

Długoterminowa, prywatna opieka domowa dla osób starszych to luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Często dzieci lub wnuki, które nie mają w tym zakresie żadnego doświadczenia, muszą odkryć w sobie pielęgniarskie zdolności i zaopiekować się bliskim. Poznaj kilka wskazówek organizacyjnych, dzięki którym opieka nad osobą starszą będzie dużo łatwiejsza.

Jak opiekować się osobą starszą w domu? Zacznij od zadbania o tych 5 rzeczy:


1. Poduszka lub materac przeciwodleżynowy

Pielęgnowanie chorego w domu musi obejmować profilaktykę odleżyn, które są ciężką konsekwencją unieruchomienia. Opiekunom zaleca się zmienianie pozycji podopiecznego co najmniej raz na dwie godziny. Nie każdy ma na to czas i wystarczająco dużo siły. Tymczasem specjalistyczny materac pomoże zmniejszyć ucisk i tarcie, które są bezpośrednimi przyczynami powstawania owrzodzeń skóry. O dofinansowanie na akcesoria przeciwodleżynowe można ubiegać się w NFZ. Rzecz jasna, zaopatrzenie się w materac nie oznacza, że chorego nie trzeba już zachęcać do ruchu ani co jakiś czas pomagać mu zmienić pozycję. To wciąż bardzo ważny element opieki.

2. Zabezpieczenie łóżka i krzeseł przed zmoczeniem

Każdy, kto ma już pewne doświadczenie i wie, jak wygląda opieka domowa nad osobami starszymi, przyzna, że trudno jest utrzymać czystość i porządek przy osobie o ograniczonej sprawności, a czasami – świadomości. Brak koordynacji ruchowej i często kontroli nad pęcherzem kończy się wszechobecnymi plamami i przemoczeniem materaca, czasami zaś krzesła, fotela albo kanapy. Dlatego warto zaopatrzyć się w nieprzemakalne prześcieradło i podkłady, które można umieszczać wszędzie tam, gdzie zapragnie usiąść podopieczny.

3. Opieka nad starszymia codzienne zabiegi higieniczne

Może się wydawać, że opieka domowa nie wymaga codziennego mycia chorego, który przecież nie brudzi się tak, jak ludzie wychodzący. Takie podejście jest jednak bardzo błędne, bo obłożnie chory potrzebuje codziennej higieny dla zdrowia i komfortu psychicznego. Ponadto mycie to okazja do prostej gimnastyki i dokonania przez opiekuna oględzin ciała w celu wypatrzenia podrażnień skóry lub pierwszych objawów odleżyn. To jedna z podstaw, której wymaga opieka nad osobą starszą w domu.

4. Odpowiedni dobór ochrony przed nietrzymaniem moczu i stolca

Nawet początkujący opiekun zdaje sobie sprawę z istnienia pieluch dla dorosłych. Jednak obecnie wybór środków ochronnych jest bardzo szeroki. Dzięki temu można dobrać je tak, żeby odpowiadały na wszystkie potrzeby osoby obłożnie chorej. Podstawowymi parametrami, które warto wziąć pod uwagę, są rozmiar i stopień chłonności. Jaka jest opieka przy nietrzymaniu moczu? Z początku na pewno trudna, jednak takie udoskonalenia jak barierki zabezpieczające przed przeciekaniem, zapięcia na rzepy oraz wskaźniki wilgotności sprawiają, że pomoc osobie starszej w domu staje się dużo łatwiejsza. Szeroki wachlarz środków higienicznych oraz kosmetyków, które pomagają zadbać o skórę osoby z problemem nietrzymania moczu, ma w asortymencie TENA.

5. Staranne ułożenie jadłospisu

Nie można zapomnieć, że sposób przygotowywania posiłków oraz dbanie o nawadnianie organizmu chorego to także bardzo istotna opieka. Seniora należy zachęcać do jedzenia, dlatego posiłki muszą być ładnie podane i wygodne do skonsumowania. Miksowanie, blendowanie i rozdrabnianie to proste zabiegi technologiczne, które ułatwią choremu spożywanie posiłków. Co ważne, w diecie chorego nie należy ograniczać wody, która jest ważna dla zachowania dobrej kondycji ustroju. W przypadku nietrzymania moczu pacjent powinien pić około 2 litrów płynów dziennie, włączając w to zupy i koktajle. Lepiej jednak nie podawać mu napojów na dwie godziny przed snem, aby ograniczyć nocne moczenie. Jeżeli masz pytania lub wątpliwości, jak powinna wyglądać opieka nad chorymi w domu, zawsze warto skonsultować się z pielęgniarką lub opiekunką.