Od czego zacząć

Pierwsze kroki jako opiekun

Gdy zostajesz opiekunem, Twój świat się zmienia. Znajdujesz się w całkiem nowej sytuacji i musisz zmierzyć się z nieznanymi dotąd wyzwaniami. To właściwy moment, aby rozważyć kilka ważnych kwestii. Odpowiedzi na pytania pomogą Ci przygotować się na nadchodzące wyzwania.

10 ważnych pytań do opiekuna

Przygotowaliśmy także sugerowane działania. Jeśli to możliwe, omów je ze swoim podopiecznym. Postarajcie się znaleźć rozwiązania satysfakcjonujące obie strony. Pobierz praktyczną listę zadań tutaj (plik PDF):
 
  1. Czy w pełni rozumiesz stan zdrowia i objawy swojego bliskiego?
    Sugerowane działanie: Jeśli nie znasz dokładnego stanu zdrowia podopiecznego, porozmawiaj z jego lekarzem. Zapytaj o diagnozę, stan zdrowia Twojego bliskiego oraz czego należy się spodziewać. Rozważ z lekarzem różne warianty opieki i wspólnie wybierzcie najlepszy.

  2. Czy wiesz, gdzie Twój bliski przechowuje wszystkie ważne dokumenty i hasła?
    Sugerowane działanie: Zbierz wszystkie ważne dokumenty, których możesz potrzebować. Mogą to być dane kont bankowych, emerytalnych, depozytów, inwestycji, czy testament, a także kody PIN i hasła. Trzymaj je w jednym, bezpiecznym miejscu.

  3. Czy Twoja rodzina i przyjaciele wiedzą, że opiekujesz się bliskim?
    Sugerowane działanie: Rozmawiaj z nimi o swojej roli opiekuna. Poinformuj o stanie zdrowia Twojego bliskiego. Nie ukrywaj wyzwań, przed którymi stajesz.
       
  4. Kto może Ci pomóc w sprawowaniu opieki?
    Sugerowane działanie: Zrób listę wszystkich zadań, przy których potrzebujesz pomocy. Poproś rodzinę i przyjaciół o pomoc. Opracuj plan i podziel się obowiązkami. Zapoznaj się z lokalnymi instytucjami pomocowymi, które mogą Cię pomóc.

  5. Czy u Twojego bliskiego zdiagnozowano chorobę, która może wymagać dodatkowej, specjalistycznej opieki?
    Sugerowane działanie: Uzyskaj szczegółowe informacje od lekarzy. Poszukaj lokalnych szpitali i klinik, które zapewniają specjalistyczną opiekę.

  6. Jakie ubezpieczenie zdrowotne ma Twój bliski?
    Sugerowane działanie: Dowiedz się, czy Twój podopieczny jest ubezpieczony oraz co obejmuje jego pakiet. Znajdź polisę ubezpieczeniową i dowód osobisty. Zapoznaj się z zakresem polisy. Zasięgnij informacji o ubezpieczeniach długoterminowych. Jeśli Twój bliski nie jest ubezpieczony, dowiedz się,jakie świadczenia mu przysługują w Twoim regionie.

  7. Czy Twój bliski nadał Tobie lub innej osobie pełnomocnictwo (to jest prawo do decydowania o finansach)?
    Sugerowane działanie: Znajdź dokumenty bliskiego. Sprawdź przyznane pełnomocnictwa. Jeśli nie wiesz, co zrobić, omów różne możliwości ze swoim bliskim.

  8. Czy Twój bliski jest bezpieczny, gdy przebywa w domu sam?
    Sugerowane działanie: Porozmawiaj ze swoim bliskiej o tym, jak możecie poprawić wygodę i bezpieczeństwo domu. Sprawdź, czy dom jest bezpieczny. Określ, jakie zmiany są niezbędne, aby dom był całkowicie bezpieczny i komfortowy. Omówcie wspólnie ten temat.

  9. Czy znasz życzenia i preferencje swojego bliskiego?
    Sugerowane działanie: Jeśli to możliwe, spytaj podopiecznego, jakiego rodzaju opieki oczekuje. Ustalcie, jak możecie sobie pomagać. Powiedz, jak postarasz się zapewnić to, czego potrzebuje Twój podopieczny.

  10. Co zrobisz, aby zadbać również o siebie?
    Sugerowane działanie: Zastanów się, jak znajdziesz czas i energię dla siebie. Zatroszcz się nie tylko o zdrowie bliskiego, ale i własne. Dobrze się odżywiaj, wysypiaj się i ćwicz, jeśli czujesz taką potrzebę. Zwróć uwagę na swój poziom stresu i spróbuj go kontrolować.