Szczere rozmowy mam: Rzeczy, które chciałybyśmy wiedzieć o osłabieniu mięsni pęcherza w trakcie ciąży i po porodzie

Trzy rozmawiające i uśmiechające się do siebie

Noszenie maleństwa przez dziewięć miesięcy i doświadczanie narodzin wpływa na nasz pęcherz i w różnorodny sposób, co może oznaczać, że doświadczamy wycieków (znanych również jako "nietrzymanie moczu") - szczególnie podczas kaszlu, kichania, śmiechu czy ćwiczeń. Jest to bardzo powszechne, ale spokojnie, istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby kontrolować i złagodzić objawy - a marka TENA może Ci w tym pomóc, oferując całą gamę wkładek i podpasek zaprojektowanych, aby zapewnić Ci  uczucie suchości i komfort. Poniżej dziewięć kobiet dzieli się swoimi doświadczeniami, a my podajemy nasze najlepsze wskazówki.

Problemy przy kichaniu

 "Podczas ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, może zdarzyć się, że niespodziewanie moczymy się. Byłam w siódmym miesiącu ciąży, odpoczywałam w hamaku w ogrodzie, czytałam książkę i cieszyłam się słońcem, kiedy nagle kichnęłam (przeklęty katar alergiczny) i całkowicie opróżniłam pęcherz. Po tym incydencie kupiłam podpaski i zaczęłam regularnie zajmować się problemem mojej alergii!"

Chloe, 35 lat

Popuszczanie przy śmiechu

"Pod koniec mojej pierwszej ciąży, podczas pięciominutowego ataku śmiechu, zmoczyłam się. Mięśnie w dolnej części ciała nie były już w stanie utrzymać moczu, co doprowadziło dotej sytuacji ubrania. Wtedy zdałam sobie sprawę, że ciąża zaczyna wpływać na moje dno miednicy i pęcherz moczowy!"

Justyna, 36 lat

Nietrzymanie moczu podczas przeziębienia

"Byłam bardzo zaangażowana w podczas ciąży i w tygodniach po urodzeniu maluszka, więc nie myślałam, że popuszczanie moczu będą dla mnie problemem. Po sześciu tygodniach po porodzie miałam wizytę u fizjoterapeutki, która sprawdziła moje dno miednicy i stan gojenia - wszystko wyglądało świetnie, więc trochę się zaniedbałam i z czasem przestałam wykonywać ćwiczenia dna miednicy. Rok temu przeżyłam najgorsze przeziębienie po pandemii. Za każdym razem, gdy kaszlałam, dochodziło do niewielkiego wycieku moczu. A to jest dość problematyczne, gdy kaszlesz co pięć minut! Zbyt długo zwlekałam z zakupem odpowiednich podpasek. Myślisz, że to szybko minie lub że to nie jest wielkim problemem, ale nie ma potrzeby, abyś czuła się niekomfortowo. Wróciłam do ćwiczeń dna miednicy i zrobiło to ogromną różnicę. To pokazuje, że powinniśmy wykonywać te ćwiczenia codziennie, nie tylko w trakcie ciąży czy zaraz po porodzie!"

Anna, 33 lat

Utrata kontroli nad pęcherzem

"Chciałabym wiedzieć, czy to normalne, że w dniach bezpośrednio po porodzie dochodzi do niekontrolowanego oddawania moczu. Wciąż odczuwałam znieczulenie i nie czułam ciała w miejscu, z którego usunięto mi cewnik. Na szczęście miałam na sobie odpowiednie podpaski poporodowe, ale utrata kontroli nad pęcherzem była dla mnie szokiem."

Sarah, 37 lat

Wycieki moczu podczas aktywności

"Bardzo lubię biegać, ale zauważyłam, że pod koniec mojej ciąży, i przez kilka miesięcy po urodzeniu maleństwa, popuszczałam podczas biegania. Nawet kilka razy się zmoczyłam! Na początku to mnie bardzo zniechęcało, bo czułam, że nie uczestniczyć w ulubionych aktywnościach - ale zauważyłam, że opróżnianie pęcherza tuż przed biegiem i noszenie odpowiednich podpasek pomaga. Pracowałam również nad mięśniami dna miednicy i dość szybko  zauważyłam, że mniej moczu wycieka."

Kelly, 34 lat

Popuszczanie moczu podczas kaszlu

"Prawie dwa lata po urodzeniu mojego syna miałam uporczywy kaszel i prawie za każdym razem, gdy miałam napad kaszlu, moczyłam się. To był koszmar z moją pracą, ponieważ jestem ortopedą - musiałam przynosić do pracy nieskończoną ilość zapasowych majtek i zużyłam wiele kitli. To mnie przygnębiało! Patrząc wstecz, powinnam po prostu używać podpasek na , ale chyba byłam w zaprzeczeniu. Po prostu masz nadzieję, że to samo zniknie i uspokoi, ale tak to nie działa."

