Higiena intymna dla osób dojrzałych

W przypadku problemów z nietrzymaniem moczu nie można lekceważyć zaleceń związanych z higieną intymną – począwszy od podmywania się po każdym epizodzie inkontynencji, przez używanie specjalnych kosmetyków, aż po stosowanie pieluchomajtek czy wkładek neutralizujących zapach moczu.

Mimowolne oddawanie moczu sprawia, że chory czuje się niehigienicznie i niekomfortowo. Utrzymanie poczucia świeżości i czystości miejsc intymnych przy inkontynencji to nie lada wyzwanie, zarówno dla cierpiącej na nią osoby, jak i jej opiekunów w przypadku seniorów. Jak prawidłowo dbać o higienę osobistą przy nietrzymaniu moczu?

Wytrwałe utrzymywanie skóry w czystości

Higiena miejsc intymnych jest jednym z najważniejszych zadań dla osób zmagających się z nietrzymaniem moczu. Muszą one przede wszystkim każdego dnia troszczyć się o utrzymywanie skóry w czystości, ponieważ inkontynencja może powodować podrażnienia i infekcje miejsc intymnych. Po każdym incydencie popuszczania moczu trzeba jak najszybciej podmyć okolice narządów płciowych letnią wodą z płynem do higieny intymnej, który działa nawilżająco i łagodząco. Należy to robić delikatnie i nie trzeć zbyt mocno skóry ani nie polewać jej zbyt gorącą wodą, bo może to dodatkowo podrażnić rozpulchniony po kontakcie z drażniącym moczem naskórek.

Kosmetyki z tlenkiem cynku lub argininą

Ścisłe przestrzeganie zasad higieny jest szczególnie ważne u osób, które są unieruchomione, co ma miejsce w przypadku wielu seniorów. Są oni dużo bardziej narażeni na powstawanie odleżyn i odparzeń. Ignorowanie zaleceń pielęgnacji skóry w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu może powodować takie dolegliwości jak zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie, szczypanie, łuszczenie lub uczucie ściągniętej skóry. Jeśli dojdzie już do podrażnienia, należy odkazić chore miejsce za pomocą specjalnego, łagodnego preparatu, na przykład takiego, który zawiera tlenek cynku. Jest to związek chemiczny przyspieszający proces gojenia się ran i skutecznie łagodzący ból. Poza tym substancja ta ma także działanie przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Godne polecenia są również kosmetyki z argininą. Ona również przyspiesza gojenia, a ponadto jest niezbędnym składnikiem do produkcji włókien kolagenowych, które pozwalają odbudować skórę.

Wyroby pochłaniające wilgoć i zapachy

Warto również przygotować sobie niezbędne artykuły higieniczne, które błyskawicznie pochłaniają wilgoć i neutralizują zapachy w razie oddania moczu. Tena oferuje między innymi pieluchomajtki dla dorosłych, wkładki anatomiczne i podkłady, jednak bez względu na to, który produkt zostanie zastosowany, ważne, by dobrze dobrać jego rozmiar i chłonność oraz odpowiednio często go wymieniać.


Osoby doświadczające niekontrolowanego oddawania moczu dotkliwie odczuwają związany z nim dyskomfort. Inkontynencja bardzo utrudnia życie, dlatego warto dbać o staranną higienę i pielęgnację skóry, by poprawić jego jakość i zyskać większe poczucie pewności siebie w kontaktach z innymi ludźmi.

Powiązane artykuły

Ćwiczenia dna miednicy

Kontrolę nad opróżnianiem pęcherza można poprawić za pomocą odpowiednich ćwiczeń. Ćwiczenia dna miednicy, zwane też ćwiczeniami Kegla, mogą Ci pomóc zapobiec, zmniejszyć lub kontrolować swoje problemy z nietrzymaniem moczu.

Nietrzymanie moczu a życie towarzyskie

Wielu mężczyzn cierpiących na nietrzymanie moczu martwi się, gdy przychodzi do udziału w spotkaniach towarzyskich. Lęk przed skutkami nietrzymania moczu może być przeszkodą, lecz przy dobrym planie działania możesz chronić się przed nietrzymaniem moczu i zachować pewność siebie.