Domowy sposób na odleżyny

Odleżyny na pośladkach, łopatkach albo piętach to bardzo poważny problem, który może skończyć się groźnym zakażeniem. Dlatego lepiej im zapobiegać, niż je leczyć. Czy istnieją skuteczne domowe sposoby na odleżyny? Co robić, kiedy pojawią się pierwsze objawy owrzodzeń? Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się więcej na ten temat.

Czym dokładnie sąodleżyny na pupie, piętach albo plecach?

Pojęcie odleżyny oznacza owrzodzenia, które tworzą się u ludzi długotrwale leżących. Pod wpływem nacisku i tarcia na skórze najpierw robią się zaczerwienienia, następnie pęcherzyki, które pękają i wycieka z nich płyn. Jeżeli na tym etapie nie rozpocznie się leczenia i nie zastosuje odpowiednich opatrunkówna odleżyny, ranki będą coraz głębsze i zaczną przypominać kratery. Jednocześnie będą niczym „otwarta brama” dla drobnoustrojów powodujących infekcje. W zaawansowanej postaci dochodzi do martwicy skóry. Dlatego niektórzy pacjenci z odleżynami wymagają leczenia chirurgicznego.

Odleżyny - leczenie domowew początkowym stadium owrzodzeń

Zaczerwienienia na skórze (z początku blednące, następnie nieblednące) to ważny sygnał, który powinien skłonić opiekuna osoby obłożnie chorej do wszczęcia intensywnej profilaktyki przeciwodleżynowej. Bez względu na to, czy wystąpiłaodleżyna na kości ogonowej, łopatce czy w jakimkolwiek innym miejscu, problem zawsze należy potraktować poważnie, bo zaniedbanie odleżyn może przyczynić się do zgonu pacjenta.

Fundamentem profilaktyki są:

  • staranna higiena - wymienianie środków ochronnych dla osób z nietrzymaniem moczu i stolca zawsze, kiedy to konieczne, z jednoczesnym oczyszczaniem okolic krocza, ponadto codzienne mycie całego ciała chorego,
  • częsta zmiana pozycji podopiecznego, gdyż nieruchome leżenie jest głównym powodem tworzenia się owrzodzeń,
  • stosowanie środków zapobiegających odleżynom, takich jak materac przeciwodleżynowy oraz dostępne w aptekach spraye i pianki antybakteryjne, maści, kremy lub żele ochronne na skórę.

Profesjonalne produkty dedykowane dla osób z nietrzymaniem moczu, takie jak wkładki, majtki chłonne z przyjaznych dla skóry materiałów oraz zapewniające jej suchość znajdziesz w naszym asortymencie. Pamiętaj, aby dopasować je pod kątem rozmiaru oraz stopnia nietrzymania moczu. Osoby, które nie kontrolują oddawania moczu i stolca znajdują się w grupie ryzyka powstania odleżyn - warto o tym pamiętać!

Pielęgnacja odleżynw bardziej zaawansowanym stadium

Wszelkie podrażnienia, pęknięcia skóry i ranki powinien zobaczyć lekarz. Nie eksperymentuj z domowymi sposobami na odleżyny, bo na rynku dostępne są profesjonalne środki, które zapewniają ranie odpowiednie środowisko do regeneracji. Dawniej dominowała opinia, że owrzodzenia należy wysuszać, dziś wiadomo, że rany lepiej goją się w wilgotnym środowisku, które dodatkowo musi być sterylne. Biorąc pod uwagę stopień odleżyn, trzeba dobrać odpowiedni opatrunek, np. hydrożelowy lub hydrokoloidowy. Zawsze przed nałożeniem nowego opatrunku ranę należy przemyć, np. solą fizjologiczną, a także zabezpieczyć jej brzegi specjalistyczną maścią. Dokładnych instrukcji powinien Ci jednak udzielić lekarz lub pielęgniarka.

Odleżyny - leczenie w domua dieta

Na stan skóry wpływa wiele czynników, nie tylko pielęgnacja, ale również podaż składników odżywczych w diecie. Dlatego chory leżący powinien otrzymywać wartościowe posiłki. Rozwojowi odleżyn sprzyjają szczególnie niedobory białka, cynku i witaminy C, dlatego chory powinien jeść każdego dnia warzywa i owoce (np. w postaci domowych soków, musów i koktajli), zupy jarzynowe z kawałkami mięsa, klopsiki lub pulpety mięsno-warzywne, jaja, które stanowią doskonałe źródło białka oraz wielu witamin i minerałów. W aptece zapytaj również o specjalistyczne napoje dla chorych leżących, które zawierają skoncentrowaną dawkę wartości odżywczych. Ponadto zatroszcz się o właściwe nawodnienie organizmu swojego podopiecznego, na czym skorzysta jego ogólne zdrowie i samopoczucie.