Pielęgnacja osób starszych – o czym należy pamiętać?

Jak pielęgnować osobę starszą, która nie potrafi już samodzielnie przygotować sobie jedzenia, ubrać się, umyć i skorzystać z toalety? To ważne, ale również trudne zadanie, szczególnie dla osoby niedoświadczonej w tym zakresie. Poniżej znajdziesz kilka aspektów, o których warto pamiętać.

Opieka i pielęgnacja osoby starszej– kilka słów wstępu

Potrzeby osób w podeszłym wieku różnią się ze względu na stan ich zdrowia. Inaczej wyglądapielęgnacja chorego nieprzytomnego, inaczej osoby, która pomimo sędziwego wieku potrafi nawiązać kontakt i współpracować. Warunki, które trzeba zapewnić podopiecznemu, powinny być bezpieczne, przyjazne dla zdrowia i komfortowe. Dobre samopoczucie psychiczne ułatwi choremu przejście przez ciężkie chwile oraz sprawi, że nie będzie się opierał czynnościom pielęgnacyjnym, za którymi nie każda osoba w podeszłym wieku przepada.

Odpowiednia pielęgnacja skóry dla osób starszych

Pielęgnacja osób starszychpowinna uwzględniać profilaktykę odleżyn. To bardzo ważne, aby zaoszczędzić osobie chorej bólu i powikłań. Czym są odleżyny? Określamy tak niebezpieczne owrzodzenia na skórze, na które narażone są osoby długotrwale unieruchomione. Ich leczenie jest trudne, a w ranie może rozwinąć się ciężkie zakażenie, dlatego lepiej im zapobiegać.

Pamiętaj, żepielęgnacja osoby starszejpowinna rozpocząć się od stworzenia jej odpowiednich warunków. Osoba unieruchomiona w łóżku wymaga specjalistycznego materaca przeciwodleżynowego. Ponadto trzeba często zmieniać jej położenie, aby uniknąć nieprzerwanego ucisku na skórę, tym bardziej gdy chory nie ma do dyspozycji specjalistycznego materaca. Najlepiej, jeśli osoba leżąca zmienia pozycję minimum co 2 godziny. Oprócz tego podczas zabiegów higienicznych – mycia i przebierania – należy dokładnie oglądać skórę, czy nie pojawiły się na niej zaczerwienienia zwiastujące rozwój owrzodzeń.

Skórę podopiecznego należy zawsze traktować delikatnie. Aby uniknąć przesuszenia i osłabienia, warto codziennie wcierać w nią delikatny balsam, który nie zawiera w składzie substancji drażniących (w tym zapachowych, kolorowych). Popękana, podrażniona i wrażliwa skóra wymaga kremów przeznaczonych specjalnie do niej, zawierających np. cynk.

Pielęgnacja i higiena osoby starszeja problem nietrzymania moczu i stolca

to trudna, uciążliwa przypadłość, którą należy leczyć. Doraźnie niezbędne są odpowiednie zabezpieczenia: nieprzemakalne podkłady na łóżko i krzesła, oraz, rzecz jasna, środki higieniczne dopasowane do potrzeb chorego – pieluchy, , majtki chłonne. Bardzo wygodnym rozwiązaniem dla opiekunów są wskaźniki, które informują, kiedy trzeba wymienić środek chłonny na świeży. Innym udogodnieniem jest technologia neutralizująca nieprzyjemny zapach amoniaku. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wachlarz tego typu produktów, a profesjonalną ochronę dla osób o różnym stopniu nietrzymania moczu oferuje TENA.

Odpowiednio częstazmiana pieluchomajteklub pieluch to jednak niejedyny sposób na zachowanie higieny. Choremu należy pomóc się umyć lub, jeśli nie może wstać, po każdej zmianie zabezpieczenia przetrzeć skórę delikatną myjką z płynem do higieny intymnej, a następnie osuszyć. Podczas zabiegów higienicznych przydają się też jednorazowe, specjalistyczne chusteczki nasączone płynem myjącym, które pomagają również łagodzić podrażnienia i poprawiają stan skóry. Pamiętaj, że po każdym myciu skórę należy dokładnie osuszyć miękkim ręcznikiem.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Pielęgnacja osoby starszej to nie tylko wymiana pieluch, mycie i zapobieganie odleżynom. Warto zrobić jak najwięcej, żeby podopieczny miał szansę czuć się świeżo i przyjemnie. Regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywa, wymiana pościeli i piżamy, przebywanie z nim i zapewnienie rozrywek, takich jak radio, telewizja, czasopisma, książki – to ważne aspekty opieki nad obłożnie chorym, których nie można bagatelizować.