Rebecca, 38 lat

Popuszczanie moczu, kiedy myślisz, że już skończyłaś

"Urodziłam dwójkę dzieci i w obu przypadkach zmagałam się z nietrzymaniem moczu przez około miesiąc po porodzie.. W moim przypadku, szłam do toalety, myślałam, że skończyłam, a potem wstawałam i zdawałam sobie sprawę, że cały czas czuję parcie na pęcherz - dzięki Bogu za  podpaski i wkładki poporodowe!"

Bryn, 40 lat

Moczenie się po nacięciu krocza

"Minęło 18 miesięcy, zanim udałam się do fizjoterapeuty specjalizującego się w problemach zdrowotnych kobiet, aby rozwiązać moje problemy z nietrzymaniem moczu. Miałam długi i traumatyczny poród, podczas którego musiałam przejść niewielkie nacięcie krocza. Nie zdawałam sobie sprawy, jakie to będzie miało wpływ na moje dno miednicy i proces rekonwalescencji. Problem z nietrzymaniem moczu nie był intensywny, ale musiałam oddawać mocz znacznie częściej niż zwykle i potrzeba ta była naprawdę nagląca. Miałam tylko sekundy, aby dotrzeć do toalety i uniknąć moczenia się. Po kilku sesjach z fizjoterapeutą i ćwiczeniach dna miednicy, oddaję mocz rzadziej i mogę dłużej wtrzymać potrzebę.

Karolina, 37 lat

Wycieki moczu podczas porannych mdłości

"Gdy byłam w ciąży, długo cierpiałam na poranne mdłości i moczyłam się za każdym razem, gdy było mi niedobrze, co zdarzało się kilka razy dziennie. Potem, po porodzie wycieki moczu były wywoływane przez kaszel. Szczerze mówiąc, nigdy nie przywiązywałam dużej wagi do ćwiczeń dna miednicy - nie sądzę, żebym zrozumiała, jak bardzo ciąża i poród mogą wpływać na pęcherz i jak ważne są te ćwiczenia. To jedna z tych rzeczy, które są spychane na sam dół listy rzeczy do zrobienia, ponieważ priorytetem są potrzeby wszystkichh innych !"

Magdalena, 31 lat

Jak radzić sobie z osłabieniem pęcherza podczas ciąży i po porodzie

Wiele kobiet bagatelizuje swoje objawy lub unika szukania profesjonalnej pomocy. Od regularnych ćwiczeń dna miednicy, przez poświęcanie czasu na prawidłowe opróżnianie pęcherza, po reedukację pęcherza, aby czuć potrzebę oddawania moczu rzadziej - istnieje wiele sposobów, dzięki którym możesz kontrolować i złagodzić objawy. W trakcie ciąży o problem z NTM po rodzeniu i w trakcie ciąży możesz spytać na konsultacji również swojej położnej, ginekologa lub w swojej szkole rodzenia, gdzie z pewnością otrzymasz duże wsparcie związane z tym problemem.

 Noszenie odpowiednich produktów chłonnych pozwoli Ci się w pełni kontrolować swoje ciało, niezależnie od sytuacji. Możesz ulec pokusie, aby używać standardowych podpasek menstruacyjnych, ale te produkty nie zapewnią właściwego poziomu absorpcji, jaki gwarantują wkładki lub podpaski specjalnie zaprojektowane do radzenia sobie z wyciekami moczu.

Jeśli w trakcie ciąży doświadczasz lekkich wycieków, dyskretne wkładki  TENA Lady Slim Ultra Mini  zapewniają natychmiastowe wchłanianie płynów i maksymalną neutralizację nieprzyjemnych zapachów.

W pierwszych tygodniach po porodzie potrzebujesz podpasek o większej chłonności. Podpaski TENA Lady  Maxi zatrzymują zapach i wilgoć, pozwalając Ci pozostać z uczuciem suchości do 12 godzin.

Z czasem, gdy  staje się lżejsze, możesz planować przejście na podpaskę taką jak TENA Lady Normal, lub jeśli Twoja skóra jest wrażliwa po porodzie, wkładki TENA Lady Normal są szybko chłonne, bardzo dyskretne i nie zawierają żadnych zapachów ani barwników.

Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci poradzić sobie z ciążą i okresem poporodowym, oferując praktyczne porady na temat nietrzymania moczu w ciąży i po urodzeniu dziecka. Jeśli czujesz, że potrzebujesz większego wsparcia, nie wahaj się skontaktować ze specjalistą lub swoim lekarzem. Mamy szeroką gamę produktów zaprojektowanych, aby Cię wesprzeć - sprawdź naszą ofertę tutaj i nie wahaj się skontaktować z nami, jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego produktu dla siebie.