Opieka nad ludźmi starszymi - o co należy zadbać?

Jak dbać osoby starsze, aby otrzymały wszystko, czego potrzebują? Z jednej strony konieczne są czynności pielęgnacyjne, związane ze stanem zdrowia, czyli zapewnienie leków, karmienie, pojenie, mycie, przebieranie, profilaktyka przeciwodleżynowa. Z drugiej, nie można zapominać o rozmowie i zapewnieniu rozrywki, co jest ważne ze względu na stan psychiczny leżącego pacjenta. Oto kilka punktów, poruszających ważne aspekty opieki nad starszą osobą.

Niezastąpiona,rodzinna opieka nad starszymi- jak zorganizować przestrzeń w domu?

Choć osobę starszą, która nie jest już samodzielna, można oddać do domu opieki, nie każdy się na to decyduje. W ośrodkach opiekuńczych do dyspozycji jest także ograniczona liczba miejsc, przez co spore grono seniorów nie może liczyć na pobyt w tego rodzaju placówce. Zresztą, czułaopieka rodzinyz pewnością jest dla wielu z nich nie do zastąpienia.

Pierwszym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na osobistą opiekę nad starszą i chorą osobą, jest ergonomiczne urządzenie przestrzeni, w której będzie przebywać.

Zwróć uwagę na:

  • bezpieczeństwo - z najbliższego otoczenia chorego powinny zostać usunięte przedmioty, o które chory może się potknąć lub uderzyć (np. wstając z łóżka do toalety),
  • odpowiednie ustawienie łóżka - tak, żeby dostęp do niego był obustronny (idealnie, jeżeli łóżko ma regulowaną wysokość, wówczas opieka nad obłożnie chorym jest dużo łatwiejsza),
  • odpowiedni materac - powinien być dosyć twardy, żeby nie uginał się, kiedy chory próbuje się przemieścić, gdy natomiast istnieje ryzyko odleżyn, wówczas najbardziej odpowiedni będzie materac przeciwodleżynowy,
  • zabezpieczenie łóżka przed przemoczeniem, np. przy pomocy podkładów TENA,
  • zabezpieczenia przed przemoczeniem w trakcie mycia, karmienia lub popuszczenia moczu przez podopiecznego,
  • ustawienie przy łóżku wygodnego stoliczka, a także małego kubła na odpady,
  • umieszczenie przy łóżku telefonu oraz np. dzwoneczka, żeby chory mógł dać znać, że potrzebuje pomocy.

Opieka nad ludźmi starszymia stworzenie im przytulnej przestrzeni

Choć istniejąnarzędzia oceny stresu w podeszłym wieku, czasami gołym okiem można zauważyć, że podopieczny czuje się niekomfortowo, jest smutny, łatwo wpada w irytację. Trudno się temu dziwić, skoro choroba uniemożliwia samodzielne zatroszczenie się o siebie. Aby złagodzić złe nastroje podopiecznego, warto jak najczęściej z nim rozmawiać i spędzać czas oraz zapewnić rozrywkę, np. ustawić w pokoju telewizor i radio.Opieka nad osobami starszymito także stworzenie im przytulnych warunków w pokoju, w którym mieszkają. Warto przemalować ściany na ciepły odcień (jeśli tego wymagają), usunąć zbędne meble i sprzęty, żeby pokój nie był zagracony. Ważne jest także oświetlenie, które nie powinno być ani zbyt słabe, ani zbyt ostre. Przydatna jest mała lampka nocna przy łóżku.

Organizacja pomocy z zewnątrz

Jeśli członkowie rodziny są w stanie dzielić się opieką, wówczas żaden z nich nie powinien być nadmierne obciążony obowiązkami. Jednak w praktyce bywa różnie i często sprawowana jest jednoosobowaopieka.Starszych osóbnie można natomiast zostawiać zbyt długo samych. Wówczas ratunkiem może być zorganizowanie pomocy.Jaka jest domowa opieka zdrowotna dla osób starszych,oferowana bezpłatnie? Dokładnych informacji na ten temat powinien udzielić Ci lokalny ośrodek pomocy społecznej lub NFZ. Pomoc oferują także hospicja domowe - na tego rodzaju wsparcie możesz liczyć szczególnie, jeżeli Twój podopieczny ma chorobę nowotworową. Jeśli zaś pozwalają Ci na to fundusze, możesz wynająć profesjonalną opiekunkę lub opiekuna. Warto zrobić to przynajmniej raz na kilka dni, aby pozałatwiać swoje sprawy, zadbać o zdrowie i odpocząć. Jeśli opiekun jest w dobrej formie, skorzysta na tym również podopieczny.