ARTYKUŁY O NIETRZYMANIU MOCZU

Tutaj znajdziesz artykuły uzupełniające wiedzę na temat nietrzymania moczu

Osłabienie pęcherza moczowego u kobiet

Za osłabienie pęcherza moczowego u kobiet odpowiadać mogą liczne i różnorodne czynniki, najczęściej wymienia się podeszły wiek, okres menopauzy, wielokrotne ciąże i porody naturalne, otyłość, przewlekłe zaparcia, długotrwały kaszel i pracę fizyczną związaną z dźwiganiem. Niestety, dolegliwość nie należy do rzadkości, ale można ją skutecznie leczyć, zapobiegając pogłębianiu się problemu i powikłaniom. O czym powinna pamiętać każda z pań? Badania profilaktyczne i regularne wizyty u lekarza ginekologa to warunek zdrowia i dobrego samopoczucia – niezależnie od wieku. Co jeszcze możemy zrobić dla naszego zdrowia?

Przyczyny i leczenie nietrzymania moczu u kobiet

Nietrzymanie moczu (NTM) znaczne częściej dotyczy kobiet – według danych epidemiologicznych na dolegliwość cierpieć może nawet 20 procent pań po 40. roku życia. Niestety, to wciąż wstydliwa przypadłość, o której połowa pacjentek nie wspomina lekarzowi. Tymczasem nietrzymanie moczu można (i trzeba!) skutecznie leczyć. Postępowanie zależy od przyczyny; warto pamiętać, że dolegliwości sprzyjają przewlekłe zaparcia, otyłość i podeszły wiek. Ryzyko nietrzymania moczu wzrasta z liczbą ciąż i porodów. Czego jeszcze nie wiemy o NTM?

Skąd się bierze częste oddawanie moczu u kobiet?

Częste oddawanie moczu (częściej niż 8 razy w ciągu dnia) zwane jest częstomoczem. U podstaw dolegliwości leżeć mogą zaburzenia dróg moczowych (głównie pęcherza moczowego) lub nadmierna produkcja moczu przez nerki. W większości przypadków częstomocz u kobiet spowodowany jest bakteryjnym zakażeniem pęcherza moczowego (i stanem zapalnym). Częste oddawanie moczu zwykle współwystępuje z innymi objawami, np. bólem w czasie oddawania moczu, bolesnym parciem na pęcherz, nietrzymaniem moczu. Jakie jeszcze czynniki mogą przyczyniać się do częstego oddawania moczu u kobiet?

Jakie pieluchy będą odpowiednie dla kobiet z inkontynencją?

Inkontynencja (łac. incontinens –„nie trzymając przy sobie”) to objaw, w przebiegu którego dochodzi do niekontrolowanego wydalania moczu (łac. incontinentia urinae). O wiele częściej mówi się jednak w tym kontekście o nietrzymaniu moczu. Jak leczy się tę dolegliwość oraz po jakie środki higieniczne sięgnąć? Czym wyróżniają się pieluchy dla kobiet?

3 najważniejsze produkty dla kobiet z nietrzymaniem moczu

Jakie produkty na nietrzymanie moczu dla kobiet są dostępne na rynku? W jaki sposób możesz zabezpieczyć się przed przeciekaniem moczu, zapewnić sobie suchość, świeżość i wygodę jednocześnie? Dobór odpowiedniej ochrony zależy od kilku czynników. Po przeanalizowaniu swoich potrzeb z pewnością uda ci się znaleźć coś na swoją miarę.

Najlepsze wkładki dla kobiet z problemem nietrzymania moczu

Z problemem nietrzymania moczu boryka się wiele kobiet. Jest to dolegliwość niezwykle wstydliwa, która znacząco obniża jakość życia. Osoby cierpiące na to schorzenie często wycofują się z życia towarzyskiego, unikają aktywności fizycznej. Nie trzeba się na to godzić! Na rynku istnieje całe mnóstwo produktów dla osób z inkontynencją. W zależności od potrzeb do wyboru są wkładki dla kobiet, podpaski urologiczne oraz bielizna chłonna.

Jak wybrać podpaski na nietrzymanie moczu?

Podpaski na nietrzymanie moczu są dziś dyskretne, chłonne i delikatne dla skóry. Lepiej niż wkładki spełniają swoje funkcje. Są też łatwo dostępne, bo można je kupić w niemal każdej aptece. Jak dobrać podpaski do własnych potrzeb?

Symptomy menopauzy – jak zadbać o siebie w czasie przekwitania?

Menopauza to fizjologiczny okres w życiu kobiety, w którym wygasa wewnątrzwydzielnicza (hormonalna) czynność jajników. Dochodzi do zmniejszenia stężenia estrogenów we krwi i utraty ich ochronnego działania, co niekorzystnie oddziałuje m.in. na kondycję skóry, kości, układu krążenia i dróg rodnych. Zmiany hormonalne negatywnie wpływają zwłaszcza na układ moczowo-płciowy i aparat mięśniowo-więzadłowy podtrzymujący żeński narząd rodny. W konsekwencji pojawiają się dolegliwości, np. nietrzymanie moczu i częstomocz. Jak zadbać o siebie w czasie przekwitania?

