Nietrzymanie moczu u mężczyzn z powodu rozrostu gruczołu krokowego może być bardzo uciążliwe. Niestety, gdy problem jest duży, panowie stopniowo wycofują się z życia i spotkań ze znajomymi, obawiając się, że będą mieli kłopoty w czasie wydarzeń towarzyskich czy przebywania poza domem. Poza nagłą potrzebą natychmiastowego oddania moczu pojawia się także częstomocz w ciągu dnia i w nocy, problemem jest także nietrzymanie moczu u mężczyzn po sikaniu. Nieleczony rozrost gruczołu krokowego może prowadzić do poważnych konsekwencji – gruczoł będzie się rozrastał aż do momentu, kiedy całkiem zablokuje cewkę moczową. To bardzo niebezpieczne, dlatego także w przypadku nietrzymania moczu u mężczyzn leczenie jest takie istotne.
Nietrzymanie moczu po operacji prostaty
Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn spowodowanego przerostem prostaty może odbywać się na dwóch poziomach. Początkowo jest to leczenie farmakologiczne, ale już w przypadku większych problemów konieczna okazuje się operacja.
Nietrzymanie moczu po operacji prostaty także jest poważnym problemem. Z czasem pacjenci mogą dojść do siebie i pęcherz wróci do poprzedniej sprawności, jednak u mniej więcej 1–10 proc. panów utrzymuje się on dłużej. Wtedy należy włączyć kolejne leczenie i stosować środki zapobiegawcze.
Problemy z nietrzymaniem moczu u mężczyzn – pozostałe przyczyny
Przyczyn problemów z nietrzymaniem moczu u mężczyzn jest bardzo wiele. Problemy z prostatą są tylko jednym z nich. Czasami nietrzymanie moczu jest wynikiem chorób neurologicznych (Parkinson, Alzheimer) lub bezpośrednio chorób układu moczowego.
Warto jednakże zwrócić uwagę na to, że nietrzymanie moczu u mężczyzn jest często pierwszym objawem innych schorzeń. Cukrzyca typu 2, otyłość II i III stopnia, a także uszkodzenia kręgosłupa są bezpośrednimi przyczynami zwiększonego nacisku na pęcherz. W tym wypadku leczenie polega głównie na zaleczeniu objawów choroby – inkontynecja w tym wypadku powinna ustąpić z czasem.