Kontrola pęcherza moczowego u mężczyzn

Męski wyciek moczu w zupełnie niekontrolowany sposób to bardzo poważny i bardzo powszechny problem. Zmaga się z nim aż jeden na czterech mężczyzn po 40 roku życia. Przyczyn leżących u podstaw tego problemu może być bardzo dużo. Jednak niezależnie od nich, można zrobić wiele rzeczy, by kontrola pęcherza moczowego u mężczyzn była większa. Dzięki temu schorzenie przestanie być tak uciążliwe i tak problematyczne.

Jak rozmawiać na temat nietrzymania moczu

Słaby pęcherz u mężczyzny – problem z nietrzymaniem moczu

Przyczyn problemu z nietrzymaniem moczu jest bardzo wiele. Duża część z nich jest związana z faktem zablokowania cewki moczowej, na przykład przez rozrastający się gruczoł prostaty. Jednak pozostałe są związane z osłabiającym się wraz z wiekiem układem mięśni odpowiedzialnych za kontrolowanie moczu.

u mężczyzny może mieć kilka przyczyn. Jedną z nich jest cukrzyca, często powodem są choroby neurologiczne lub związane z wiekiem. Męski wyciek moczu najczęściej jest niewielki – to z reguły zaledwie kilka kropli, jednak może być naprawdę bardzo kłopotliwy. pojawia się z reguły przy większym wysiłku fizycznym, a także wtedy, kiedy napinasz mięśnie brzucha – przy kaszlu lub podnoszeniu się. Większym problemem jest , kiedy to nagle czujesz silne parcie na pęcherz i następuje męski wyciek moczu z przepełnienia. W obu przypadkach wyciek jest niezależny od woli. I w obu przypadkach może przydać się zwiększona kontrola pęcherza u mężczyzn.

Kontrola pęcherza moczowego u mężczyzn

Oczywiście najlepszym sposobem na kontrolę pęcherza moczowego u mężczyzn jest konsultacja z lekarzem, który pomoże ci znaleźć przyczynę nietrzymania moczu. Tylko przy jej wyleczeniu możemy mówić o całkowitym pozbyciu się problemu. Jednak w okresie przejściowym, na przykład w czasie leczenia, można samodzielnie spróbować zwiększyć świadomą kontrolę nad pęcherzem.

W tym wypadku najważniejsze są ćwiczenia mięśni dna miednicy. To one są odpowiedzialne za kontrolę pęcherza moczowego u mężczyzn, dzięki nim możesz wstrzymywać mocz. Ćwiczenia są proste i można wykonywać je w domu. Polegają na stopniowym napinaniu i rozluźnianiu mięśni – dzięki temu będą silniejsze, a ty nauczysz się je kontrolować siłą woli. Ćwiczenia można wykonywać także w trakcie oddawania moczu – spróbuj siłą mięśni zahamować strumień na kilka sekund. Już po krótkim czasie zaczniesz czuć się lepiej.

Męski wyciek moczu – problem z głowy

Zanim leczenie dojdzie do skutku, możesz także zadbać o to, by polepszyć swój komfort życia. Chociaż męski wyciek moczu może być naprawdę uciążliwy, nie musisz rezygnować z aktywności i życia towarzyskiego. Aby zabezpieczyć się na wszelki wypadek, sięgnij po odpowiednie artykuły higieniczne dla mężczyzn. Jeśli problem nie jest duży, możesz używać dyskretnych wkładek anatomicznych dla mężczyzn.

Aby zwiększyć kontrolę pęcherza u mężczyzn, warto zwrócić uwagę na liczbę wypijanych płynów. Pod żadnym pozorem nie powinieneś ich ograniczać – to może tylko nasilić problem. Odpowiednia dawka wody dziennie sprawi, że wypróżnianie będzie bardziej regularne. Ponadto oczywiście pamiętaj o częstym odwiedzaniu toalety – zanim jeszcze pojawi się naglące parcie na pęcherz. To pozwoli ci przywrócić poczucie kontroli nad pęcherzem.