Mój bliski ma problemy ze zdrowiem psychicznym

Zakres Twoich obowiązków jako opiekuna zależy od kondycji umysłowej i fizycznej Twojego bliskiego.
 
Czy Twój podopieczny nie radzi sobie z codziennymi czynnościami? Stał się zapominalski? Nie zdąża do toalety? Albo ma gwałtowne zmiany nastroju? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, ten artykuł jest dla Ciebie. Znajdziesz tu praktyczne wskazówki, jak opiekować się bliskim z nietrzymaniem moczu, który jest niesprawny umysłowo. Jednocześnie zalecamy konsultację z lekarzem.

Wdrażanie rutyny w opiece nad bliskim

Osoby z problemami ze zdrowiem psychicznym czują się bezpieczniej, gdy ich dzień przebiega rutynowo. Dotyczy to zwłaszcza zmiany produktów chłonnych. Możesz sprawić, aby podopieczny czuł się lepiej i spokojniej, zmieniając produkt zawsze o tej samej porze. Warto też za każdym razem mówić to samo i wykonywać poszczególne czynności w taki sam sposób. Dzięki temu podopieczny wie, czego może się spodziewać. Dzięki rutynie łatwiej zrozumie, kiedy jest czas na zmianę produktu, a kiedy na posiłki, drzemki i inne czynności, takie jak oglądanie telewizji. 
 
Gdy przekazujesz swoje obowiązki zastępcy, poinformuj go o Waszej rutynie. Jeśli Twój pomocnik będzie wykonywał czynności zgodnie z dotychczasowym schematem, podopieczny będzie czuł się bardziej komfortowo.  

Stwórz właściwe środowisko

Środowisko musi być dopasowane do stanu zdrowia i specyfiki Twojego bliskiego. Jeśli podopieczny jest w stanie samodzielnie dojść do toalety, upewnij się, że droga do łazienki nie jest niczym zatarasowana. Postaraj się zapewnić maksymalne bezpieczeństwo otoczenia. Możesz poprzestawiać meble albo kupić i zainstalować odpowiednie produkty i pomoce. Celem jest zapewnienie jak największego komfortu i bezpieczeństwa w środowisku domowym. Zacznij od tych priorytetowych działań:
 
  • Przyjrzyj się podłogom we wszystkich pomieszczeniach, z których korzysta Twój bliski. Czy są śliskie? Czy stanowią zagrożenie? Jeśli tak... 
    - Naklej taśmę antypoślizgową pod dywanikami i pozbądź się falujących / postrzępionych dywanów. 
    - Wyłóż maty antypoślizgowe w miejscach, gdzie podłoga jest często mokra (łazienka, kuchnia).
  • - Zainstaluj poręcze w kluczowych miejscach, np. pod prysznicem czy nad wanną, a także obok toalety.
  • Na drzwiach łazienki naklej duży znak „Toaleta”. Możesz zastąpić białą deskę sedesową kolorową, aby była łatwiej widoczna.
  • W łazience lub w sypialni zainstaluj kosz z pokrywą na zużyte produkty chłonne. Zapewni to przyjemniejszą atmosferę oraz pozwoli pozbyć się odpadków.
  • Twój podopieczny może preferować odzież, którą łatwo zdjąć, na przykład szerokie spódnice lub spodnie na gumce. Ubrania, które można szybko zdjąć, zwiększają poczucie samodzielności i mogą ułatwiać opiekę.
Aby poznać więcej praktycznych porad, jak dbać o bezpieczeństwo bliskiego (w tym jak go podnosić i obracać), zajrzyj do artykułów Bezpieczny dom oraz Ergonomia.

Rola higieny

Higiena osobista to ważny element codziennej rutyny każdego z nas. Gdy opiekujesz się osobą, której stan fizyczny i umysłowy pogarsza się, zapewnienie higieny nie jest tak łatwe.
 
