Jak rozmawiać na temat nietrzymania moczu

Rozmawianie o sprawach prywatnych może być niekomfortowe. Kluczem do rozwiązania jest jednak szczery dialog zarówno z lekarzem, jak i z bliskimi osobami.

Jak rozmawiać na temat nietrzymania moczu

Rozmowa z bliskimi osobami

Rozmowa z partnerką, bliskim przyjacielem lub terapeutą może Ci pomóc w poradzeniu sobie z istniejącą sytuacją. Gdy wykonasz pierwszy krok, by się otworzyć i o tym porozmawiać, łatwiej Ci będzie uzyskać pomoc w znalezieniu właściwego rozwiązania.

Pamiętaj, że nie jesteś sam. Miliony osób, które pod innymi względami są zdrowe, pomyślnie radzą sobie z tym problemem każdego dnia. Możliwe, że niektórzy Twoi przyjaciele też się zmagają z tymi samymi problemami, co Ty.

W końcu nic nie powinno Cię powstrzymywać od robienia rzeczy, które sprawiają Ci radość. Już dziś zrób pierwszy krok w kierunku wyzdrowienia, podejmując rozmowę o swoim problemie z osobą, której ufasz.

Rozmowa z lekarzem

Intymne kłopoty ze zdrowiem, takie jak lub częste oddawanie moczu, mogą być trudne do omówienia. Z tego względu warto pamiętać, że kłopotliwa – z punktu widzenia pacjenta – rozmowa, dla lekarza jest po prostu wywiadem medycznym. Nie bój się zadawania pytań. To jedyny sposób, by uzyskać odpowiedzi.

Tutaj znajdziesz dobre sposoby na przygotowanie się do wizyty u lekarza:

  • Lista występujących objawów pomoże lekarzowi w ustaleniu, z jakim typem nietrzymania moczu się zmagasz oraz w określeniu, co jest przyczyną problemu.
  • Podczas rozmowy z lekarzem łatwo zapomnieć któregoś z pytań. Dobrze jest więc zapisać swoje pytania przed wizytą. W ten sposób możesz być pewien, że podczas wizyty uzyskasz odpowiedzi na wszystkie pytania.

Powiązane artykuły

Higiena intymna dla osób dojrzałych

W przypadku problemów z nietrzymaniem moczu nie można lekceważyć zaleceń związanych z higieną intymną – począwszy od podmywania się po każdym epizodzie inkontynencji, przez używanie specjalnych kosmetyków, aż po stosowanie pieluchomajtek czy wkładek neutralizujących zapach moczu.

Ćwiczenia dna miednicy

Kontrolę nad opróżnianiem pęcherza można poprawić za pomocą odpowiednich ćwiczeń. Ćwiczenia dna miednicy, zwane też ćwiczeniami Kegla, mogą Ci pomóc zapobiec, zmniejszyć lub kontrolować swoje problemy z nietrzymaniem moczu.