Opiekunka osób starszych – jak nią zostać?

Opieka nad senioraminie zawsze jest łatwa, jednak rola opiekunki (lub opiekuna) jest ważna i może dać wiele satysfakcji. Obecnie na rynku pracy istnieje duże zapotrzebowanie na opiekunki. Jakie wymagania trzeba spełnić i jakie cechy charakteru są przydatne w tym zawodzie? Zapoznaj się z poniższym informatorem.

Opiekun/opiekunka osoby starszej – zakres obowiązków

Opieka nad starszą osobą polega na pomocy w zaspokajaniu jej codziennych potrzeb. Osoba opiekująca się seniorem musi go nakarmić i napoić (czasami też przygotować posiłki), pomóc mu w toalecie, pamiętać, jakie leki ma przyjmować podopieczny i o jakich porach (oraz dopilnować, aby je przyjął). Opieka obejmuje też zapewnienie rozrywki i towarzystwa: spacery, czytanie książek i czasopism, wspólne oglądanie telewizji, zdjęć albo gra w szachy. Dokładne obowiązki zależą od stanu zdrowia podopiecznego i jego potrzeb.

Czy opiekunki osób starszych muszą mieć specjalistyczne wykształcenie?

Wymagania w tym zakresie są różne, często mile widziane jest, aby opiekunka osób starszych miała wykształcenie pielęgniarskie, jeśli np. stan zdrowia podopiecznego wymaga robienia mu zastrzyków albo zmiany opatrunków. Przydatne w zawodzie może być także wykształcenie psychologiczne lub fizjoterapeutyczne, jednak czasami opiekunami zostają osoby bez wykształcenia kierunkowego. Dyplomy stanowią z pewnością duży atut podczas poszukiwania pracy. Niektóre szkoły oferują także kursy dla przyszłych opiekunek, na których można poznać zasady pierwszej pomocy lub dowiedzieć się, jak sprawnie pomóc chorej osobie podczas kąpieli czy jak zachęcić ją do jedzenia. Na pewno dużym plusem jest także doświadczenie. Osobie, która miała okazję opiekować się osobą starszą i chorą, na pewno będzie łatwiej wypełniać obowiązki.

Jakie cechy charakteru są przydatne w tym zawodzie?

Opieka dla osób starszych jest bardzo potrzebna. Jeśli czujesz satysfakcję z niesienia pomocy innym, tego rodzaju praca powinna dać ci wiele spełnienia. Nie zmienia to faktu, że jest trudna, szczególnie gdy podopieczny nie chce współpracować, ma problemy z pamięcią i rozpoznawaniem osób albo jest negatywnie nastawiony do opiekuna lub opiekunki. Dlatego opieka osoby starszej wymaga dużej cierpliwości, zrozumienia, empatii i pewności siebie. Nie zaszkodzi też dobra kondycja fizyczna, gdyż opieka nad seniorem to często konieczność dźwigania, kiedy trzeba mu pomóc się przemieścić, ubrać, umyć. To problematyczne tym bardziej, gdy podopieczny ma nadwagę. Dlatego w zawodzie mile widziani są także panowie.

O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem pracy w zawodzie opiekunki lub opiekuna?

Podstawą jest pogłębianie wiedzy ogólnej z dziedziny opieki nad seniorami oraz zapoznanie się z doświadczeniami innych osób, aby wiedzieć, czego się spodziewać, na jakie problemy można natrafić i jak je rozwiązać. Kurs lub szkolenie to bardzo dobry pomysł, jednak wiedzę warto uzupełniać też we własnym zakresie.

Ponadto warto poznać rozwiązania, które ułatwiają opiekę nad starszą osobą. Przykładowo dzięki stosowaniu podkładów na meble i materac można uniknąć plam, a nowoczesne środki ochronne dla osób z nietrzymaniem moczu (np. TENA) umożliwiają łatwiejszą wymianę, minimalizują ryzyko przeciekania i podnoszą komfort odczuwany przez osobę chorą. Dobrze jest też zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi karmienia, które często sprawia wiele problemów, gdyż osoby starsze zwykle mają słaby apetyt, za to są bardzo uparte. Kilka sztuczek kulinarnych i zdolności negocjacyjne mogą jednak wiele zmienić

Czy opieka nad seniorami to zawód opłacalny?

Wynagrodzenie zależy od kilku czynników, w tym kwalifikacji i doświadczenia opiekunki lub opiekuna. Początkujące osoby zarabiają najmniej. Ponadto znaczenie ma miejsce zatrudnienia: czy jest to placówka prywatna, czy publiczna, czy może praca dla prywatnej osoby. Wiele opiekunów wyjeżdża do pracy za granicę, gdzie można zarobić nieco więcej niż w kraju. Na zarobki wpływa więc edukacja, wprawa i trochę szczęścia podczas szukania zatrudnienia.