Osoby cierpiące na demencję bywają mniej skore do współpracy i bardziej niechętne zmianom. Zapewnienie im higieny może zatem wymagać więcej cierpliwości. Przygotuj się na dłuższe rozmowy i poświęcanie większej ilości czasu na mycie. Dowiedz się więcej o nietrzymaniu moczu i demencji

Pielęgnacja skóry osób starszych

Jak pewnie wiesz, skóra osób starszych jest bardziej delikatna i podatna na uszkodzenia. Z tego powodu konieczna jest specjalna pielęgnacja, która łagodnie chroni przed podrażnieniem skóry i infekcjami. Jest to szczególnie ważne w przypadku inkontynencji, ponieważ mocz i kał mogą zaszkodzić skórze. Troska o higienę seniora nie polega tylko na ochronie skóry; konieczne jest także jej ukojenie i zapewnianie poczucia czystości, komfortu, świeżości i zdrowia. Zdrowa i czysta skóra pozwala podopiecznemu poczuć się pewniej.
 
Pielęgnacja skóry składa się z trzech etapów: oczyszczania, regeneracji i ochrony. Produkty przydatne do pielęgnacji skóry osób starszych znajdziesz tutaj: produkty pielęgnacyjne TENA

Produkty zabezpieczające przy nietrzymaniu moczu

Pamiętaj, że osoby z demencją nie lubią zmian. Mogą nie rozumieć, dlaczego wykonujesz pewne czynności, na przykład czemu pomagasz im przy nietrzymaniu moczu. Właśnie dlatego wciągane majtki chłonne TENA Pants sprawiają wrażenie zwykłej bielizny. Dzięki temu Twój bliski poczuje się bardziej komfortowo, używając tego produktu. Doświadczeni opiekunowie, w tym pracujący w domach opieki, podkreślają, że pacjenci z demencją dość chętnie noszą majtki chłonne TENA Pants. 
 
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak krok po kroku założyć i zmienić produkt, odwiedź naszą stronę poświęconą zmianie produktów chłonnych.

Troska o dietę i przyjmowanie płynów

Osoby zmagające się z nietrzymaniem moczu czasem starają się nie pić zbyt dużo, aby nie zwiększać potrzeby chodzenia do toalety. Mają pokusę, aby pić jak najmniej. Ale to prosta droga do problemów: mniejszy pobór płynów powoduje większe stężenie moczu, co jest groźne dla zdrowia. Staraj się zachęcać bliskiego do picia standardowych ilości płynów, zgodnie z odczuwanym pragnieniem. 
 
Ważne są także posiłki. Traktuj je nie tylko jak czas, aby coś zjeść i wypić, ale przede wszystkim okazję do wspólnego spędzenia czasu. Jeśli możesz, staraj się towarzyszyć bliskiemu w posiłku, a nawet zapraszaj rodzinę i znajomych. Twoje towarzystwo oraz okazja do rozmowy i śmiechu sprawią, że podpieczmy poczuje się lepiej. Staraj się podawać posiłki o tych samych godzinach. 

Poczucie więzi z innymi

Jeśli Twój bliski cierpi na ograniczenia umysłowe albo ruchowe, może nie być w stanie oddawać się dawnym hobby, ale bez względu na stan zdrowia, na pewno wciąż lubią trzymanie za rękę, przytulanie i serdeczne rozmowy. Warto też poszukać nowych form aktywności – czegoś, co zapewni nieco rozrywki i poczucie wspólnoty. 
 
Doświadczeni opiekunowie podkreślają, że wspólne wykonywanie nawet błahych czynności poprawia nastrój podopiecznych. Przedstawiamy zatem pomysły na aktywności dla Ciebie i Twojego bliskiego.

Nie zwlekaj z proszeniem o pomoc

Jeśli Twój podopieczny zmaga się zarówno z demencją, jak i nietrzymaniem moczu, Twoje zadanie nie należy do łatwych. Doświadczeni opiekunowie zalecają szukać pomocy i wsparcia u innych osób. Mogą to być członkowie rodziny, przyjaciele, lokalne społeczności lub służby socjalne. Dowiedz się więcej tutaj.