Dlaczego warto zadbać o mięśnie Kegla u kobiet?

Ćwiczenia Kegla dla kobietsą szczególnie ważne, gdyż to właśnie u pań częściej występuje problem nietrzymania moczu. Tego rodzaju trening pozwala także na uniknięcie kilku innych krępujących przypadłości. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się więcej na ten temat.

Ćwiczenia mięśni Kegla – kobietapowinna o nich pamiętać!

Mięsień Kegla u kobiet to właściwie grupa mięśni, określanych też jako . Arnold Kegel był amerykańskim lekarzem, który opracował ćwiczenia rehabilitacyjne dla kobiet borykających się z nietrzymaniem moczu. Stąd mięśnie dna miednicy często opisuje się jego nazwiskiem. Czasami kobiety rozpoczynające treningi mają wrażenie, że ich zadaniem jest zaciskanie mięśni pochwy, jednak mięśnie Kegla są rozpięte między kością łonową a guziczną.

Mięśnie Kegla u dziewczyni dojrzałych kobiet spełniają szereg ważnych funkcji. Stanowią bowiem wsparcie dla pęcherza moczowego, macicy i jelit. Ze względu na budowę anatomiczną oraz przebyte ciąże i porody kobiety bardziej od mężczyzn odczuwają przykre skutki ich osłabienia. Szczególnie dokuczliwe mogą być w okresie menopauzy.

Najczęściej podkreślanym skutkiem osłabienia mięśni Kegla jest , jednak warto pamiętać o innych konsekwencjach, takich jak:

  • obniżenie narządów rodnych,
  • nietrzymanie stolca,
  • niekontrolowane gazy,
  • słabsza satysfakcja z życia seksualnego.

Szpilki a mięśnie Kegla– noszenie obcasów i inne sposoby na utrzymanie mocnych mięśni dna miednicy

Niektóre kobiety podkreślają, że dzięki wysokim obcasom mięśnie Kegla są bardziej napięte. Być może to dobry sposób, jednak wśród porad specjalistów znajdują się bardziej pewne metody na utrzymanie mięśni dna miednicy w dobrej kondycji. Oprócz codziennie wykonywanych ćwiczeń (podstawowe ćwiczenie Kegla dla kobiet polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy) warto pamiętać o kilku nawykach:

  • unikanie dźwigania,
  • wypijanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia (2 litry),
  • spożywanie produktów bogatych w błonnik, który zapobiega zaparciom (warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo, makarony, kasze),
  • unikanie przetrzymywania moczu oraz oddawania moczu „na zapas”,
  • zgłaszanie się raz w roku na badanie sEMG mięśni dna miednicy, które pozwala na ocenę ich kondycji.

Regularna i bezpieczna aktywność fizyczna – ona też ma znaczenie!

Joga, pilates, taniec brzucha a mięśnie Kegla – różne rodzaje ćwiczeń mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na kondycję mięśni dna miednicy. Jednak ważne, aby wykonywać je prawidłowo. Jeżeli uważasz, że ćwiczenia, które wykonujesz, mogą je obciążać, poproś o wskazówki instruktora. Istotny jest prawidłowy oddech, którego nie można wstrzymywać, spokojne tempo, prawidłowa postawa. Niektóre formy aktywności fizycznej mogą natomiast sprzyjać osłabieniu mięśni dna miednicy i nietrzymaniu moczu. Przykładami są bieganie, tenis, koszykówka, crossfit. Wiele jednak zależy od tego, z jaką częstotliwością i intensywnością uprawiasz dany sport. Ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu nie powinno powstrzymywać cię od aktywności, lepiej zadbać o właściwą technikę i środki profilaktyczne. Jeżeli już borykasz się z tym problemem, a uprawiasz sporty o wysokiej intensywności, zapytaj lekarza, czy zaleca ci ograniczenie treningów.

Jak się zabezpieczyć, zanim ćwiczenia Kegla dla kobiet zaczną działać?

Nietrzymanie moczu jest powodem zakłopotania, szczególnie w sytuacjach towarzyskich. Dlatego zanim ćwiczenia i inne metody terapeutyczne zaproponowane przez twojego lekarza zaczną działać, zapewnij sobie odpowiednie zabezpieczenie. W ofercie marki TENA znajdziesz wkładki dla kobiet lub bieliznę chłonną, które pomogą ci cieszyć się z codziennych aktywności oraz zapewnią uczucie czystości i suchości. Zabezpieczenie możesz dostosować do stopnia nasilenia problemu. Jednocześnie postaraj się, aby systematyczne ćwiczenia Kegla stały się twoją rutyną. Zapewne wkrótce poczujesz pierwsze efekty.