Jak wybrać właściwy produkt na nietrzymanie moczu

Pielęgniarka rozmawiająca z uśmiechniętą starszą panią

Noszenie czegoś, co nie pasuje, nie należy do przyjemności. Jest to prawda, która w szczególny sposób dotyczy produktów higieny osobistej, takich jak podpaski, wkładki czy majtki chłonne. Zbyt duży lub zbyt mały rozmiar produktu na nietrzymanie moczu może być źródłem frustracji. Co więcej, nieprawidłowy pod tym względem produkt może powodować przecieki na ubrania lub podrażnienia skóry, co w konsekwencji może prowadzić do otarć lub powstawania nieprzyjemnego zapachu – a to negatywnie odbija się na poczuciu godności podopiecznych.

Przedstawiamy kilka wskazówek na temat doboru odpowiedniego produktu na nietrzymanie moczu oraz podstawowe informacje o znaczeniu: rodzaju produktu, jakości, rozmiaru oraz częstotliwości jego wymiany.

Zacznij od oceny sytuacji i potrzeb

Aby skutecznie udzielać pomocy w zakresie inkontynencji, należy dokonać odpowiedniej oceny problemu z nietrzymaniem moczu, potrzeb podopiecznego, jak również stworzyć spersonalizowany plan opieki. Dzięki temu będzie można opracować dokładne strategie opieki oraz znaleźć najbardziej odpowiednie produkty na nietrzymanie moczu. Za sprawą tej analizy podopieczny lub pacjent będzie wiedział, jak często musi zmieniać produkt oraz kiedy powinien skorzystać z toalety.

Wybór odpowiedniego rodzaju produktu na nietrzymanie moczu

Wybór produktu powinien być oparty na indywidualnych potrzebach podopiecznych. Prawidłowy dobór produktu wpłynie na poprawę jakości życia podopiecznych, jak również może zmniejszyć nakład pracy opiekunów.

 • W przypadku osób leżących najlepiej sprawdzają się produkty z pasem, ponieważ ułatwiają one pracę opiekunów, jeśli chodzi o zmianę produktów, jak również pasują do większości typów sylwetki.
 • Dla osób, którym stopień mobilności umożliwia samodzielne korzystanie z toalety, lepiej sprawdzają się majtki chłonne. Dzięki nim podopieczni mogą cieszyć się niezależnością i tym samym zachować poczucie godności.

Wybór odpowiedniego rozmiaru produktu

Niezależnie od nasilenia problemu z nietrzymaniem moczu prawidłowe dokonanie pomiarów i dobór rozmiaru są niezwykle istotne z punktu widzenia optymalnej pielęgnacji. Dokonując pomiarów bioder i talii można dobrać najlepszy rozmiar produktu dla danej osoby. Dowiedz się więcej na temat prawidłowego dokonywania pomiarów i wyboru rozmiaru z naszego praktycznego artykułu Wybór odpowiedniego rozmiaru produktów na nietrzymanie moczu.

Odpowiedni poziom chłonności

Poziom chłonności danego produktu należy zawsze wybierać w oparciu o ilość moczu, która może być różna w zależności od pory dnia, ilości przyjmowanych płynów i substancji moczopędnych oraz częstotliwości zmiany produktów chłonnych.

Podczas określania wymaganej chłonności produktu na nietrzymanie moczu, należy wziąć również pod uwagę fakt, czy podopieczny lub pacjent może samodzielnie korzystać z toalety. Dopilnuj, aby mógł w razie potrzeby sam udać się do łazienki. Produkty na nietrzymanie moczu nie powinny być stosowane jako substytut toalety.

Możesz zauważyć, że dla niektórych podopiecznych najlepsze okażą się produkty TENA na nietrzymanie moczu o wysokiej chłonności, natomiast dla innych – artykuły TENA o niższym poziomie chłonności. Pamiętaj, że stosowanie produktów o wyższej chłonności, niż istnieje taka potrzeba, zazwyczaj wiąże się z wyższymi kosztami i większą ilością odpadów.

Znaczenie jakości produktu

Oprócz wyboru odpowiedniego rozmiaru i poziomu chłonności ważne jest, aby produkt:

 • był wygodny w noszeniu;
 • był z miękkiego materiału, delikatnego dla skóry;
 • utrzymywał skórę suchą i chronił przed przeciekaniem;
 • był z materiału oddychającego, wspierając tym samym zdrowie skóry;
 • zapobiegał nieprzyjemnym zapachom.

Optymalne dopasowanie i częstotliwość wymiany

Podczas zakładania produktu na nietrzymanie moczu, upewnij się, że jest on dobrze zamocowany i wygodnie przylega do pachwin. Zapobiegnie to uczuciu dyskomfortu i podrażnieniom skóry, jak również wyciekom.

Częstotliwość zmiany produktu powinna zależeć od indywidualnych potrzeb podopiecznego, zgodnie z dokonaną oceną sytuacji i zakresem problemów z nietrzymaniem moczu. Przykładowo, osoba o delikatnej skórze lub z nietrzymaniem stolca będzie wymagać częstszych zmian produktu niż osoba o zdrowej skórze i problemach z poruszaniem się.

Przejrzyj nasze Poradniki dopasowywania produktów, w których znajdziesz więcej informacji oraz przykładów na temat wyboru produktu na nietrzymanie moczu.

Stwórz plan opieki

Każdy plan opieki powinien zawierać odpowiedni program zabiegów higienicznych i uwzględniać najlepszy rodzaj produktu w prawidłowym rozmiarze oraz o optymalnej chłonności. Częstotliwość wymiany produktów powinna być dostosowana do konkretnych potrzeb danej osoby. To wszystko może wymagać czasu, niemniej jednak efekt końcowy jest tego wart. Odpowiednio dopasowany produkt w połączeniu z prawidłowym harmonogramem zmian i zabiegów higienicznych wpłyną na poprawę jakości życia podopiecznego dzięki:

 • ochronie przed nietrzymaniem moczu;
 • ochronie przed nieprzyjemnymi zapachami;
 • zdrowszej skórze;
 • komfortowi;
 • poprawie poczucia godności.

Prawidłowo dopasowany produkt na nietrzymanie moczu również przyczynia się do zmniejszenia nakładu pracy opiekunów. Można optymalizować zabiegi pielęgnacyjne, dzięki czemu zmniejszy się liczbę zmian produktów i zredukuje ilość odpadów.