Jak zadbać o łóżko pacjenta z problemem nietrzymania moczu?

Wodoodporna podkładka na łóżkoto niezbędny element wyposażenia w przypadku wszystkich osób chorych leżących. Jeśli zaś w grę wchodzi problem nietrzymania moczu, przydają się nie tylko podkładki na łóżko, ale też na sofy, fotele, krzesła. Jak jeszcze zadbać o łóżko podopiecznego, który nie jest w stanie kontrolować pęcherza? Oto garść przydatnych wskazówek.

Podkład nieprzemakalny– kiedy jest potrzebny?

Łóżko chorego leżącego powinno być czyste, świeże i suche. To kwestia nie tylko dbania o materac oraz komfort chorego, ale również troski o jego zdrowie. W odpowiedzi na potrzebę utrzymania w czystości i suchości poduszek oraz materacy stworzono właśnie podkłady nieprzemakalne. Dlaczego się przydają? Po pierwsze dlatego, że nawet pomimo używania profesjonalnych produktów ochronnych, jak pieluchy lub , trzeba chronić materac przed ewentualnym wyciekiem, który może się przydarzyć, np. gdy opiekun nie zdążył wymienić zabezpieczenia. Po drugie podkłady są niezbędne w trakcie mycia i wszelkich czynności higienicznych, kiedy potrzebne jest używanie wody oraz istnieje możliwość zabrudzenia pościeli moczem i kałem. Podkłady są bardzo wygodne i pomagają uniknąć wielu kłopotów, wynikających z zanieczyszczenia łóżka.

Foliowe prześcieradło czy jednorazowe podkładki na łóżko – jakie zabezpieczenie będzie najlepsze?

To, jak zorganizujesz przestrzeń chorej i leżącej osoby, zależy od jej stanu oraz postaci nietrzymania moczu. Są pacjenci, którzy potrafią wstawać, korzystać z toalety i kąpać się, a mimo wszystko muszą używać zabezpieczeń, gdyż zdarza im się niekontrolowane oddawanie moczu. Inni pacjenci są natomiast na tyle chorzy, że samodzielne umycie się czy pójście do ubikacji jest niemożliwe. Zabezpieczenie należy więc dobrać według potrzeb. Co masz do wyboru?

Możesz zdecydować się na duży podkład wodoodporny w postaci wodoszczelnego prześcieradła z gumką, które ochroni materac. Takie zabezpieczenie przyda ci się szczególnie, gdy większość czynności higienicznych nad podopiecznym musisz wykonywać w łóżku. Zabezpieczy materac nawet wtedy, gdy dojdzie do dużego wycieku płynu.

Ponadto warto zaopatrzyć się w podkładki na łóżko na nietrzymanie moczu, które dostępne są w różnych rozmiarach i mają właściwości absorbujące wilgoć. Kładzie się je na prześcieradło (zwykłe, materiałowe), aby je zabezpieczyć. Podkładka na jest właściwie niezbędna, jeśli pacjentowi zdarzają się wycieki. Ważne, aby wybrać produkt z bezpiecznego, przebadanego dermatologicznie materiału, który jest miękki i delikatny dla skóry. To ważne szczególnie podczas przebierania pacjenta, gdyż może wówczas dojść do podrażnień.

Jak jeszcze zadbać o łóżko chorego?

Jeżeli opiekujesz się osobą niesamodzielną, która większość czasu spędza w łóżku, musisz zatroszczyć się o profilaktykę odleżyn. To bardzo ważne, aby przynajmniej co dwie godziny zmieniać pozycję podopiecznego, a najlepiej zaopatrzyć łóżko w specjalistyczny materac przeciwodleżynowy. Istotne, aby pościel była czysta i świeża, co znacznie poprawia komfort psychiczny chorej osoby. Aby zminimalizować ryzyko wycieku moczu, zaopatrz się w wysokiej klasy produkty ochronne. Dla osób chodzących z ciężką lub średnią inkontynencją odpowiednie będą majtki chłonne, dla leżących zaś pieluchomajtki zapinane na rzepy. Podczas ich zakupu warto wziąć pod uwagę stopień chłonności oraz rozmiar.

Profesjonalne środki ochronne dla pacjentów borykających się z różnymi stopniami inkontynencji oferuje TENA. Asortyment marki obejmuje również podkłady w różnych rozmiarach (mały rozmiar może służyć np. jako podkładka na fotel na nietrzymanie moczu). Pamiętaj, że im lepiej i bardziej ergonomicznie zorganizujesz przestrzeń podopiecznego, tym więcej kłopotów unikniesz, a czynności pielęgnacyjne będą przebiegać sprawniej i łatwiej.