Pomoc finansowa

Wsparcie finansowe dla opiekunów

Czy koszt opieki nad bliskim jest dla Ciebie źródłem stresu? Nie przejmuj się, to typowe: wielu opiekunów martwi się o stan swoich finansów. Na szczęście jest rozwiązanie – różne rodzaje wsparcia finansowego. 
 
Podpowiadamy, jak uzyskać pomoc finansową dla różnych aspektów opieki:

 • Ubezpieczenie 
  Sprawdź w swojej firmie ubezpieczeniowej, czy przysługują Ci jakieś świadczenia z tytułu sprawowania opieki. 

 • Pomoc rządowa 
  Wiele krajów oferuje programy pomocy finansowej dla opiekunów domowych krewnych. Spytaj lekarza albo pracownika służby zdrowia o istnienie takich programów. Poszukaj informacji w Internecie i dowiedz się, czy w Twoim mieście lub regionie dostępne są dofinansowania dla opiekunów. 

 • Pomoc pracownika socjalnego 
  Oprócz opisanego powyżej bezpośredniego wsparcia finansowego rząd w Twoim kraju może oferować pomoc w innych formach. Sprawdź, czy możesz skorzystać z pomocy pracownika socjalnego, który odciąży Cię w obowiązkach.  

 • Pomoc w wydatkach domowych 
  Niektóre organizacje pomagają uzyskać lepszą cenę abonamentu TV i paliwa, a także negocjują odroczenie płatności lub obniżenie lokalnych podatków. 

 • Pomoc przy świadczeniach rentowych i emerytalnych 
  Nie jesteś w stanie pracować i zarabiać? A może opieka nad bliskim zmusiła Cię do rezygnacji z pracy? Lokalni doradcy ds. renty i emerytury mogą oferować porady i wsparcie finansowe. 

 • Kościół i organizacje charytatywne 
  Dowiedz się w lokalnym kościele i organizacjach charytatywnych, czy możliwe jest uzyskanie pomocy finansowej dla opiekuna. 
Na następnej stronie znajdziesz odnośniki do organizacji, które być może będą mogły wesprzeć Cię finansowo. Zapoznaj się z ich ofertą. I pamiętaj: jeśli nie uzyskasz od nich pomocy, zwróć się do rodziny, znajomych lub lokalnych stowarzyszeń.