Jak zaczynają się problemy z prostatą

W potocznym języku prostata sama w sobie często jest traktowana jak choroba. Nic w tym dziwnego: choć gruczoł zwany sterczem odgrywa ważną rolę w życiu płciowym, to jednak jego istnienie odczuwamy dopiero wówczas, gdy zaczyna niedomagać. Przerost gruczołu krokowego u mężczyzn po 55 roku życia to jedna z najczęściej pojawiających się dolegliwości – szacuje się, że cierpi na nią nawet co drugi mężczyzna. Jak rozpoznać przerost prostaty i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Jak rozmawiać na temat nietrzymania moczu

Najczęstsze problemy z prostatą: objawy

Choroby prostaty nie zawsze dają  wyraziste objawy – dotyczy to zwłaszcza nowotworów, które mogą rozwijać się niepostrzeżenie, stwarzając coraz większe zagrożenie dla całego organizmu. Dlatego profilaktyczne badania przynajmniej raz do roku powinien wykonywać każdy mężczyzna po 50-tce. Łagodny przerost prostaty, zwany z angielska BPH (Benign Prostatic Hyperplasia) również może doprowadzić do poważnych konsekwencji, jeżeli w porę nie rozpoczniemy leczenia – z czasem zwiększa się ucisk na cewkę moczową, aż do całkowitej niemożności oddawania moczu. Dlatego warto zwracać uwagę na takie zjawiska, jak:

  •         częste parcie na pęcherz,
  •         zmniejszenie strumienia moczu, przy zwiększonej częstotliwości mikcji,
  •         niekontrolowany wyciek moczu,
  •         wydłużający się czas oddawania moczu,
  •         pieczenie i ból towarzyszący oddawaniu moczu,
  •         ciągłe uczucie przepełnionego pęcherza oraz niemożność całkowitego opróżnienia go.

Standardowym objawom przerostu prostaty może towarzyszyć także ogólne osłabienie, gorączka i wymioty oraz krew w moczu i spermie. Może również pojawiać się uciążliwy ból brzucha, obszaru pomiędzy odbytem a moszną oraz penisa.

Dlaczego mężczyźni chorują na prostatę?

Główną przyczyną przerostu gruczołu krokowego są zaburzenia hormonalne i spadek produkcji testosteronu wraz ze starzeniem się organizmu. Tkanki prostaty zaczynają się rozrastać, a ze względu na położenie w sąsiedztwie cewki moczowej zaczynają ją uciskać, powodując trudności z oddawaniem moczu. W skrajnych przypadkach opróżnienie pęcherza moczowego jest możliwe wyłącznie przy pomocy cewnika. 

Operacja prostaty a nietrzymanie moczu

Przerost prostaty można leczyć farmakologicznie, stosując środki ułatwiające usuwanie moczu z pęcherza. Jednak gdy farmakologia nie daje pożądanych efektów, konieczna jest operacja, podczas której narośnięta część stercza jest wycinana. Niestety, każda operacja może powodować powikłania i skutki uboczne. W przypadku operacji prostaty najczęściej spotykaną konsekwencją jest nietrzymanie moczu, ze względu na uszkodzenia zwieracza cewki moczowej podczas zabiegu. Ten problem pojawia się niemalże u wszystkich operowanych mężczyzn, w różnym nasileniu. W takim wypadku można podjąć dalsze leczenie w postaci farmakologii, fizykoterapii lub metod operacyjnych, polegających np. na wszczepieniu implantu cewki. Dla ułatwienia codziennego życia warto również stosować dyskretne wkładki urologiczne dla mężczyzn.