Witaj - czy cierpisz na ntm?

Jeżeli doświadczasz dolegliwości nietrzymaniem moczu, dotarłaś we właściwe miejsce. Codziennie trafia tu wiele kobiet, ponieważ nietrzymanie moczu wystepuje częściej niż się powszechnie uważa. Okazuje się, że na pewnym etapie swojego życia doświadcza go co trzecia kobieta, która znajduje rozwiązanie swoich problemów dzięki używaniu specjalistycznej ochrony - wkładki lub podpaski z systemem potrójnej ochrony. 

Poznaj bezpłatny program Corewellness.pl stworzony z myślą o zdrowiu i dobrym samopoczuciu kobiet. Zamów płytę z ćwiczeniami mięśni Kegla - kliknij tutaj!
 

Czy cierpię na nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która dopada najczęściej kobiety, szczególnie po porodzie i w okresie menopauzy. Choć wiele osób bagatelizuje to schorzenie lub wstydzi się o nim mówić i nie zgłasza tego nawet lekarzowi, to jednak warto zwracać uwagę na niepokojące symptomy, ponieważ nieleczone NTM może prowadzić do poważniejszych konsekwencji lub być oznaką innych chorób. Po czym poznać, że cierpimy na nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu objawy

Głównym objawem nietrzymania moczu jest po prostu niekontrolowane oddawanie moczu w różnych ilościach i w różnych okolicznościach. Najbardziej powszechnym rodzajem jest wysiłkowe NTM, które pojawia się podczas aktywności fizycznej lub innych czynności wymagających napięcia mięśni brzucha, jak kaszel, kichanie czy śmiech, a także bieganie, skakanie lub nawet wchodzenie po schodach, schylanie się czy szybkie wstawanie. Drugim typem jest nietrzymanie moczu z powodu parcia naglącego. W takim wypadku mimowolne popuszczenie moczu jest poprzedzone silnym parciem na pęcherz. We wczesnych stadiach nie jest to wyjątkowo uciążliwe – mocz wydziela się w minimalnych ilościach, niekiedy to zaledwie kilka kropel. Jednak z czasem, wraz z rozwojem dolegliwości, wyciek moczu jest coraz obfitszy i pojawia się coraz częściej, nawet jeżeli w danym momencie nie podejmujemy żadnego wysiłku fizycznego.

Po pomoc do specjalisty

Wczesna diagnoza zwiększa szanse na wyleczenie nietrzymania moczu, bez stosowania zbyt inwazyjnych środków. Dlatego po zaobserwowaniu pierwszych objawów warto skonsultować się ze specjalistą, który zleci niezbędne badania:

•badanie ogólne moczu i posiew moczu,

•badanie ginekologiczne,

•badanie czucia w okolicy krocza,

•USG jamy brzusznej,

•badanie urodynamiczne (ciśnienie wewnątrz pęcherza, ocena napięcia zwieraczy cewki, ilość i częstotliwość oddawania moczu).

Po ustaleniu typu i przyczyn nietrzymania moczu można wybrać odpowiednią ścieżkę leczenia.

Podejmij leczenie

Jeżeli nietrzymanie moczu zostało zdiagnozowane w początkowej, lekkiej formie, zazwyczaj stosuje się leczenie zachowawcze – rehabilitacyjne, polegające na ćwiczeniach mięśni dna miednicy (ćwiczenia mięśni Kegla) np. z obciążeniami w formie stożków umieszczanych w pochwie. Popularną metodą fizykoterapii jest też elektrostymulacja, która poprawia ukrwienie i wspomaga skurcze wzmacniające mięśnie. Oprócz ćwiczeń można także stosować leki, które wpływają na napięcie zwieraczy cewki lub opóźniają wyciek moczu w przypadku parcia naglącego. W ostateczności przeprowadza się również operacje plastyki pochwy, podwieszenia szyi pęcherza moczowego czy wszczepienia implantu zwieracza cewki moczowej.

Co przyczynia się do NTM?

Przyczyną nietrzymania moczu u kobiet zazwyczaj jest osłabienie mięśni dna miednicy w podeszłym wieku lub w wyniku komplikacji porodowych (np. pęknięcia krocza czy użycia kleszczy). U mężczyzn nietrzymanie moczu to często niepożądany skutek operacji prostaty. Zdarza się również, że NTM jest jedynie oznaką innych chorób, np. cukrzycy, infekcji dróg moczowych czy chorób neurologicznych.