Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Chociaż nietrzymanie moczu kojarzy nam się głównie jako problem kobiet, bardzo często dotyczy także mężczyzn. Panowie często bagatelizują to kłopotliwe schorzenie, ponieważ jeśli chodzi o nietrzymanie moczu, mężczyzna zwyczajnie wstydzi się choroby. A przecież męskie nietrzymanie moczu może być objawem naprawdę poważnej choroby. Dowiedz się, co może leżeć u przyczyn tego problemu.

Jak rozmawiać na temat nietrzymania moczu

Inkontynencja, czyli problem z nietrzymaniem moczu

Chociaż rzadko do tego się przyznają mężczyźni,  jest ogromnym problemem także dla nich. Badania przeprowadzone przez WHO wskazują, że z tym kłopotem zmaga się prawie 5 proc. wszystkich mężczyzn. Połowa panów po 70 roku życia ma problem z inkontynencją. Trzeba jednak zaznaczyć, że natężenie nietrzymania moczu może być różne, zatem w różnym stopniu wpływa na funkcjonowanie i codzienne życie panów.

Może być to nieregularne i mimowolne oddawanie niewielkich ilości moczu w czasie wysiłku, śmiania się czy dźwigania. Może być także ciągłe, wtedy pacjent odczuwa naglące i nagłe parcie na pęcherz, które wydaje się nie mieć nic wspólnego ze stopniem jego przepełnienia. Bardzo często oba te rodzaje nietrzymania moczu mieszają się. Wielu panów skarży się na nietrzymanie moczu u mężczyzn po alkoholu, problemem jest także nietrzymanie moczu u mężczyzn podczas snu. W większości przypadków możliwe jest skuteczne leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn. Bardzo ważne jednak, aby pacjent jak najszybciej udał się do lekarza i znalazł przyczynę swojego problemu. Jest ich naprawdę wiele i dopiero po dotarciu do źródeł, można zacząć prowadzić leczenie.

Męskie nietrzymanie moczu – problem z gruczołem krokowym

Kiedy pojawiają się objawy nietrzymania moczu, mężczyzna ma duże powody do obaw. Najczęściej problemy z nietrzymaniem moczu u mężczyzn pojawiają się w wyniku zaburzeń pracy prostaty. Gruczoł krokowy sprawia kłopoty u wielu panów po 40, a już w okolicach 80 roku życia z tego powodu cierpi prawie 90 proc. mężczyzn. Jego powiększenie może być bezpośrednią przyczyną nadreaktywności pęcherza, a raczej mięśnia wspieracza, który kontroluje proces wydalania moczu. Objawia się to nagłym parciem na pęcherz, co bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn z powodu rozrostu gruczołu krokowego może być bardzo uciążliwe. Niestety, gdy problem jest duży, panowie stopniowo wycofują się z życia i spotkań ze znajomymi, obawiając się, że będą mieli kłopoty w czasie wydarzeń towarzyskich czy przebywania poza domem. Poza nagłą potrzebą natychmiastowego oddania moczu pojawia się także częstomocz w ciągu dnia i w nocy, problemem jest także  u mężczyzn po sikaniu. Nieleczony rozrost gruczołu krokowego może prowadzić do poważnych konsekwencji – gruczoł będzie się rozrastał aż do momentu, kiedy całkiem zablokuje cewkę moczową. To bardzo niebezpieczne, dlatego także w przypadku nietrzymania moczu u mężczyzn leczenie jest takie istotne.

Nietrzymanie moczu po operacji prostaty

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn spowodowanego przerostem prostaty może odbywać się na dwóch poziomach. Początkowo jest to leczenie farmakologiczne, ale już w przypadku większych problemów konieczna okazuje się operacja.

po operacji prostaty także jest poważnym problemem. Z czasem pacjenci mogą dojść do siebie i pęcherz wróci do poprzedniej sprawności, jednak u mniej więcej 1–10 proc. panów utrzymuje się on dłużej. Wtedy należy włączyć kolejne leczenie i stosować środki zapobiegawcze.

Problemy z nietrzymaniem moczu u mężczyzn – pozostałe przyczyny

Przyczyn problemów z nietrzymaniem moczu u mężczyzn jest bardzo wiele. Problemy z prostatą są tylko jednym z nich. Czasami jest wynikiem chorób neurologicznych (Parkinson, Alzheimer) lub bezpośrednio chorób układu moczowego.

Warto jednakże zwrócić uwagę na to, że nietrzymanie moczu u mężczyzn jest często pierwszym objawem innych schorzeń. Cukrzyca typu 2, otyłość II i III stopnia, a także uszkodzenia kręgosłupa są bezpośrednimi przyczynami zwiększonego nacisku na pęcherz. W tym wypadku leczenie polega głównie na zaleczeniu objawów choroby – inkontynecja w tym wypadku powinna ustąpić z czasem.