Wskazówki dotyczące mięśni dna miednicy – przed i po porodzie
Świeżo upieczone mamy oraz kobiety w ciąży bardzo często doświadczają lekkiego nietrzymania moczu. Ćwiczenia mięśni dna miednicy mogą zapobiec tej sytuacji lub ją poprawić. Aby pomóc Ci w treningu, magister fizjoterapii oraz ekspert ds. podbrzusza Paula Igualada-Martinez podzieliła się swoją wiedzą przydatną dla młodych mam i kobiet w ciąży.
Czego się spodziewać w ciąży
Bycie w ciąży i potrzeba częstego oddawania moczu idą w parze. Dzieje się tak z wielu powodów. Ciało dostosowuje się do dziecka, poprzez przemieszczanie organów oraz produkuje progesteron – hormon rozluźniający mięśnie, aby przygotować Cię na poród. To powoduje, że często trudno jest utrzymać na swoim miejscu, co z kolei skutkuje lekkim nietrzymaniem moczu i potrzebą częstego oddawania moczu. Ćwiczenia mięśni dna miednicy to łatwy, skuteczny i doskonały sposób na wzmacnianie tych partii ciała.
Profesjonalne wskazówki dotyczące mięśni dna miednicy podczas ciąży
Aby osiągnąć maksymalne korzyści i zrelaksować się podczas wykonywania ćwiczeń mięśni dna miednicy podczas ciąży, należy ułożyć się na boku. Ta pozycja pozwala naprawdę skoncentrować się na wzmacnianiu tych mięśni bez dodatkowego utrudniania związanego z siłą ciężkości podczas siedzenia czy stania. Więcej informacji na temat ćwiczeń mięśni dna miednicy przeczytasz tutaj.
Co się dzieje po porodzie?
W ciągu około pierwszych dwóch tygodni od porodu zaobserwujesz, że o wiele częściej oddajesz mocz, co jest spowodowane tym, że ciało pozbywa się nadmiaru płynów, które były utrzymywane podczas ciąży. I mimo to, że możesz bardzo się przykładać do ćwiczeń dna miednicy podczas ciąży, to jednak nie wszystkie mięśnie natychmiast powrócą do stanu sprzed 9 miesięcy. Spróbuj wykonywać te ćwiczenia podczas siedzenia lub karmienia malucha. W związku z tym, że okolice podbrzusza są obolałe po porodzie, zacznij od delikatnego napinania i rozluźniania mięśni dna miednicy. Jeśli poczujesz dyskomfort, przerwij wykonywanie ćwiczeń. Możesz zacząć od zwykłego zaciskania tych mięśni, kiedy podnosisz dziecko.
Ważne jest, aby nie przerywać treningu. Mogą minąć nawet 3 miesiące, zanim zauważysz niewielką poprawę. Jeśli masz wrażenie, że po 3 miesiącach ćwiczeń nie ma rezultatów, lub pojawiają się jakiekolwiek pytania, porozmawiaj z lekarzem i/lub fizjoterapeutą. Pobierz naszą darmową aplikację do ćwiczeń mięśni dna miednicy i zacznij trenować.
Lekkie lub niespodziewane wycieki mogą przydarzyć się dość niespodziewanie, co może prowadzić do frustracji i zażenowania. Pamiętaj jednak, że jest to niezwykle powszechne i istnieje wiele sposobów, dzięki którym możesz odzyskać kontrolę nad pęcherzem. Na dobry początek zacznij od ćwiczeń. Pomocna może również okazać się rozmowa z położną lub lekarzem podczas wizyty kontrolnej po porodzie oraz z przyjaciółkami.
Zawsze warto też wiedzieć, że TENA Lady oferuje dyskretną ochronę i świeżość, kiedy potrzebujesz tej odrobiny dodatkowego wsparcia.