Symptomy menopauzy – jak zadbać o siebie w czasie przekwitania?

Menopauza to fizjologiczny okres w życiu kobiety, w którym wygasa wewnątrzwydzielnicza (hormonalna) czynność jajników. Dochodzi do zmniejszenia stężenia estrogenów we krwi i utraty ich ochronnego działania, co niekorzystnie oddziałuje m.in. na kondycję skóry, kości, układu krążenia i dróg rodnych. Zmiany hormonalne negatywnie wpływają zwłaszcza na układ moczowo-płciowy i aparat mięśniowo-więzadłowy podtrzymujący żeński narząd rodny. W konsekwencji pojawiają się dolegliwości, np. nietrzymanie moczu i częstomocz. Jak zadbać o siebie w czasie przekwitania?

Zmiany okresu menopauzy – jak wpływają na układ moczowy?

W czasie przekwitania wzrasta ryzyko nietrzymania moczu. Na objawy w okresie menopauzyskładająsię zmiany zanikowe, które obejmują m.in. cewkę moczową i pęcherz moczowy. Spada ponadto napięcie mięśni gładkich i poprzecznie prążkowanych, zmniejsza się ukrwienie cewki moczowej, a jej mechanizmy zamykające zaczynają działać nieskutecznie. W pochwie obniża się pH, które sprzyja namnażaniu patogenów i nawracającym zakażeniom układu moczowego (ZUM). Rozwój patogennej mikroflory pochwy ułatwia także kobieca anatomia – krótka cewka moczowa oraz bliskie sąsiedztwo cewki i odbytu. Poza tym opadanie narządu rodnego, związane z wiekiem i porodami fizjologicznymi, upośledza opróżnianie pęcherza moczowego.

Najczęściej za ZUM odpowiadają Gram-ujemne pałeczki jelitowe należące do rodziny Enterobacteriaceae, głównie szczepy uropatogenne Escherichia coli (UPEC; Uropathogenic Escherichia coli).

Jak o siebie dbać w tym szczególnym czasie? Co robić, by – mimo przeciwności – była to zdrowa ?

Zakażenie układu moczowego – jak o siebie dbać?

Nietrzymanie moczu zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. Na szczęście dolegliwość można skutecznie leczyć. Zaleca się przede wszystkim ćwiczenia mięśni Kegla i zmianę stylu życia. Czasem konieczna jest farmakoterapia. W niektórych przypadkach rozważa się leczenie operacyjne.

Jeśli za symptomy menopauzy odpowiada bakteryjne zakażenie układu moczowego, terapia polega na stosowaniu antybiotyku (ściśle według wskazań lekarza). Profilaktyka nawrotów ZUM obejmuje m.in. aplikację kremów dopochwowych zawierających estrogeny, które przywracają fizjologiczne pH i hamują namnażanie bakterii w przedsionku pochwy.

Jak łagodzić symptomy menopauzy towarzyszące nawracającym zakażeniom układu moczowego? Nie wolno tłumić potrzeby oddania moczu. Należyprzestrzegaćzasad higienyintymniej, w tym:

  • unikać dodawania środków chemicznych do kąpieli,
  • nie używać dezodorantów intymnych,
  • nosić bieliznę z przewiewnych, naturalnych tkanin (np. bawełny).

A poza tym? Lepiej zrezygnować z dopochwowych środków plemnikobójczych i kapturków naszyjkowych (wybór nowej formy antykoncepcji należy skonsultować z lekarzem). W niektórych przypadkach zaleca się tzw. immunoprofilaktykę.

Warunki zdrowej menopauzy

Jak jeszcze można radzić sobie z dolegliwościami, których źródłem jest menopauza? Dieta często łagodzi uciążliwe objawy – należy jednak skonsultować ją z lekarzem. Profilaktyka zakażeń układu moczowego obejmuje zwiększenie objętości wypijanych płynów. Szklankę wody i soku należy również wypić przed stosunkiem płciowym, a po stosunku koniecznie oddać mocz.

Symptomy menopauzy związane z nawrotami ZUM uśmierza picie soku z żurawin (ok. 1 l dziennie), który zapobiega przyleganiu bakterii do błony śluzowej dróg moczowych.

Pamiętajmy, że zwiększa ryzyko nawrotu zakażenia układu moczowego. W takich przypadkach warto sięgać po specjalistyczne produkty ochronne dla kobiet (np. dyskretne, przyjazne dla skóry wkładki), które wchłaniają mocz, zabezpieczają przed wilgocią i długotrwałym kontaktem skóry z moczem.

Dbajmy o siebie w okresie menopauzy; nie odkładajmy "na jutro" badań profilaktycznych i kontroli ginekologicznych. Zdrowie jest najważniejsze.