Na co wpływa andropauza u mężczyzny w średnim wieku?

Przyjęło się, że andropauza to po prostu menopauza w męskim wydaniu. Jednak to nie prawda, oba te procesy przebiegają w zupełnie innym sposób. To naprawdę trudny moment w życiu każdego mężczyzny. Andropauza oznacza zmiany na różnych płaszczyznach i czasami trudno się do nich przystosować. Dowiedz się, jak przebiega andropauza u mężczyzn po czterdziestce, a jak wygląda andropauza u 30-latka.

Jak rozmawiać na temat nietrzymania moczu

Andropauza – objawy w jakim wieku?

Kiedy zachodzi andropauza? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ jest to zależne od bardzo wielu czynników. Najczęściej objawy pojawiają się mniej więcej po 50 roku życia. Jednak andropauza w młodym wieku także się zdarza. Jest to zależne przede wszystkim od kondycji, stanu zdrowia i genetyki. A zatem w jakim wieku może pojawić się andropauza u mężczyzn? Znane są przypadki, kiedy zauważalna jest andropauza w wieku 40 lat, a nawet u 30-latków.

Nie należy jednakże mylić tutaj dwóch pojęć: andropauzy i kryzysu wieku średniego. To pierwsze jest związane z objawami fizycznymi, kiedy we krwi znacznie zmniejsza się poziom testosteronu. Jest to oczywiście związane z różnymi problemami natury także psychicznej, ponieważ pojawia się szereg innych problemów, również w życiu seksualnym lub zawodowym. Kryzys wieku średniego to nazwa kryzysu psychicznego, który może, ale nie musi wynikać z andropauzy.

Andropauza u 40-latka i andropauza w wieku 30 lat – objawy

Warto pamiętać, że andropauza to proces, który nie musi wcale nastąpić nagle. Wszystko jest zależne od testosteronu. Gdy pojawiają się pierwsze objawy, poziom tego hormonu zaczyna spadać, co ma wiele różnych objawów, które naprawdę trudno przeoczyć.

Jednym z nich są zaburzenia erekcji, ale panowie mogą zauważyć u siebie także mniejszą wydolność i siłę. Często pojawiająca się zadyszka, problemy z zasypianiem i uderzenia gorąca także powinny zwrócić uwagę. Powoli mogą zacząć się problemy z pamięcią i nietrzymaniem moczu, to jest jednak późniejszy etap tego procesu.

Andropauza a płodność

Właśnie z tego powodu andropauza nie jest męskim odpowiednikiem menopauzy – wejście w ten proces nie oznacza końca płodności. Chociaż po jakimś czasie poziom testosteronu jest coraz mniejszy, mężczyzna nie traci możliwości produkowania plemników. Funkcje jąder nie zostają wygaszone aż do końca życia, chociaż oczywiście ich praca może być nieco spowolniona.

Zupełnie innym problemem jest tutaj impotencja. Bardzo często jest to problem natury psychicznej, kiedy mężczyzna ma świadomość upływającego czasu i zmniejszających się możliwości fizycznych. Czasami jest to związane także ze zmniejszeniem libido. Oczywiście jest wiele sposobów na to, by spokojniej przejść andropauzę – co robić?

Andropauza – jak zapobiegać?

W zasadzie nie da się powstrzymać tego procesu – jest po prostu naturalny. Niektórzy mężczyźni przechodzą go ciężej, inni łatwiej. Można jednakże pomóc sobie lekami – trzeba tylko udać się do endokrynologa, który zleci badania poziomu testosteronu i DHEA, jednego z androgenów.

Pojawia się andropauza, co stosować? Bardzo szybkie efekty daje terapia hormonalna. Zarówno testosteron jak i DHEA w tabletkach świetnie regulują huśtawki nastrojów, poprawiają libido i pomagają zwiększyć mięśnie. Jeśli pojawia się problem z zasypianiem, możesz dostać odpowiednie środki, na przykład naturalną melatoninę.

Andropauza a dieta

Kolejną rzeczą, która może ci pomóc, jest modyfikacja menu. Wiadomo, że jedną z przyczyn powstawania "mięśnia piwnego" jest andropauza, a dieta rozwiąże i ten problem. Na dodatek może pomóc ci utrzymać odpowiedni poziom testosteronu. Warto wiedzieć, że zbyt gwałtowne obcięcie podawanych kalorii może przynieść odwrotny skutek, dlatego mężczyznom w tym wieku polecana jest nie restrykcyjna dieta, a zmiana spożywanych produktów na pełnowartościowe, przede wszystkim: wysokobiałkowe. Jeśli zaczyna się andropauza, a dieta jest uboga w białko, bardzo szybko następuje spadek masy mięśniowej na rzecz tkanki tłuszczowej. Dlatego w tym okresie należy do codziennego jadłospisu wprowadzić dużo ryb, chudego mleka, przetworów mlecznych, a przede wszystkim mięsa.