Prostata – leczenie
Leczenie obejmuje zarówno terapię przerostu prostaty, jak i samego nietrzymania moczu. Leczenie przerostu prostaty obejmuje najpierw leczenie farmakologiczne. Zastosowanie znajdują tu leki rozluźniające mięśnie gładkie pęcherza moczowego: tamsulosyna, doksazosyna i inne z grupy leków blokujących receptory α-adrenergiczne. Ułatwiają one opróżnianie pęcherza moczowego. Mogą być stosowane długotrwale, jednak nie powodują one zmniejszenia objętości gruczołu krokowego. W tym celu stosuje się np. leki hormonalne z grupy inhibitorów 5-α-reduktazy (finasteryd, dutasteryd). Jeśli farmakoterapia nie przyniesie rezultatów, stosuje się leczenie chirurgiczne. Mogą to być mało inwazyjne metody, np. zabieg laserowy czy termiczny. Ostatecznością jest zabieg usunięcia prostaty.
Mięśnie Kegla a prostata
Prostata a mięśnie Kegla? O mięśniach tych mówi się głównie w kontekście kobiet, ale jak się okazuje, mężczyźni także je posiadają! I co więcej mogą oraz powinni je ćwiczyć. Nietrzymanie moczu u mężczyzn z powodzeniem można wyleczyć treningiem mięśni dna miednicy (czyli właśnie mięśni Kegla) – poprzez terapię dna miednicy można wpływać na czynność pęcherza. Podstawowy trening polega na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni Kegla.
Uwaga! Nigdy nie należy ćwiczyć podczas oddawania moczu, gdyż mogłoby to doprowadzić do zapalenia pęcherza. Póki nietrzymanie moczu nie ustąpi, pacjent powinien wyposażyć się w wygodne, najlepiej anatomiczne, wkładki higieniczne dla mężczyzn TENA Men, które pomogą dyskretnie radzić sobie z problemem nietrzymania moczu.