Nietrzymanie moczu u osób starszych – kiedy należy sięgnąć po pampersy?

Nietrzymanie moczu i kałuto częste, bardzo krępujące przypadłości, których ryzyko wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Jak pomóc osobie, która się z nimi boryka, aby mogła zawsze czuć się świeżo, komfortowo oraz uniknęła przykrych podrażnień skóry? Pierwszą pomocą są pieluchy dla dorosłych, zwane potocznie „pampersami”. Sprawdź, kiedy warto zacząć ich używać.

Niekontrolowane wycieki moczu oraz nietrzymanie kału u osób starszych – co robić?

(inkontynencja) może mieć różny stopień nasilenia. Czasami dochodzi do wycieku jedynie kilku kropelek, a takie „wypadki” przytrafiają się okazjonalnie. Niestety zdarza się, że mocz wycieka w bardziej obfitych ilościach, mówimy wówczas o średnim lub ciężkim nietrzymaniu moczu. Niektóre osoby starsze cierpią również z powodu nietrzymania stolca, co powoduje u nich jeszcze większe zawstydzenie i frustrację. Dodatkowym problemem zdrowotnym, który utrudnia kontrolowanie oddawania moczu i defekacji bywa choroba neurologiczna. Przykładowo:Alzheimer i nietrzymanie moczumogą iść ze sobą w parze, gdyż dla chorego z biegiem czasu coraz trudniejsze stają się nawet rutynowe czynności i zadania, takie jak mycie się albo wizyty w toalecie.

Co możesz zrobić, gdy zauważysz u bliskiej osoby nietrzymanie moczu i kału? Przede wszystkim pamiętaj, że inkontynencję się leczy, dlatego poinformuj o niej lekarza, który zajmuje się Twoim bliskim. Oprócz leczenia specjalista może zalecić pacjentowi modyfikacje jadłospisu i stylu życia (te, które podopieczny jest w stanie zrealizować). Jeśli wycieki moczu są skąpe i nieregularne, wówczas wystarczającym zabezpieczeniem będą wkładki. W cięższych przypadkach trzeba sięgnąć po majtki chłonne (stworzone z myślą o osobach aktywnych) lub właśnie „pampersy dla dorosłych”, czyli pieluchy dla chorych leżących, zapinane po bokach na wygodne rzepy.

a problemy skórne

Osoba, która ma problem z kontrolą oddawania moczu i stolca, musi dbać o higienę z najwyższą starannością. Jeśli natomiast nie jest w stanie zatroszczyć się o siebie sama, powinni to zrobić jej bliscy.Mocz na skórzenie tylko powoduje dyskomfort, ale także działa drażniąco. Jeszcze groźniejsze jest narażenie skóry na działanie kału. Typowymi objawami podrażnień są świąd, pieczenie, zaczerwienienie skóry i pojawienie się małych krostek. Aby nie dopuścić do tego typu sytuacji, konieczna jest nie tylko regularna wymiana zabezpieczenia, ale też odpowiednia troska o stan skóry. Dlatego każdy opiekun powinien zaopatrzyć się w delikatne preparaty myjące oraz kremy ochronne, np. z gliceryną i cynkiem, które ochronią skórę przed drażniącym działaniem moczu i stolca. 

Nietrzymanie moczu i stolca – jak zmienić pieluchę?

Dla początkującego opiekuna zmiana pieluchy może wydać się problematyczna, jednak z czasem każdy nabiera wprawy. Przede wszystkim musisz nauczyć się określać czas wymiany zabezpieczenia. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są wskaźniki wilgotności, w które wyposażone są produkty TENA. Informują one, kiedy czas na świeżą pieluchę.

Ponadto warto wcześniej przygotować sobie wszystkie potrzebne akcesoria: świeżego pampersa,chusteczki nawilżone do wycierania skóry, podkład chłonny, delikatne mydełko lub piankę myjącą, balsam nawilżający lub krem ochronny dla osób z nietrzymaniem moczu. Przed przystąpieniem do wymiany pampersa załóż jednorazowe rękawiczki ochronne. Po zdjęciu pampersa umyj i osusz krocze podopiecznego oraz załóż nowe zabezpieczenie. Odpowiedni rozmiar ustalisz na podstawie obwodu bioder. Pielucha powinna zakrywać całą pupę.

Twój podopieczny zapewne będzie potrzebował trochę czasu, aby przyzwyczaić się do pieluch. Jednak takie zabezpieczenie z pewnością bardzo pozytywnie odbije się na jego samopoczuciu.