TENA-Women-LastLonelyMenopause-Campaign-Still-Woman-Kegels.jpg

Przygotuj się na menopauzę

Menopauza to okres w życiu kobiety, kiedy przestaje miesiączkować, ponieważ jajniki nie produkują już więcej hormonów ani jajeczek. Koniec miesiączkowania zwiastuje koniec płodnych lat kobiety i stanowi naturalny etap procesu starzenia.

Co do reguły zazwyczaj pojawia się pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Jednak każda kobieta przeżywa ją inaczej i niekiedy menopauza może zacząć się wcześniej. Okres pomenopauzalny liczy się po pełnym roku, tj. 12 miesiącach bez żadnej miesiączki. Niemniej jednak przejście do menopauzy nie następuje błyskawicznie, jest to stopniowy proces.

Okres przejściowy zwany również okresem okołomenopauzalnym może być – delikatnie ujmując – hormonalną kolejną górską. Podczas gdy ciało przygotowuje się do zamknięcia etapu miesiączkowania, niektóre kobiety przeżywają zmiany emocjonalne i całe spektrum objawów fizycznych, od potów nocnych i mgły mózgowej po spadek libido i nietrzymanie moczu. Nie wszystko jest jednak trudne. Każda kobieta przechodzi ten okres inaczej. Wiele kobiet doświadcza nielicznych lub nie doświadcza żadnych objawów, podczas gdy inne zmagają się z wyrastającymi włosami na brodzie i innymi przejawami przekwitania.

Jeśli masz obawy co do tego naturalnego procesu, nie jesteś sama. Ankieta Forbes podaje, że 64% respondentek twierdzi, że są nieprzygotowane na menopauzę.

Większa wiedza na temat tego etapu w życiu oraz możliwych scenariuszy, sprawia, że kobiety czują się bardziej przygotowane na zmierzenie się z menopauzą. Wiele kobiet traci czujność, ponieważ ten temat nie jest wystarczająco dogłębnie omawiany.

Pierwsze objawy w okresie menopauzy

Czym jest okres okołomenopauzalny?

Okres okołomenopauzalny obejmuje miesiące i lata przed pojawianiem się menopauzy. Zazwyczaj zaczyna się po 40. roku życia i trwa około czterech lat, jednak należy pamiętać, że doświadczenia każdej kobiety są inne. Okres ten może trwać kilka miesięcy lub – uwaga – nawet 12 lat.

W okresie przed menopauzą jajniki produkują mniej estrogenu (hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie układu rozrodczego). Spadek tego hormonu powoduje szereg objawów, na które większość kobiet może się przygotować. Takim oczywistym objawem są nieregularne miesiączki, z dłuższym lub krótszym cyklem.

W okresie okołomenopauzalnym oprócz tych zmian mogą pojawić się uderzenia gorąca, poty nocne, problemy ze snem, suchość pochwy, nietrzymanie moczu, zmęczenie, mgła mózgowa, humorzastość, wściekłość (kto by nie był wściekły?), stany lękowe, migreny, utrata libido, bóle stawów, zmiany skórne oraz zmiany dotyczące włosów i piersi.

Na szczęście istnieje kilka sposobów na przygotowanie się na objawy okresu okołomenopauzalnego i poradzenie sobie z nimi, aby w jak najmniejszym stopniu wpływały na życie.

Łagodzenie objawów menopauzy

Wskazówki dotyczące przygotowania się na okres okołomenopauzalny i menopauzę

1. Śledź miesiączki oraz zaburzenia miesiączkowania przed ostatnią miesiączką

Dla wielu kobiet zmiany dotyczące miesiączek są pierwszą oznaką okresu okołomenopauzalnego – miesiączka, która była dotychczas bardzo regularna, może się całkowicie rozregulować. Niezależnie od fazy życia, w jakiej się znajdujesz, warto śledzić miesiączki. Jest to szczególnie ważne, kiedy zbliżasz się do 40-tki, ponieważ cykl może stać się krótszy, dłuższy lub całkowicie nieprzewidywalny.

