Jak sobie poradzić z nietrzymaniem moczu po porodzie?

Kobiecy narząd rodny podtrzymują mięśnie i powięzie dna miednicy, więzadła i tkanka łączna. To precyzyjny układ struktur – osłabienie jednej z nich może prowadzić do zaburzeń statyki narządu rodnego, któremu towarzyszy nietrzymanie moczu (NTM). Poród drogą pochwową często przyczynia się do uszkodzeń więzadeł, powodując niewydolność aparatu podporowego i wieszadłowego. Konsekwencją porodu są też uszkodzenia i odnerwienia mięśni dna miednicy oraz zaburzenia statyki narządu rodnego, które odpowiadają za nietrzymanie moczu po porodzie. Jak radzić sobie z problemem?


Kobieca anatomia i poród a

Kobiecy narząd rodny wyposażony jest w aparat podtrzymujący, dzięki któremu utrzymywany jest w prawidłowej pozycji. Składa się on z aparatu podporowego i wieszadłowego macicy, zbudowanego głównie z mięśni gładkich, mięśni poprzecznie prążkowanych, tkanki łącznej i włókien kolagenowych. Dzięki niemu w warunkach zdrowia ściany pochwy nie są widoczne w szparze sromowej (nawet podczas parcia).

Nietrzymanie moczu po cesarcezdarza się zdecydowanie rzadziej niż po porodzie fizjologicznym. Znacznie częściej dolegliwość pojawia się u kobiet w wyniku przedłużonego porodu lub po porodach zabiegowych (kleszczowych lub z zastosowaniem próżniociągu położniczego; vacuum). W takich przypadkach za popuszczanie moczu po porodzie odpowiada uszkodzenie mięśnia dźwigacza odbytu (np. naderwanie). NTM u kobiet, które rodziły kilkukrotnie w krótkich odstępach czasu, spowodowane jest nadmiernym rozciągnięciem mięśni dna miednicy. Przypadłości sprzyja również urodzenie dziecka z dużą masą urodzeniową.

Nietrzymanie moczu po ciąży – co robić?

Nietrzymanie moczu po ciążybywa dolegliwością uciążliwą i kłopotliwą. Z reguły pacjentki w połogu cierpią na wysiłkowy typ NTM, a więc wyzwalany pod wpływem wysiłku (np. w czasie biegania, kaszlenia, kichania, śmiania się, podczas zbliżeń intymnych).

NTM towarzyszą często problemy dermatologiczne, podrażnienie skóry, zmiany zapalne (na skutek długotrwałego kontaktu skóry z moczem). Nie zapominajmy, że nietrzymanie moczu po porodzie istotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zakażenia układu moczowego. Dużą pomoc stanowią specjalistyczne produkty ochronne dla kobiet (np. dyskretne wkładki), które wchłaniają mocz i zabezpieczają przed wilgocią. Zapobiegają również odparzeniom i innym dolegliwościom, do których prowadzić może nietrzymanie moczu po porodzie. Jak długo utrzymuje się NTM u młodych mam? Na szczęście krótko – w wielu przypadkach ustępuje po kilku dniach lub tygodniach.

Które metody rekomenduje się na nietrzymanie moczu po porodzie? Ćwiczenia, które zapobiegają dolegliwości i wzmacniają problematyczne mięśnie. Ich wykonywanie polega na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni miednicy. Warto zadbać też o odpowiednią (suchą i czystą) bieliznę wykonaną z naturalnych, przewiewnych materiałów (najlepiej z bawełny). Wycieki moczu po urodzeniu dziecka staną się mniej kłopotliwe, jeśli zrezygnujemy z napojów nasilających objawy i zadbamy o staranne opróżnienie pęcherza przed wyjściem z domu.

AmerykańskieTowarzystwo Lekarskie (ACP) – recepta na NTM u kobiet

Warto przypomnieć, że w 2014 roku American College of Physicians na łamach „Annals of InternalMedicine” opublikowało rekomendacje postępowania w przypadku nietrzymania moczu u kobiet. Co ciekawe, specjaliści na podstawie badań zalecają (gdy to tylko możliwe) postepowanie niefarmakologiczne, zwłaszcza w wysiłkowym NTM, w którym leczenie pierwszego wyboru stanowią ćwiczenia mięśni Kegla.

Wytyczne American College of Physicians opierająsięnazasadachEvidenced Based Medicine (EBM).To medycyna oparta na dowodach naukowych, która nie zapomina o roli, jaką w procesie terapeutycznym odgrywają pacjent i lekarz ze swoim doświadczeniem i praktyką. Dlatego w pewnych przypadkach problemy z pęcherzem moczowym po urodzeniu dziecka mogą wymagać leczenia farmakologicznego.

Jak jeszcze radzić sobie z NTM?

Za nietrzymanie moczu po porodzie odpowiada również otyłość. Unormowanie masy ciała to bardzo ważny element terapii i profilaktyki wielu schorzeń, nie tylko NTM. Kilogramy należy zrzucać pod okiem specjalisty, który dobierze odpowiednią formę wysiłku fizycznego oraz zbilansowaną i bezpieczną dietę, która pokryje zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki odżywcze. Czasem konieczne są inne metody leczenia (decyduje o nich lekarz), np. terapia behawioralna, która uczy, jak oddawać mocz według określonego schematu i wydłużać przerwy między kolejnymi mikcjami.

Przestrzegajmy zaleceń lekarskich i postawmy na wytrwałość, a nietrzymanie moczu po porodzie minie szybko i bezpowrotnie.