Wygląda na to, że Twoja lokalizacja to <country>

Przejdź na swoją regionalną stronę TENA z lokalnymi informacjami.

Jak zaczynają się problemy z prostatą


W potocznym języku prostata sama w sobie często jest traktowana jak choroba. Nic w tym dziwnego: choć gruczoł zwany sterczem odgrywa ważną rolę w życiu płciowym, to jednak jego istnienie odczuwamy dopiero wówczas, gdy zaczyna niedomagać. Przerost gruczołu krokowego u mężczyzn po 55 roku życia to jedna z najczęściej pojawiających się dolegliwości – szacuje się, że cierpi na nią nawet co drugi mężczyzna. Jak rozpoznać przerost prostaty i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Jak rozmawiać na temat nietrzymania moczu

Najczęstsze problemy z prostatą: objawy

Choroby prostaty nie zawsze dają  wyraziste objawy – dotyczy to zwłaszcza nowotworów, które mogą rozwijać się niepostrzeżenie, stwarzając coraz większe zagrożenie dla całego organizmu. Dlatego profilaktyczne badania przynajmniej raz do roku powinien wykonywać każdy mężczyzna po 50-tce. Łagodny przerost prostaty, zwany z angielska BPH (Benign Prostatic Hyperplasia) również może doprowadzić do poważnych konsekwencji, jeżeli w porę nie rozpoczniemy leczenia – z czasem zwiększa się ucisk na cewkę moczową, aż do całkowitej niemożności oddawania moczu. Dlatego warto zwracać uwagę na takie zjawiska, jak:

  •         częste parcie na pęcherz,
  •         zmniejszenie strumienia moczu, przy zwiększonej częstotliwości mikcji,
  •         niekontrolowany wyciek moczu,
  •         wydłużający się czas oddawania moczu,
  •         pieczenie i ból towarzyszący oddawaniu moczu,
  •         ciągłe uczucie przepełnionego pęcherza oraz niemożność całkowitego opróżnienia go.

Standardowym objawom przerostu prostaty może towarzyszyć także ogólne osłabienie, gorączka i wymioty oraz krew w moczu i spermie. Może również pojawiać się uciążliwy ból brzucha, obszaru pomiędzy odbytem a moszną oraz penisa.


Dlaczego mężczyźni chorują na prostatę?

Główną przyczyną przerostu gruczołu krokowego są zaburzenia hormonalne i spadek produkcji testosteronu wraz ze starzeniem się organizmu. Tkanki prostaty zaczynają się rozrastać, a ze względu na położenie w sąsiedztwie cewki moczowej zaczynają ją uciskać, powodując trudności z oddawaniem moczu. W skrajnych przypadkach opróżnienie pęcherza moczowego jest możliwe wyłącznie przy pomocy cewnika. 


Operacja prostaty a nietrzymanie moczu

Przerost prostaty można leczyć farmakologicznie, stosując środki ułatwiające usuwanie moczu z pęcherza. Jednak gdy farmakologia nie daje pożądanych efektów, konieczna jest operacja, podczas której narośnięta część stercza jest wycinana. Niestety, każda operacja może powodować powikłania i skutki uboczne. W przypadku operacji prostaty najczęściej spotykaną konsekwencją jest nietrzymanie moczu, ze względu na uszkodzenia zwieracza cewki moczowej podczas zabiegu. Ten problem pojawia się niemalże u wszystkich operowanych mężczyzn, w różnym nasileniu. W takim wypadku można podjąć dalsze leczenie w postaci farmakologii, fizykoterapii lub metod operacyjnych, polegających np. na wszczepieniu implantu cewki. Dla ułatwienia codziennego życia warto również stosować dyskretne wkładki urologiczne dla mężczyzn.


What are cookies?

Lorem ipsum dolor sit amet lorem ipsum dolor sit amet lorem ipsum dolor sit amet.