Jakie pieluchy będą odpowiednie dla kobiet z inkontynencją?

Inkontynencja (łac. incontinens –„nie trzymając przy sobie”) to objaw, w przebiegu którego dochodzi do niekontrolowanego wydalania moczu (łac. incontinentia urinae). O wiele częściej mówi się jednak w tym kontekście o nietrzymaniu moczu. Jak leczy się tę dolegliwość oraz po jakie środki higieniczne sięgnąć? Czym wyróżniają się pieluchy dla kobiet?

Nietrzymanie moczu może mieć różne nasilenie, które w dużym stopniu uzależnione jest od jego rodzaju. International Continence Society (ICS) wyróżnia.

  • wysiłkowe ,
  • ,
  • .

Dolegliwość może pojawić się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. To jednak panie doświadczają go dwukrotnie częściej, czemu sprzyjają ciąże, porody, osłabione (mięśnie Kegla), jak również niektóre leki i choroby, zwłaszcza neurologiczne.

Nietrzymanie moczu a życie społeczne

Niemal każda publikacja na temat nietrzymania moczu ma na uwadze, że jest to problem społeczny i wstydliwy. Trudno nawet o realne statystyki, bo najczęściej mija dużo czasu zanim osoba zmagająca się z tą dolegliwością zgłosi się do specjalisty. Krępują się przede wszystkim osoby młode, przed 60. rokiem życia, mężczyźni. A to poważny problem. Trzeba mieć świadomość, że przyczyna nietrzymania moczu często może zostać wyeliminowana. Istnieją też sposoby jej łagodzenia, np. za pomocą środków farmakologicznych czy leczenia zabiegowego.

Nietrzymanie moczu nie musi oznaczać wycofania z życia społecznego, a niestety tak właśnie się dzieje. To powoduje stres i napięcie. Unikanie spotkań towarzyskich w dłuższej perspektywie prowadzi do poczucia osamotnienia. A przecież na rynku jest wiele środków higienicznych, po które sięgnąć mogą osoby z nietrzymaniem moczu. Są wkładki, podpaski urologiczne oraz pieluchy dla kobiet i mężczyzn.

Wkładki oraz podpaski są przeznaczone dla osób, u których inkontynencja ma niewielkie lub umiarkowane nasilenie. Damskie pieluchy dla dorosłych są odpowiednie, jeśli nietrzymanie moczu jest bardzo krępujące, a niezależna od naszej woli zdarza się często. Pieluchy dla dorosłych kobiet marki TENA są bardzo chłonne, i dyskretne. Mają cielisty kolor, odpowiednią wysokość talii oraz są dobrze dopasowane do ciała. Tego rodzaju bielizna daje maksymalny komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zapewnia pełną ochronę przed przeciekaniem, suchość skóry bez ryzyka odparzeń oraz neutralizuje przykry zapach. Można je z powodzeniem stosować w ciągu dnia, jak i podczas nocnego odpoczynku.

Dla jeszcze większego poczucia komfortu można sięgnąć po specjalistyczne pieluchy dla kobiet, np. slipy TENA Pants Normal, które wyróżniają się jeszcze większą ochroną niż majtki chłonne. I one dopasowują się do kształtów kobiecego ciała, przez co są niewidoczne i dyskretne. Łatwo się je zakłada i zdejmuje dzięki rozrywanym szwom bocznym, co jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych lub niesamodzielnych.

Tego rodzaju pieluchy dla kobiet opracowane zostały w oparciu o technologię FeelDry, dzięki której nawet bardzo duże ilości moczu są natychmiast wchłaniane i odizolowane od skóry – także wówczas, gdy wsad poddawany jest naciskowi. To sprawia, że wilgoć nie ma kontaktu ze skórą, a więc ryzyko odparzeń jest odpowiednio mniejsze.

Pieluchy dla kobiet, podobnie jak wkładki i podpaski urologiczne, można kupić w aptekach lub sklepach medycznych. Są one dostępne również w wielu sklepach internetowych.