Dlaczego warto zadbać o mięśnie Kegla w ciąży?

Ciążowe treningi w umiarkowanym tempie, takie jak marsz albo gimnastyka w wodzie, są zalecane ciężarnym, aby mogły zadbać o formę i dobre samopoczucie psychiczne. Jednak oprócz tego warto także ćwiczyć mięśnie Kegla. W ciąży mają bardzo duże znaczenie – przeczytaj dlaczego.

Ciąża a mięśnie Kegla

Ćwiczenia mięśni Kegla pomagają wzmocnić , które podtrzymują macicę, pęcherz moczowy i jelita. Jakie są korzyści z wykonywania ćwiczeń namięśnie Kegla w ciąży?Otóż kobiety, które regularnie wykonują taki trening, są w mniejszym stopniu narażone na dwa dosyć częste problemy ciążowe: hemoroidy i nietrzymanie moczu, zwłaszcza podczas kichania, kaszlu, śmiechu. Znacznie mniej rozpowszechnionym, ale kłopotliwym problemem jest równieżnietrzymanie stolca w ciąży. U kobiet, które zadbały o wzmocnienie mięśni dna miednicy jeszcze przed ciążą i kontynuują treningi w trakcie oczekiwania na dziecko, problem ten występuje rzadziej. Niemniej zawsze trzeba zgłosić go lekarzowi.

Mięśnie Kegla a poród

Jeśli obawiasz się, że trening spowoduje u ciebieból mięśni Kegla w ciążyalbo utrudni poród, powinnaś wiedzieć, że jest dokładnie na odwrót. Z reguły u kobiet trenujących mięśnie Kegla poród przebiega łatwiej, gdyż w trakcie ćwiczeń uczą się kontrolować ich pracę. Ćwiczenia Kegla są także polecane kobietom po porodzie, aby wzmocnić osłabione mięśnie i zapobiec w przyszłości obniżaniu narządów rodnych oraz nietrzymaniu moczu.

Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia?

Zacznij od prawidłowej lokalizacji mięśni dna miednicy. Możesz zrobić to na dwa sposoby. Pierwszym jest zatrzymanie strumienia moczu podczas wizyty w toalecie. To właśnie mięśnie Kegla pozwalają ci zahamować strumień. To ćwiczenie wykonaj jednak tylko raz, bo częste zatrzymywanie moczu może mieć odwrotny skutek – osłabić mięśnie dna miednicy. Dodatkowo taki nawyk sprzyja infekcjom dróg moczowych. Drugi sposób to umieszczenie palca w waginie i zaciśnięcie otaczających go mięśni.

Kiedy już zlokalizujesz mięśnie Kegla, po znalezieniu wygodnej pozycji zaciskaj je na 5-10 sekund, a następnie rozluźniaj. W jednej serii wykonaj 10-20 powtórzeń. Co ważne, nie zmuszaj przy tym do pracy mięśni pośladków, ud ani brzucha. Pamiętaj też o spokojnym oddechu, a przed każdym treningiem opróżnij pęcherz. Serię ćwiczeń mięśni Kegla wykonuj co najmniej raz dziennie.

Ból dna miednicy w ciąży– co może oznaczać?

Niektóre kobiety w trakcie ciąży doświadczają bólów w okolicach miednicy i mogą się zastanawiać, czy dolegliwości wynikają z faktu, żewysokość dna miednicy w ciążyzmienia się, czy za bólem stoi coś poważniejszego. Powodów może być wiele, w tym rozchodzenie się spojenia łonowego albo bóle obręczy miedniczej. Jeśli niepokoją cię tego rodzaju dolegliwości, zgłoś się do lekarza. Tylko specjalista może wykonaćbadanie dna miednicy w ciążyi na tej podstawie stwierdzić, z czego wynikają dolegliwości, oraz zaproponować ci sposoby na złagodzenie bólu. Podobnie zareaguj, jeśli będą ci doskwierały bolesneskurcze mięśni Kegla w ciąży.

Jak jeszcze zadbać o mięśnie Kegla w ciąży i po porodzie?

Ćwiczenia są bardzo ważne, ale na osłabienie mięśni Kegla mogą mieć wpływ twoje codzienne nawyki. Bez względu na to, czy jesteś w ciąży, czy nie, postaraj się nie dźwigać, nie przetrzymywać moczu bez potrzeby ani nie oddawać go „na zapas”. Postaraj się także zapobiegać zaparciom. Pomoże ci w tym dieta obfitująca w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz odpowiednią ilość płynów – wypijaj co najmniej 2 litry dziennie, z czego większość powinna stanowić woda.

Jeżeli w trakcie ciąży pojawi się u ciebie problem z nietrzymaniem moczu, wypróbuj produkty marki TENA. Specjalistyczne, chłonne wkładki pomogą ci poczuć się sucho i świeżo w każdej sytuacji.