Jak sobie radzić z problemem nietrzymania moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu u mężczyzny, choć o problemie tym nie mówi się głośno, jest zjawiskiem dość powszechnym. Jak wynika z badań, dolegliwość ta dotyka 1 na 4 mężczyzn, którzy ukończyli 40. rok życia, i może mieć najróżniejsze przyczyny. Nietrzymanie moczu wywołuje szereg negatywnych następstw, w tym znaczne obniżenie poczucia własnej wartości i ogromny dyskomfort. Na szczęście obecnie istnieje wiele skutecznych sposobów, dzięki którym mężczyzna może odzyskać pewność siebie, wygodę i poczucie bezpieczeństwa w każdej sytuacji! Jakie to sposoby?

Jak rozmawiać na temat nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny

u mężczyzny może mieć różne przyczyny. W przypadku przewlekłego nietrzymania moczu można wyróżnić przede wszystkim nietrzymanie moczu z nagłym parciem (winę za ten stan ponoszą mięśnie pęcherza, które cechują się nadmierną oraz nieprawidłową aktywnością) oraz wysiłkowe nietrzymanie moczu (tutaj powodem jest osłabienie mięśni dna miednicy). Ponadto nietrzymanie moczu u mężczyzny może być spowodowane chorobami gruczołu krokowego. Może się zdarzyć także nietrzymanie moczu po prostatektomii, czyli po chirurgicznym usunięciu gruczołu krokowego.

Problemy z nietrzymaniem moczu mogą nasilać takie czynniki jak m.in.: nadwaga i otyłość, zapalenie pęcherza moczowego, przyjmowanie leków o właściwościach moczopędnych, picie alkoholu oraz napojów zawierających kofeinę. Z dolegliwością tą należy udać się do lekarza rodzinnego bądź bezpośrednio do urologa. Ustalenie przyczyny nietrzymania moczu to absolutna podstawa, dlatego od tego trzeba zacząć. Dzięki właściwej diagnozie można bowiem wdrożyć skuteczne leczenie, które w wielu przypadkach pozwoli całkowicie wyeliminować dolegliwość lub przynajmniej znacząco ją złagodzić.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – leki i inne metody wsparcia

u mężczyzny to termin dość szeroki. W pierwszej kolejności trzeba określić, na ile nasilone i dokuczliwe jest schorzenie oraz jaka jest jego przyczyna. Jeżeli schorzenie przebiega łagodnie i epizody nietrzymania moczu nie są nagminne, można spróbować zmienić dotychczasowy styl życia – przywrócić prawidłową masę ciała (w przypadku nadwagi bądź otyłości), odstawić alkohol i kofeinę, a także postarać się nie wypijać dużych ilości płynów przed snem czy przed ważnym wyjściem.

Jeśli – pomimo wdrożenia tych zmian – problem nie zostaje wyeliminowany bądź wręcz nasila się, konieczne jest zasięgnięcie porady specjalisty. Lekarz może zalecić przyjmowanie leków na bazie m.in. tolterodyny czy oksybutyniny. Dopiero kiedy leczenie farmakologiczne, oczywiście wsparte prawidłowymi nawykami i higienicznym trybem życia, nie przynosi zadowalających efektów, lekarz podejmuje decyzję o leczeniu chirurgicznym.

Nietrzymanie moczu u mężczyzny – produkty, które ułatwią codzienne funkcjonowanie

Co w sytuacji, gdy leczenie jest w toku, a nietrzymanie moczu znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie i powoduje silny dyskomfort psychiczny? Czy to oznacza, że mężczyzna musi zrezygnować z wszelkiej aktywności? Na szczęście nie!Obecnie istnieje wiele produktów higienicznych, dedykowanych problemowi nietrzymania moczu, które wspierają mężczyzn w walce o pełen komfort i odzyskanie poczucia bezpieczeństwa. Są to produkty TENA.

W przypadku kropelkowego nietrzymania moczu wystarczającą ochroną mogą się okazać dyskretne wkładki anatomiczne TENA Men w kolorze czarnym – cienkie, doskonale dopasowujące się do męskiej anatomii. W lekkim nietrzymaniu moczu mężczyźni mogą sięgnąć po taki produkt jak TENA Men Light – bardzo łatwe w użyciu. Dostępne są także wkładki Medium oraz Super. Jeśli natomiast mężczyzna potrzebuje silniejszej ochrony, może zdecydować się na taki produkt jak bielizna chłonna TENA Men Pants. Jest wygodna, równie dyskretna i cienka, zakłada się ją jak zwykłą bieliznę, a co najważniejsze – zapobiega przeciekaniu, zapewnia skórze suchość i swobodny przepływ powietrza.

u mężczyzny zawsze wymaga podjęcia stosownych kroków, które doprowadzą do zlikwidowania przyczyny oraz zapewnienia godnego funkcjonowania. Choć jest to dolegliwość wstydliwa, o której żaden mężczyzna nie chce mówić, nie warto biernie czekać na jej pogłębienie!