Menopauza a częste oddawanie moczu u kobiet

Częste oddawanie moczu (częstomocz) jest jedną z najpowszechniejszych dolegliwości kobiet w okresie menopauzy. U podstaw problemu leżą zmiany równowagi hormonalnej (przede wszystkim spadek stężenia estrogenów), które oddziałują na wiele układów organizmu, w tym na układ moczowo-płciowy. W konsekwencji dochodzi do wzrostu pH pochwy – środowisko zmienia się z kwaśnego (ochronnego) na bardziej zasadowe, które sprzyja nawracającym zakażeniom układu moczowego (ZUM) i odpowiada za częste wizyty w toalecie. Wiek i menopauza należą do najistotniejszych czynników promujących częstomocz u kobiet po 45. roku życia. Jak radzić sobie z problemem?

Ćwiczenia Pilates i joga a ich wpływ na mięśnie Kegla

Joga i pilates – zalety tych dwóch popularnych programów ćwiczeniowych doceniane są od lat przez ludzi na całym świecie. Ich popularność nie słabnie, więc jeśli do tej pory nie zdarzyło ci się praktykować jogi ani pilatesu, może wreszcie warto zacząć i przekonać się, na czym polega ich fenomen?

Dlaczego warto zadbać o mięśnie Kegla w ciąży?

Ciążowe treningi w umiarkowanym tempie, takie jak marsz albo gimnastyka w wodzie, są zalecane ciężarnym, aby mogły zadbać o formę i dobre samopoczucie psychiczne. Jednak oprócz tego warto także ćwiczyć mięśnie Kegla. W ciąży mają bardzo duże znaczenie – przeczytaj dlaczego.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla w ciąży?

Ćwiczenia mięśni Kęgla dla ciężarnychprowadzą do zwiększenia elastyczności mięśni dna macicy i poprawienia ukrwienia tkanek. Wykonywane regularnie, wspierają przygotowania do wielkiej chwili: porodu. Dzięki nim można zapobiec samoistnym pęknięciom tkanek i uniknąć nacięcia krocza. Nie są absorbujące, dlatego warto wykonywać je podczas innych, codziennych czynności. Jak ćwiczyć mięśnie Kegla przed porodem?

Nietrzymanie moczu w ciąży – przyczyny problemu

Nietrzymanie moczu w ciąży, jak w każdym innym okresie życia, polega na mimowolnym, niekontrolowanym wycieku moczu. Przyszłym mamom najczęściej dokucza wysiłkowe nietrzymanie moczu, które ujawnia się, gdy wzrasta napięcie w tłoczni brzusznej (najczęściej pod wpływem wysiłku, kaszlu, śmiechu). Za ciążowe popuszczanie moczu odpowiadają m.in. zaburzenia czynności pęcherza i cewki moczowej związane z osłabionymi, rozluźnionymi mięśniami macicy i nieprawidłowym działaniem mechanizmu zwieraczowego.

Jak sobie poradzić z nietrzymaniem moczu po porodzie?

Kobiecy narząd rodny podtrzymują mięśnie i powięzie dna miednicy, więzadła i tkanka łączna. To precyzyjny układ struktur – osłabienie jednej z nich może prowadzić do zaburzeń statyki narządu rodnego, któremu towarzyszy nietrzymanie moczu (NTM). Poród drogą pochwową często przyczynia się do uszkodzeń więzadeł, powodując niewydolność aparatu podporowego i wieszadłowego. Konsekwencją porodu są też uszkodzenia i odnerwienia mięśni dna miednicy oraz zaburzenia statyki narządu rodnego, które odpowiadają za nietrzymanie moczu po porodzie. Jak radzić sobie z problemem?

Kiedy podkłady poporodowe, a kiedy podpaski?

Na liście wyprawkowej dla mamy i mającego się narodzić dziecka, obok ubranek, pieluszek czy laktatora, pojawiają się też podkłady poporodowe oraz majtki siatkowe poporodowe. Czy są niezbędne? Czym można je zastąpić?

Jak rozpoznać infekcję dróg moczowych w ciąży?

Zakażenie układu moczowego znacznie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Do infekcji predysponuje żeńska anatomia: krótka cewka moczowa i mała odległość między odbytem a ujściem cewki moczowej. W ciąży ryzyko zakażenia rośnie. Powiększająca się macica przyczynia się do ucisku na moczowody, dlatego mocz z nerek ma utrudniony odpływ. Poza tym zmiany gospodarki hormonalnej prowadzą do osłabienia napięcia mięśni moczowodów i miedniczek. Glukoza w moczu u kobiet ciężarnych również nie należy do rzadkości. Wszystkie te czynniki sprzyjają zastojowi moczu i zakażeniom układu moczowego (ZUM).

Dlaczego warto zadbać o mięśnie Kegla u kobiet?

Ćwiczenia Kegla dla kobietsą szczególnie ważne, gdyż to właśnie u pań częściej występuje problem nietrzymania moczu. Tego rodzaju trening pozwala także na uniknięcie kilku innych krępujących przypadłości. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się więcej na ten temat.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla kulkami gejszy?

Jak zaciskać mięśnie Kegla podczas stosunkui zwiększyć doznania? Jak ćwiczyć, aby wzmocnić dno miednicy i uniknąć problemu nietrzymania moczu lub złagodzić go, gdy już zdążył się pojawić? To pytania nurtujące wiele kobiet. Gadżetem, który może poprawić damskie zdrowie i życie intymne są kulki gejszy. Przeczytaj, jak ich używać.

Ćwiczenia mięśni Kegla techniką Pelvicore

Technika Pelvicore to program ćwiczeniowy autorstwa znanej norweskiej fizjoterapeutki Kari Bo. Obejmuje nie tylko ćwiczenia mięśni Kegla, ale też pomaga wzmocnić i uelastycznić ciało. Jakich korzyści możesz się po spodziewać po zastosowaniu techniki Pelvicore? Przeczytaj w poniższym tekście.