Środki ochrony przy nietrzymaniu moczu

to dolegliwość, która może w znacznym stopniu utrudniać codzienne życie. Coraz częściej schorzenie to postrzegane jest również jako problem społeczny. Rozwiązaniem może być stosowanie odpowiednich do stopnia jego natężenia środków ochrony.

Jak zabezpieczać się przed przykrymi skutkami NTM w stopniu lekkim?

Nowoczesne środki ochrony przy nietrzymaniu moczu charakteryzują się wysoką chłonnością. Absorpcja cieczy z dala od skóry oraz przepuszczające powietrze materiały pozwalają na uniknięcie wystąpienia podrażnień i stanów zapalnych. Istnieje też cała gama produktów zawierających substancje czynne, które neutralizują przykry zapach oraz dodatkowo chronią naskórek. Przy bardzo lekkim stopniu inkontynencji, gdy zdarza się sporadycznie, zastosowanie mają przede wszystkim wkładki higieniczne. Wyglądem zbliżone są do tych tradycyjnych, jednak są bardziej chłonne. Dla skuteczniejszej ochrony w przypadku lekkiego i średniego NTM dobrym rozwiązaniem mogą być podpaski. Do dyspozycji mamy produkty o różnym kształcie i długości. Lepsze zabezpieczenie i pewność gwarantują te o przedłużonej budowie, wyposażone dodatkowo w skrzydełka chroniące bieliznę. Zaletą tego typu środków ochronnych jest przede wszystkim delikatny materiał, który jest przyjazny dla skóry, struktura zapewniająca zatrzymywanie wilgoci z dala od niej oraz substancje neutralizujące nieprzyjemny zapach. W przypadku sporadycznych epizodów NTM takie produkty są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż zwykłe artykuły higieniczne. Wkładki czy podpaski stosowane w czasie menstruacji mają nieco inną budowę oraz mniejszą chłonność niż te dedykowane osobom z problemem nietrzymania moczu.

Środki ochrony w średnim oraz ciężkim stopniu inkontynencji

W przypadku średniego lub ciężkiego stopnia nietrzymania moczu zastosowanie mają między innymi majtki chłonne. Ich zaletą jest przede wszystkim wygoda użytkowania. Wyglądem przypominają tradycyjną bieliznę, z tą różnicą, że wyposażone są dodatkowo we wkład chłonny. Dzięki temu zapewniają swobodę ruchów bez konieczności rezygnacji z aktywnego życia. Co ważne, dopasowują się do sylwetki, dlatego też nie ma ryzyka przeciekania. Cienki materiał opinający brzuch, biodra i pośladki pozwala na pełną dyskrecję, ponieważ majtki są niewidoczne pod ubraniem. Wkład chłonny skonstruowany jest w taki sposób, że absorpcja płynu następuje bardzo szybko, więc skóra pozostaje sucha nawet w czasie nacisku przy siedzeniu lub leżeniu. Jest to bardzo istotne, gdyż dzięki temu osoba dotknięta NTM nie jest narażona na dodatkowe dolegliwości w postaci podrażnień czy stanów zapalnych wywołanych długotrwałym kontaktem skóry z moczem.

Środki ochrony poprawiają komfort życia osób dotkniętych NTM

Okazuje się, że nietrzymanie moczu jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości u kobiet. Cierpi na nią około 30% kobiet na całym świecie. Dla porównania, z nadciśnieniem boryka się 21%, z depresją – 20%, a cukrzycą – 8%. W Polsce w zależności od wieku na inkontynencję cierpi od 15% kobiet w wieku 20–30 lat do 60% pań po 60. roku życia. Obecnie nietrzymanie moczu podlega leczeniu farmakologicznemu lub operacyjnemu. Dobrze jest również zmienić tryb życia na bardziej higieniczny oraz zwiększyć aktywność fizyczną – wykonywanie określonych ćwiczeń może bowiem wzmocnić mięśnie. Nietrzymanie moczu nie oznacza konieczności unikania spotkań z rodziną i znajomymi. Odpowiednie środki ochronne pozwalają na dyskretne i skuteczne zakamuflowanie kłopotliwych następstw dolegliwości.