Ćwiczenia na mięśnie Kegla po porodzie – jak poprawnie je wykonywać?

Jak ćwiczyć mięśnie Keglapo porodzie? Jak zadbać o prawidłową technikę, żeby trening przyniósł jak najlepsze efekty? Poznaj kilka wskazówek, które pomogą ci uniknąć przykrych konsekwencji osłabienia mięśni dna miednicy, z nietrzymaniem moczu na czele.

Ćwiczenia na mięśnie Kegla po porodzie– dlaczego są takie ważne?

Trening mięśni Kegla zaleca się kobietom ciężarnym oraz tym, które już urodziły. Pomaga on bowiem zapobiec wielu problemom, które pojawiają się w wyniku ciąży. to tylko jeden z nich. Ćwiczenia Kegla ograniczają także ryzyko rozwoju hemoroidów i w pewnym stopniu nietrzymania stolca. Dzięki temu, że poprawiają także napięcie mięśniowe w obrębie pochwy, wpływają pozytywnie na doznania seksualne.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla do porodu?

Chociaż ćwiczenia mięśni Kegla wydają się bardzo proste, z początku technika może ci sprawić trochę kłopotów. Sztuka polega na napinaniu tylko mięśni dna miednicy, natomiast mięśnie brzucha, ud i pośladków powinny pozostać rozluźnione. Jak jednak zlokalizować właściwe mięśnie? Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  • zatrzymując strumień moczu podczas wizyty w toalecie (zrób to jednak tylko ten jeden raz),
  • umieszczając w pochwie palec i zaciskając mięśnie wokół niego.

Kiedy już zrozumiesz, które mięśnie napinać, powtarzaj ćwiczenie codziennie w trakcie ciąży. Napnij na 5-10 sekund, następnie rozluźnij i powtórz to samo 10-20 razy. Jedna seria w ciągu dnia to minimum, żeby pojawiły się efekty. Możesz też wykonać dwie, maksymalnie trzy serie.

Ćwiczenia po urodzeniudziecka

Ćwiczenie mięśni Kegla w połogumoże powodować dyskomfort, dlatego lepiej zacząć od szybkich, 1-sekundowych skurczów i 3-sekundowej przerwy po każdym z nich. Jeśli nie poczujesz w kroczu żadnego dyskomfortu, w następnej serii wykonaj skurcze 2-sekundowe.

Kiedy zacząć ćwiczyć mięśnie Kegla po porodzie?

To, kiedy kobieta może zacząććwiczenia po ciąży,jest kwestią indywidualną i zależy od jej stanu. Dotyczy to jakichkolwiek ćwiczeń i aktywności. Odpowiedź na pytanie o to,kiedy ćwiczyć mięśnie Kegla po porodzie, nie jest więc taka sama dla wszystkich. Możesz spróbować ćwiczyć wówczas, gdy minie poporodowy ból w obrębie miednicy. Wcześniej, z powodu dolegliwości, istnieje ryzyko, że wykonasz ćwiczenia nieprawidłowo. Dobrym pomysłem jest zgłoszenie się do poradni wyspecjalizowanej w rehabilitacji poporodowej. Tam specjalista podpowie ci, jaki trening będzie dla ciebie optymalny.

Ćwiczenia po ciąży– w jakiej pozycji najlepiej ćwiczyć mięśnie Kegla?

Teoretycznie ćwiczenia możesz wykonywać w każdej pozycji, w różnych sytuacjach. W łóżku, tuż po przebudzeniu albo podczas czekania na czerwonym świetle przy przejściu dla pieszych. Jednak aby lepiej wyczuć właściwe mięśnie, kobietom po porodzie zalecana jest pozycja leżąca z łydkami swobodnie opartymi o dużą piłkę gimnastyczną lub krzesło. W takiej pozycji dno miednicy jest cofnięte ku górze, a okolice miednicy – rozluźnione.

Optymalne zabezpieczenie

Nietrzymanie moczu jest dosyć częstym problemem, który doskwiera kobietom ciężarnym i po urodzeniu dziecka. Powoduje dyskomfort i skrępowanie. Dlatego ważne jest odpowiednie zabezpieczenie na co dzień. W ofercie marki TENA znajdziesz szeroki wybór wkładek dla kobiet, dostosowanych do stopnia nietrzymania moczu. Nowoczesne materiały i ergonomiczny kształt zapewnią ci suchość i wygodę w każdej sytuacji.