Jak radzić sobie z andropauzą?

Przekwitanie, klimakterium – to zjawisko często jest kojarzone wyłącznie z kobietami. Tymczasem mężczyźni też mają swoją „menopauzę”, która w pewnym stopniu przypomina przekwitanie u kobiet. Andropauza jest wynikiem starzenia się organizmu i rozpoczyna się zazwyczaj około 50 roku życia, choć u niektórych mężczyzn początki zmian można zaobserwować już po 40-tce. Jakie objawy świadczą o andropauzie i czy można to leczyć?

Jak rozmawiać na temat nietrzymania moczu

Pierwsze objawy andropauzy

Objawy andropauzy u mężczyzn występują w różnych sferach życia, zarówno na poziomie kondycji psychicznej, jak i fizycznej. Do najbardziej charakterystycznych zmian zachodzących w tym czasie należą:

  •          spadek odporności, nadmierna potliwość i kołatanie serca,
  •          spadek masy mięśniowej i wzrost tkanki tłuszczowej, szczególnie na brzuchu,
  •          osłabienie kości, bóle kręgosłupa, a nawet początki osteoporozy,
  •          kłopoty z pamięcią i koncentracją,
  •          problemy ze snem, brak apetytu,
  •          częste rozdrażnienie, rozchwianie emocjonalne, stany lękowe i nieuzasadniony niepokój,
  •       obniżenie popędu seksualnego i zaburzenia erekcji

Przyczyny „męskiej menopauzy”

Bezpośrednią przyczyną andropauzy jest zmniejszenie wydzielania męskich hormonów, czyli androgenów – przede wszystkim spadek poziomu testosteronu. Na nasilenie tego zjawiska mogą mieć wpływ czynniki genetyczne, a także sytuacja społeczno-ekonomiczna danego mężczyzny.

Niebagatelną rolę odgrywa także styl życia: uprawianie sportu lub całkowity brak aktywności fizycznej, zdrowe odżywianie lub nadużywanie alkoholu, tytoniu i innych używek. Spore znaczenie w rozwoju i stopniu zaawansowania andropauzy mają również przewlekłe choroby i długotrwałe stosowanie niektórych leków.

Czy andropauzę można leczyć?

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić terapię hormonalną, mającą na celu złagodzenie objawów andropauzy – polega ona na podawaniu testosteronu. Jednak do takiej kuracji istnieje sporo przeciwwskazań, m.in. choroby serca i układu krążenia, choroby nerek i wątroby, cukrzyca, powiększenie lub nowotwór prostaty, alergia na preparaty sterydowe. Dlatego warto skorzystać z bezpieczniejszych form radzenia sobie z dolegliwościami towarzyszącymi andropauzie. Należy przede wszystkim porzucić szkodliwe nałogi i zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały wzmacniające kości i stawy oraz poprawiające pamięć i koncentrację. Trzeba również pamiętać o codziennej gimnastyce: nawet ci, którzy do tej pory nie uprawiali żadnego sportu systematycznie, powinni pomyśleć o regularnym wysiłku fizycznym i nawiązać bliższą znajomość z konkretną dyscypliną sportową – tym razem osobiście, a nie tylko za pośrednictwem telewizora, w którym transmitowany jest mecz czy skoki narciarskie.