Wskazówki dotyczące mięśni dna miednicy – przed i po porodzie

Świeżo upieczone mamy oraz kobiety w ciąży bardzo często doświadczają lekkiego nietrzymania moczu. Ćwiczenia mięśni dna miednicy mogą zapobiec tej sytuacji lub ją poprawić. Aby pomóc Ci w treningu, magister fizjoterapii oraz ekspert ds. podbrzusza Paula Igualada-Martinez podzieliła się swoją wiedzą przydatną dla młodych mam i kobiet w ciąży.

Czego się spodziewać w ciąży

Bycie w ciąży i potrzeba częstego oddawania moczu często występują razem. Dzieje się tak z wielu powodów. Ciało dostosowuje się do rozwoju dziecka, poprzez przemieszczanie organów oraz produkcję progesterone – hormonu rozluźniającego mięśnie, aby przygotować Cię na poród. To powoduje, że często trudno jest utrzymać na swoim miejscu, co z kolei skutkuje lekkim nietrzymaniem moczu i potrzebą częstego oddawania moczu. Ćwiczenia mięśni dna miednicy to łatwy, skuteczny i doskonały sposób na wzmacnianie tych partii ciała.

Profesjonalne wskazówki dotyczące ćwiczenia mięśni dna miednicy podczas ciąży

Aby osiągnąć maksymalne korzyści i zrelaksować się podczas wykonywania ćwiczeń mięśni Kegla po porodzie i podczas ciąży, należy ułożyć się na boku. Ta pozycja pozwala naprawdę skoncentrować się na wzmacnianiu tych mięśni oraz wdechu i wydechu bez dodatkowego utrudniania związanego z siłą ciężkości podczas siedzenia czy stania. Więcej informacji na temat ćwiczeń mięśni dna miednicy przeczytasz tutaj.

Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń

Jeśli niedawno urodziłaś, najlepiej wykonywać ćwiczenia leżąc, aby nie wywierać dodatkowej presji na okolicę miednicy. Możesz je również wykonywać, kiedy siedzisz i karmisz swoje dziecko.

Zacznij od delikatnego napinania mięśni dna miednicy. Po porodzie normalne jest, że krocze może być nieco obolałe, dlatego jeśli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort, przestań ćwiczyć. Najlepiej jest zacząć od małych krótkich ćwiczeń i stopniowo zwiększać ich intensywność.

Budowanie siły zajmuje czas

Noszenie dziecka przez dziewięć miesięcy i poród mogą powodować osłabienie mięśni dna miednicy na pewien czas po porodzie, co jest bardzo powszechne. Niewielkie wycieki moczu mogą trwać kilka tygodni, a z czasem możesz doświadczyć sporadycznych przypadków nietrzymania moczu.

Znalezienie odpowiedniej ochrony

Warto zainwestować w podpaski lub wkładki, które mają odpowiedni poziom chłonności, aby spełnić Twoje wymagania. Jeśli doświadczasz silnych wycieków po porodzie, podpaski TENA Lady Extra mają wysoki poziom chłonności, który zatrzymuje nieprzyjemne zapachy i wilgoć,   pozostącać suche nawet do 12 godzin.

 W przypadku lekkich wycieków wkładki TENA Lady Mini Magic zapewniają potrójną ochronę przed przeciekaniem, nieprzyjemnym zapachem i wilgocią dzięki unikalnej technologii microPROTEX™. Są bardzo chłonne, ale nie większe niż zwykła podpaska menstruacyjna.

Co się dzieje po porodzie?

W ciągu około pierwszych dwóch tygodni od porodu zaobserwujesz, że o wiele częściej oddajesz mocz, co jest spowodowane tym, że ciało pozbywa się nadmiaru płynów, które były utrzymywane podczas ciąży. I mimo to, że możesz bardzo się przykładać do ćwiczeń dna miednicy podczas ciąży, to jednak nie wszystkie mięśnie natychmiast powrócą do stanu sprzed 9 miesięcy. Spróbuj wykonywać te ćwiczenia podczas siedzenia lub karmienia malucha. W związku z tym, że okolice podbrzusza są obolałe po porodzie, zacznij od delikatnego napinania i rozluźnienia mięśni dna miednicy. Jeśli poczujesz dyskomfort, przerwij wykonywanie ćwiczeń. Możesz zacząć od zwykłego zaciskania tych mięśni, kiedy podnosisz dziecko.

Ważne jest, aby nie przerywać treningu. Mogą minąć nawet 3 miesiące, zanim zauważysz niewielką poprawę. Jeśli masz wrażenie, że po 3 miesiącach ćwiczeń nie ma rezultatów, lub pojawiają się jakiekolwiek pytania, porozmawiaj z lekarzem i/lub fizjoterapeutą. Lekkie podczas ciąży i po porodzie. Czytaj tutaj

Porozmawiajmy o tym

Lekkie lub wycieki mogą przydarzyć się dość niespodziewanie, co może prowadzić do frustracji i zażenowania. Pamiętaj jednak, że jest to niezwykle powszechne i istnieje wiele sposobów, dzięki którym możesz odzyskać kontrolę nad pęcherzem. Na dobry początek zacznij od ćwiczeń. Pomocna może również okazać się rozmowa z położną lub lekarzem podczas wizyty kontrolnej po porodzie oraz z przyjaciółkami.

Zawsze warto też wiedzieć, że TENA Lady oferuje dyskretną ochronę i świeżość, kiedy potrzebujesz tej odrobiny dodatkowego wsparcia.

Podsumowanie

Ćwiczenia po porodzie i w trakcie ciąży, aby wzmocnić oraz ćwiczenia mięśni brzucha, mogą być świetnym sposobem na kontrolę i redukcję wycieków moczu podczas ciąży i po porodzie. Ważne jest jednak pamiętanie, że nie wszystkie problemy z pęcherzem i nietrzymaniem moczu mogą być poprawione tylko dzięki ćwiczeniom mięśni dna miednicy. Jeśli masz wątpliwości co do swoich objawów, skonsultuj się z  lekarzem, położną lub pielęgniarką , aby uzyskać indywidualne porady.

Marka TENA jest tutaj, aby pomóc Ci przejść przez ciążę i okres połogu, oferując praktyczne porady na temat nietrzymania moczu w ciąży i po porodzie. Jeśli czujesz, że potrzebujesz dodatkowego wsparcia, nie wahaj się skontaktować z pracownikiem służby zdrowia, takim jak Twój lekarz rodzinny. Posiadamy szeroką gamę produktów zaprojektowanych, aby Cię wesprzeć – sprawdź pełną ofertę tutaj i nie wahaj się do nas napisać, jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego dla siebie produktu.