Częste oddawanie moczu w ciąży: przyczyny i porady na parcie na pęcherz

Czy teraz, gdy jesteś w ciąży, masz wrażenie, że więcej czasu spędzasz w toalecie? Mimo iż częste oddawanie moczu jest uciążliwe i żadna ciężarna nie uważa go za coś pozytywnego, to jest to zjawisko całkowicie normalne i w większości przypadków nie stanowi podstaw do zmartwień. Dowiedz się, jakie są przyczyny częstego oddawania moczu podczas ciąży, poznaj wskazówki dotyczące radzenia sobie z nim oraz sprawdź, czy może ono być oznaką infekcji układu moczowego.

Objawy parcia na pęcherz w trakcie ciąży

Pierwszy trymestr

Mimo iż u każdej kobiety objawy mogą się różnić, to jednak częstomocz stanowi jeden z pierwszych sygnałów ciąży, który pojawia się na początku ciąży w około 4 tygodniu pierwszego trymestru ciąży.

Drugi trymestr

Wraz ze wzrostem dziecka i rozwojem ciąży parcie na pęcherz moczowy może chwilowo osłabnąć w związku z tym iż zmniejsza się poziom hormonu hCG.

Trzeci trymestr

Ucisk na pęcherz zazwyczaj powraca w dalszych etapach ciąży, gdy rozwijające się dziecko wywiera mocniejszy nacisk na pęcherz moczowy, skutkujący większym prawdopodobieństwem nocnych wizyt w toalecie.

Zasadniczo częstotliwość oddawania moczu jest różna u każdej kobiety. Niektóre panie odbierają to jako utrudnienie w czasie ciąży, zaś inne ledwo to zauważają. Zazwyczaj częstomocz w ciąży będzie utrzymywał się do dziewiątego miesiąca ciąży, aż do rozwiązania, zanim wszystko wróci do normy.

Jakie są przyczyny częstego oddawania moczu podczas ciąży?

Po poczęciu zapłodniona komórka jajowa wraz z rozwijającym się łożyskiem zaczynają produkcję zwiększonej ilości hormonu hCG. Hormon ten zwiększa przepływ krwi do okolic miednicy oraz nerek, które usprawniają swoją pracę w okresie ciąży. Minusem tego są jednak takie objawy jak nudności oraz dolegliwość częstej potrzeby oddawania moczu.

Zwiększona ilość hormonu hCG również ma za zadanie zmiękczenie mięśni dna miednicy i więzadeł, aby pomóc ciału przygotować się na rosnące dziecko oraz poród, jednak może to również prowadzić do nietrzymania moczu i przeciekania.

Co więcej, dziecko, rozwijając się, będzie wywierało coraz większy nacisk na pęcherz, który będzie miał coraz mniejszą pojemność. Będzie to jeszcze bardziej odczuwalne pod koniec trzeciego trymestru, kiedy główka dziecka będzie obniżać się w miednicy i wywierać jeszcze większy nacisk macicy na pęcherz.

Rzeczą normalną również jest gromadzenie się płynów w nogach, stopach i kostkach, szczególnie w trzecim trymestrze. Ten dodatkowy płyn zazwyczaj zbiera się w ciągu całego dnia w niższych częściach ciała, zwłaszcza przy wysokich temperaturach na zewnątrz i jeśli nie miałaś chwili odpoczynku przez dłuższy czas. Dlatego też, kiedy kładziesz się wieczorem spać i stopy są uniesione, zgromadzony przez cały dzień płyn, powraca do krwiobiegu i do nerek, w których jest filtrowany. W wyniku tego powstaje mocz, który jest przyczyną Twoich nocnych wizyt w toalecie.

Wskazówki dotyczące dolegliwości częstego oddawania moczu w ciąży

Istnieje kilka czynności, które możesz wykonać, aby ograniczyć częstotliwość oddawania moczu i zmniejszyć opuchliznę, która w konsekwencji powoduje potrzebę wielokrotnych wizyt w łazience w ciągu nocy.

Opróżnij całkowicie pęcherz podczas oddawania moczu
W trakcie wizyty w toalecie, pochyl się do przodu i dobrze oprzyj stopy o podłoże. Odpowiednie ułożenie ciała pomoże Ci całkowicie opróżnić pęcherz.

Unikaj kofeiny
Napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa czy czarna herbata mogą podrażniać pęcherz, powodując zwiększone parcie na mocz.

Nie pij zbyt dużo przed pójściem do łóżka…
Jeśli zauważysz, że musisz często korzystać z toalety w ciągu nocy, spróbuj ograniczyć ilość płynów przyjmowanych tuż przed pójściem spać.

…ale zadbaj o to, aby dostarczać sobie dostateczną ilość płynów
Nie wypijaj mniej, kierując się tym, że mniejsza ilość wypitych płynów uchroni Cię przed wizytą w łazience. Twoje ciało nadal potrzebuje stałego dostarczania płynów podczas ciąży.

Przed pójściem do łóżka podnieś nogi
Postaraj się znaleźć czas, by przed pójściem spać podnieść nogi. Może to pomóc w pobudzeniu nagromadzonego płynu w opuchniętych kostkach i stopach do przemieszczenia się do krwiobiegu, dzięki czemu będziesz mogła oddać mocz przed pójściem do łóżka.

Unikaj w ciągu dnia czynności powodujących opuchliznę kostek i stóp
Unikaj w miarę możliwości długiego stania. Spróbuj nosić pończochy uciskowe; kiedy tylko możliwe, unoś stopy do góry i regularnie chodź na spacery lub wykonuj ćwiczenia stóp.

Stosuj produkty na
Jeśli nietrzymanie moczu staje się problemem podczas ciąży, stosuj produkty na nietrzymanie moczu TENA, które pomogą Ci zachować uczucie suchości i bezpieczeństwa w ciągu dnia i nocnego odpoczynku.

Czy częste oddawanie moczu podczas ciąży może być oznaką problemu?

Mimo iż częste oddawanie moczu jest rzeczą normalną w ciąży, to staje się ono problemem tylko wtedy, gdy powiązane jest z innymi objawami, które potencjalnie mogą wskazywać na zakażenie układu moczowego. Objawy te to:

· Ból lub pieczenie podczas oddawania moczu

· Parcie na pęcherz w ciąży nawet po oddaniu moczu

· Nieprzyjemny zapach, mętny kolor lub zawartość krwi w moczu

· Utrzymujący się ból brzucha

· Ból dolnej partii pleców

· Ogólne złe samopoczucie

·

Infekcje dróg moczowych w trakcie ciąży nie należą do przyjemności, ale można je skutecznie leczyć. Jeśli zostaną zauważone i będą wcześnie leczone, nie wywrą niekorzystnego wpływu na ciążę, dlatego koniecznie zwróć się do lekarza o pomoc, jeśli doświadczasz któregokolwiek z powyższych objawów.

Podsumowanie

Częste oddawanie moczu w ciąży jest rzeczą powszechną, choć może czasem być irytujące, jednak zazwyczaj nie ma żadnych powodów do niepokoju. Parcie na pęcherz może różnić się w ciągu trymestrów, jednak po porodzie powinno stopniowo zmniejszać się.

Powiązane artykuły