Nietrzymanie moczu a życie zawodowe – nie rezygnuj z siebie

Z tym schorzeniem da się prowadzić aktywny tryb życia. Dziś osoby z nietrzymaniem moczu mogą być tak samo pewne siebie i swobodne jak osoby zdrowe – również na polu zawodowym.

Być może po zdiagnozowaniu inkontynencji odczuwasz wielkie zakłopotanie, a nawet wstyd i bezradność. Jednak życie z tą przypadłością nie musi oznaczać wiecznego pilnowania się i skazywać cię na siedzenie w domu. Pod warunkiem, że poradzisz sobie z tą nową sytuacją zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Nie musisz rezygnować z kariery

W badaniach Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa Collegium Medicum w Krakowie z 2012 roku niemal połowa dotkniętych nietrzymaniem moczu u kobiet potwierdziła wpływ tego schorzenia na życie zawodowe. Osoby badane z jego powodu zmieniały plany zawodowe, ograniczały aktywność biznesową, tworzyły grafik pracy z uwzględnieniem konieczności częstych wyjść do toalety lub w ogóle rezygnowały z zatrudnienia. Jednak inkontynencja wcale nie musi utrudniać, zaburzać i dezorganizować każdego dnia pracy. Jeśli problem jest uporczywy i boisz się, że do nietrzymania moczu może dojść w każdej chwili, na przykład podczas ważnego spotkania z klientem, zastosuj sprawdzone rozwiązania. Dzięki nowoczesnym produktom higienicznym, wkładkom lub pieluchomajtkom, będziesz dobrze chroniona przed nietrzymaniem moczu. Są niewidoczne pod ubraniem, zneutralizują też nieprzyjemny zapach i pozwolą ci prowadzić normalny, aktywny tryb życia.

Wystarczą niewielkie zmiany

By zwiększyć pewność siebie i zyskać swobodę ruchów, zastanów się, jak ubierasz się na co dzień do pracy. Zrezygnuj z jasnych, mocno przylegających do ciała spodni i spódnic. Kiedy masz przerwę w pracy, nie biegnij do toalety i nie zmuszaj się oddawania moczu, jeśli nie czujesz takiej potrzeby. Zmień też nawyki żywieniowe w pracy – zamiast porannej kawy, która ma działanie moczopędne, postaw na biurku szklankę wody lub herbaty ziołowej. Wielu kobietom pomagają specjalne ćwiczenia wzmacniające mięśnie miednicy i podbrzusza wokół macicy i pęcherza. Polegają na zaciskaniu mięśni krocza. Możesz je wykonywać w dowolnym momencie na stojąco lub na siedząco przez około 10 minut dziennie. Nikt nawet nie będzie wiedział, że właśnie ćwiczysz. Trenowanie mięśni pozwoli uniknąć mimowolnego wydalania moczu podczas kaszlu, kichania i śmiania się. Poza tym musisz kontrolować swoją wagę, a także starać się osiągnąć i utrzymywać prawidłową masę ciała. Nadmiar kilogramów powoduje szkodliwy ucisk na podbrzusze i mięśnie krocza.

Jeśli skorzystałaś z powyższych rozwiązań i mimo to nie jesteś w stanie poradzić sobie ze strachem przed kompromitacją w pracy, rozważ wizytę u psychologa. Udzieli ci on specjalistycznego wsparcia i pokaże, że nie musi kierować twoim życiem.