Ćwiczenia w walce z problemem inkontynencji

Mniej więcej co czwarta Polka raz na jakiś czas doświadcza problemu nietrzymania moczu. Jednocześnie coraz więcej z nas stawia na ruch – chcemy chodzić na aerobik, biegać, uprawiać nordic walking. Czy jest przeciwwskazaniem do wykonywania ćwiczeń? Jakich lepiej unikać, a jakie są zalecane dla osób z tą przypadłością?


nie wyklucza aktywności fizycznej

Kobiety najczęściej cierpią na tak zwane wysiłkowe nietrzymanie moczu. Objawia się ono mimowolnym oddawaniem moczu między innymi podczas uprawiania aktywności fizycznej. Zazwyczaj dolegliwość ta jest rezultatem osłabienia i rozciągnięcia różnych mięśni oraz tkanek miednicy, które źle radzą sobie z uciskiem podczas niektórych ruchów. Niekontrolowane oddawanie moczu nie powinno jednak powodować rezygnacji z uprawiania sportu. Tym bardziej, że utrzymywanie odpowiedniej masy ciała ułatwia radzenie sobie z inkontynencją. Trzeba tylko wiedzieć, jak łagodzić jej objawy, jakie aktywności podejmować, a jakich unikać. Można maszerować, biegać, jeździć na rolkach lub rowerze, a nawet uprawiać dość intensywny aerobik. Najważniejsze jest stałe, świadome unikanie napięcia mięśni brzucha i pośladków, które mogłoby doprowadzić do wzrostu ciśnienia śródbrzusznego dodatkowo pogłębiającego objawy nietrzymania moczu. Zalecane jest za to wykonywanie ćwiczeń poprawiających równowagę i koordynację ruchową. Dlatego dobrym pomysłem jest zapisanie się na zajęcia pilatesu. Ten system ćwiczeń wzmacnia tak zwane mięśnie głębokie, odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Aktywność, z której lepiej zrezygnować, zarówno ze względów higienicznych, jak i socjologicznych, to pływanie. Mimo że istnieją wodoodporne produkty ochronne dla dorosłych, nie warto narażać się na przykre reakcje innych użytkowników basenu.

Wskazówki dla osób uprawiających sport z nietrzymaniem moczu

Jeśli zdarza ci się raz na jakiś czas mimowolne popuszczanie moczu w umiarkowanych ilościach przy wysiłku fizycznym, a zależy ci na prowadzeniu aktywnego trybu życia, pamiętaj o przestrzeganiu kilku zasad. Zawsze korzystaj z produktów higienicznych chroniących przed wydostaniem się nietrzymanego moczu na zewnątrz. Wybierz taki stopień ich chłonności, byś nie musiała planować wizyt w toalecie w trakcie treningu. Aby wkładka nie była widoczna, zakładaj ciemne, nieprzylegające zbyt mocno do ciała spodnie. Pij niegazowaną wodę za każdym razem, kiedy odczuwasz pragnienie. Jeśli inkontynencja jest spowodowana u ciebie opadaniem macicy, zastanów się nad noszeniem korekcyjnej wkładki dopochwowej. To mały okrągły lub stożkowaty, silikonowy, gumowy lub plastikowy przedmiot, który podpiera obniżone narządy moczowo-płciowe.

Stosując się do powyższych zasad, można w dużym stopniu złagodzić objawy nietrzymania moczu i prowadzić aktywny tryb życia. Ruch to zdrowie i z powodu inkontynencji nie warto pozbawiać się korzyści i przyjemności płynących z uprawiania sportu.