Ćwiczenia Pilates i joga a ich wpływ na mięśnie Kegla

Joga i pilates – zalety tych dwóch popularnych programów ćwiczeniowych doceniane są od lat przez ludzi na całym świecie. Ich popularność nie słabnie, więc jeśli do tej pory nie zdarzyło ci się praktykować jogi ani pilatesu, może wreszcie warto zacząć i przekonać się, na czym polega ich fenomen?

Joga a mięśnie Kegla– czy praktykowanie asan pomaga wzmocnić dno miednicy?

Joga na problemy z oddawaniem moczu– czy naprawdę działa? Joga to znany na całym świecie program ćwiczeniowy, obejmujący szereg asan (pozycji), działających korzystnie na różne partie ciała. Istnieją także ćwiczenia jogi na wzmocnienie pęcherza, a dokładniej mięśni dna miednicy, które stanowią dla niego wsparcie. Jeśli chcesz więc urozmaicić swój podstawowy trening mięśni Kegla, możesz je wypróbować.

Joga na mięśnie Kegla– przykładowe ćwiczenia

  • Pierwsze ćwiczenie wymaga użycia specjalnego klocka do jogi. Umieść go między udami. Stań prosto, ręce pozostaw opuszczone luźno wzdłużciała. Zaangażuj do pracy wewnętrzną stronę ud tak, jakbyś chciała podnieść klocek i zbliżyć go do miednicy. Powtórz kilka razy.
  • Stań ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder. Ręce wyciągnij przed siebie. Powinny być ustawione równolegle do podłogi. Powoli uginając kolana, wypchnij pupę i biodra do tyłu. Ten ruch przypomina siadanie na krześle. Bardzo ważne, aby twoje biodra nie znalazły się niżej od kolan. Wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 15 razy.

Pilates a mięśnie Kegla– jak ćwiczyć?

Niektóre ćwiczenia Pilates także mogą pomóc ci wypracować mocne mięśnie Kegla. Oto przykłady:

  • Połóż się na plecach: ręce wzdłużciała, nogi podniesione i ugięte w taki sposób, aby uda znalazły się w pozycji prostopadłej do podłogi, ałydki - równoległej. Powoli rozłóż nogi na boki do momentu, w którym będziesz się czuć komfortowo (nie rozciągaj się na siłę). Następnie, również powoli, wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 15 razy.
  • Wykonaj "deskę" (plank). Przyjmij pozycję przodem do podłoża, podpierając się na palcach stóp i przedramionach. Nie podkurczaj ani nie zadzieraj głowy. Ciało powinno być ustawione w jednej linii. Oddychaj spokojnie i wytrzymaj w tej pozycji tak długo, jak jesteś w stanie. Ćwiczenie świetnie wzmacnia mięśnie głębokie.

Ćwiczenia mięśni Kegla z piłką

Dla urozmaicenia ćwiczeń mięśni Kegla możesz używać różnych akcesoriów. Bardzo przydatnym jest niewielka piłka. Oto przykład ćwiczenia z piłką na mięśnie Kegla: usiądź wygodnie na krześle z piłką między kolanami. Ściśnij kolana, policz do pięciu i rozluźnij. Powtórz 15 razy. Zamiast piłki możesz umieścić między kolanami złożony ręcznik.

Bieganie a mięśnie Kegla– czy może ci zaszkodzić?

Sporty o wysokiej intensywności, jak bieganie czy koszykówka, mogą osłabić i przyczynić się do nietrzymania moczu. To dosyć częsty problem zawodowych sportsmenek. Nie musisz od razu rezygnować ze swoich sportowych pasji, ale jeżeli już masz problem z nietrzymaniem moczu, zapytaj lekarza, czy możesz kontynuować uprawianie sportu z taką częstotliwością i intensywnością, jak dotychczas.

Jednocześnie pamiętaj, że zanim pilates albo joga na problemy z oddawaniem moczu zaczną działać, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie. W ofercie marki TENA znajdziesz produkty na nietrzymanie moczu o różnych stopniach intensywności, dla osób aktywnych i leżących. Pozwolą ci czuć się sucho, świeżo i komfortowo o każdej porze dnia i nocy.