Aby przygotować się na okres okołomenopauzalny i menopauzę, postaraj się wypracować nawyk zapisywania miesiączek. To pomoże w wykryciu schematów nagłego krwawienia lub nieprawidłowości w cyklu miesiączkowym przed ostatnią miesiączką. Istnieje wiele aplikacji śledzących miesiączki podczas menopauzy, które ułatwią ten proces. Niektóre mają możliwość zapisania objawów współtowarzyszących i ocenę ich nasilenia, co może być pomocne, jeśli będziesz musiała skontaktować się z lekarzem.

2. Dbaj o zdrowie, by zapobiec przybieraniu na wadze

Wiele kobiet ubolewa nad utratą talii podczas okresu okołomenopauzalnego i trwania menopauzy. Przybranie na wadze jest całkowicie normalną częścią procesu starzenia. Spadek poziomu estrogenu i masy mięśniowej mogą spowodować spowolnienie metabolizmu, zmieniając sposób, w jaki ciało magazynuje tłuszcz.

Nie ma oczywiście nic złego w kilku fałdkach. Jedna z naszych rozmówczyń, która przeszła menopauzę, powiedziała: „Bardziej zaokrąglony brzuch jest obrzędem przejścia”. Zmiany w ciele mogą zawsze wywoływać pewien niepokój – w końcu przyzwyczajenie mamy w naturze – jednak zrozumienie i akceptacja tych zmian, że stanowią one część naturalnego procesu starzenia, są kluczowe.

Kobiety po menopauzie – z uwagi na zmiany hormonalne – często cierpią na niedobory wapnia, żelaza i błonnika, dlatego ważne jest, aby dieta była zbilansowana i zawierała dużo warzyw, nabiału i naturalnych źródeł błonnika. Można też sięgnąć po suplementy, aby zaspakajać potrzeby organizmu podczas okresu przejściowego. Należy pić dużo wody, która utrzyma poziom nawodnienia i wypłucze wszelkie toksyny z ciała.

Równie ważne obok zbilansowanej diety są regularne ćwiczenia. Uważa się, że ćwiczenia kardio o niskim natężeniu i joga łagodzą objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca. Nie mówimy, że dzięki wykonaniu pozycji „psa z głową w dół” zapomnisz o wszystkich objawach, ale może to trochę pomóc. Małe czynności na dłuższą metę są przydatne, szczególnie jeśli nie przespałaś całej nocy.

3. Włosy, skóra i paznokcie w okresie przekwitania

Jedną rzeczą, na którą z pewnością można się przygotować podczas okresu menopauzalnego i menopauzy, jest zadbanie o paznokcie, skórę i włosy. Wiele kobiet zmaga się ze zmianami w tych obszarach podczas menopauzy.

Wahania hormonów mogą spowodować przerzedzenie włosów i osłabienie paznokci, dlatego warto sięgnąć po witaminy i suplementy, aby zachować silne włosy i paznokcie. Można mieć pewność, że kiedy poziom hormonów się uspokoi po menopauzie, problemy znikną.

Utrata masy mięśniowej i kolagenu może spowodować wiotczenie skóry, a drobne linie mimiczne i zmarszczki mogą stać się bardziej widoczne. To też jest całkowicie normalną częścią starzenia. Nie należy popadać w panikę! Starzejemy się, jednak jak twierdzi wiele osób, wraz z wiekiem otrzymujemy dar niedbania o to, co inni pomyślą. Czy istnieje lepszy prezent?

Wraz ze zwolnieniem produkcji melaniny skóra robi się bledsza i zaczynają pojawiać się plamy starcze. Używaj kremów z filtrem SPF, aby chronić skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi słońcem, regularnie ją złuszczaj, aby ją pobudzać i zainwestuj w dobrej jakości krem nawilżający do skóry dojrzałej, by Twoja skóra była nawodniona i jędrna. Co więcej, dzięki temu poczujesz się cudownie zadbana.

4. Stawianie czoła zmianom w organizmie kobiety

Zmiany emocjonalne to jedne z najczęstszych – lecz najrzadziej omawianych – kwestii związanych z menopauzą. Spadający poziom estrogenu może powodować uczucie stałego PMS. Możesz zauważyć podwyższoną niestabilność emocjonalną na kilka dni przed okresem, kiedy poziom hormonów jest najniższy. Możliwe, że będziesz mieć ochotę udusić swojego partnera albo uderzać agresywnie garnkami w kuchni podczas wściekłej pogoni za tarką do sera. Może się zdarzyć, że zwymyślasz komputer, gdy będzie się zbyt długo włączał. Drażliwość, smutek, roztargnienie i brak cierpliwości mogą stopniowo narastać około okresu i utrzymywać się kilka dni w miesiącu, a potem co raz dłużej, wraz ze zbliżaniem się do menopauzy.

