Objawy nadreaktywnego pęcherza u mężczyzn

Parcie na mocz u mężczyzn może mieć wiele różnych przyczyn, zarówno tych błahych, jak i poważnych, wymagających konsultacji medycznej oraz podjęcia leczenia. Jednym z powodów może być nadaktywny pęcherz u mężczyzn (inaczej: nadreaktywny pęcherz u mężczyzn). Schorzenie to znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie i niejednokrotnie powoduje utratę pewności siebie oraz wynikające z tego faktu kolejne konsekwencje. Czym się objawia? Jakie czynniki odpowiedzialne są za męskie problemy z pęcherzem? Jak zapobiec problemowi moczenia u mężczyzn? Sprawdźmy!

Jak rozmawiać na temat nietrzymania moczu

Nadaktywny pęcherz u mężczyzn – co to oznacza?

Popuszczanie moczu u mężczyzn, podobnie jak nagłe i silne parcie na pęcherz u mężczyzn, mogą być objawami nadreaktywnego pęcherza. Wycieki moczu u mężczyzn to jednak nie jedyny symptom. Nadaktywny pęcherz objawia się także dużą częstotliwością oddawania moczu, większą niż 8 razy na dobę lub/i oddawaniem moczu w odstępach krótszych niż co 2 godziny. Sytuacja taka wymaga wizyty u lekarza, przeprowadzenia badań i podjęcia stosownego leczenia w zależności od głównej przyczyny problemu.

Częstomocz u mężczyzn – przyczyny i konsekwencje

Konieczność częstego oddawania moczu (powyżej 8 razy na dobę), ciągłe uczucie pełnego pęcherza u mężczyzn oraz niejednokrotnie mimowolne nietrzymanie moczu mogą świadczyć o częstomoczu. Dolegliwość ta może być spowodowana m.in. chorobami gruczołu krokowego, chorobami nerek, kamicą, chorobami pęcherza.

Bezustanna, nagła potrzeba oddania moczu u mężczyzn, której następstwem jest niejednokrotnie kropelkowanie moczu u mężczyzn, bardzo szybko prowadzi do znaczącego ograniczenia dotychczasowej aktywności i wycofania z życia towarzyskiego. Wszystko to negatywnie rzutuje na poczucie własnej wartości, prowadzi do obniżenia samopoczucia i poważnych problemów z utrzymaniem higieny osobistej na pożądanym poziomie.

Męski nadreaktywny pęcherz – jak przeciwdziałać problemowi?

Z problemem można i należy walczyć, bowiem podjęcie właściwego leczenia daje szansę na dużą poprawę jakości życia. Oczywiście diagnozę musi postawić lekarz i to on powinien zadecydować o przebiegu oraz formie leczenia. Nie oznacza to jednak, że pacjent nie ma wpływu na przebieg terapii. Może sobie pomóc w bardzo prosty sposób – prowadząc higieniczny tryb życia, rezygnując z picia napojów alkoholowych oraz zawierających kofeinę. Warto również, w miarę możliwości, ograniczać przyjmowanie płynów zaraz przed snem czy przed wyjściem z domu.

Ale co w sytuacji, gdy nadreaktywny pęcherz daje o sobie znać bezustannie? I na to jest prosty sposób – można sięgnąć po specjalistyczne produkty dedykowane problemowi nietrzymania moczu, takie jak produkty TENA dla mężczyzn. Wśród nich znajdują się zarówno cienkie, wyjątkowo dyskretne wkładki męskie, jak i bielizna chłonna, która zapewnia wysoki poziom ochrony i doskonale przylega do ciała, przez co jest zupełnie niewidoczna pod ubraniem. Opiekunowie mężczyzn leżących, niesamodzielnych mogą natomiast sięgnąć po specjalne pieluchomajtki TENA, dostępne w wielu rozmiarach, cechujące się różnymi stopniami chłonności, a także po majtki chłonne.

Nadaktywny pęcherz u mężczyzn nie musi oznaczać wyroku. Współczesna medycyna stoi na bardzo wysokim poziomie, dlatego jest w stanie pomóc każdemu mężczyźnie, który boryka się z częstomoczem oraz nietrzymaniem moczu. Zespół pęcherza nadreaktywnego to nie powód do wstydu, to schorzenie, które wymaga podjęcia leczenia!