Wiele kobiet zauważa, że zmiany dotyczące stylu życia, takie jak zdrowe odżywianie się, higiena snu i regularne ćwiczenia, mogą złagodzić emocjonalne objawy menopauzy. Stosowanie technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie, joga i medytacja przed okresem okołomenopauzalnym mogą pomóc w radzeniu sobie z emocjami.

5. Zacznij rozmawiać o menopauzie i objawach przekwitania

Czy wiesz, że około 6 milionów kobiet świecie przechodzi teraz menopauzę? Według organizacji charytatywnej Menopause Support mniej więcej 1 na 4 kobiety doświadczy osłabiających objawów, a wiele kobiet po menopauzie twierdzi, że brakuje im ogólnego wsparcia i zrozumienia.

Aby pomóc sobie w przygotowaniu się na okres okołomenopauzalny i menopauzę, postaraj się swobodnie poruszać ten temat ze znajomymi, rodziną i współpracownicami. Być może fakt, że miesiączka zniknie na zawsze, jest przytłaczający lub chcesz dowiedzieć się, jak Twoja firma wspiera kobiety radzące sobie jednocześnie z uderzeniami gorąca i arkuszami Excela w pracy (bynajmniej nie jest to zabawna kombinacja!). Otwarta rozmowa na temat etapów menopauzy może pomóc w zdjęciu piętna i zapewnić wsparcie innym kobietom radzącym sobie z objawami związanymi z menopauzą.

6. Poszukaj produktów do stosowania podczas menopauzy i sposobów radzenia sobie z intymnymi problemami z nią związanymi.

Przygotowując się na okres okołomenopauzalny i na menopauzę, być może będziesz chciała poświęcić trochę czasu na poszukanie dostępnych opcji złagodzenia objawów menopauzy. Przykładowo, zastępcza terapia hormonalna może pomóc w osiągnięciu równowagi hormonalnej, środki nawilżające pomogą zwalczyć suchość pochwy, terapia poznawczo-behawioralna może pomóc w radzeniu sobie z wahaniami nastojów, a regularne ćwiczenia Kegla w połączeniu ze stosowaniem podpasek TENA mogą pomóc w kontrolowaniu wszelkich kwestii związanych z nietrzymaniem moczu spowodowanych menopauzą.

Zdjęcie produktowe wkładek TENA Ultra Mini Plus

Radzenie sobie z nietrzymaniem moczu

Nietrzymanie moczu to częsty objaw menopauzy. TENA Slim to cienkie wkładki niczym zwykłe wkładki higieniczne, lecz zaskakująco niezawodne. Zapewniają znakomitą ochronę przy kropelkowym nietrzymaniu moczu.

Kiedy nadejdzie okres okołomenopauzalny i menopauza nie musisz radzić sobie z nimi sama. Wcześniejsze zapoznanie się z dostępnymi opcjami może pomóc Ci w znalezieniu sposobu na poradzenie sobie z objawami, kiedy się pojawią.

Wszyscy znamy kogoś, kto przechodził przez menopauzę, co nie zmienia faktu, że rzadko poruszamy ten temat. Porozmawiaj z kobietą ze swojego otoczenia o tym, jak sobie poradziła z menopauzą. Każda kobieta ma swoje sposoby, żeby ją przeżyć – od włożenia poduszki do zamrażalnika po pozwolenie sobie na popołudniową drzemkę. Żadna z nas nie powinna stracić czujności z powodu menopauzy, tylko dlatego, że nie jest ona częstym tematem rozmów. Im lepiej będziesz przygotowana, tym łatwiejsza będzie menopauza. Obiecujemy.

TENA służy pomocą, by wesprzeć Cię w podróży związanej z menopauzą, w tym zapewniając praktyczne porady m.in na temat nietrzymania moczu podczas menopauzy. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz więcej wsparcia, aby przygotować się na okres okołomenopauzalny i na menopauzę, skontaktuj się z pracownikiem służby zdrowia, np. Twoim lekarzem pierwszego kontaktu.

Materiały dodatkowe