Czym są mięśnie Kegla u mężczyzn?

Gdzie u mężczyzn jest zlokalizowany mięsień Kegla? Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie dla miednicy? Czy taki trening może złagodzić problem nietrzymania moczu? Oto kilka ważnych informacji na ten temat.

Jak rozmawiać na temat nietrzymania moczu

Co to są mięśnie Kegla u mężczyzn?

Wielokrotnie spotykamy się z informacją, że każda kobieta powinna ćwiczyć mięsień Kegla. Mężczyzna jednak także go posiada. Właściwie jest to zespół mięśni i więzadeł, określanych w anatomii jako . Nazwa „mięśnie Kegla” wzięła się od nazwiska Arnolda Kegla, który wymyślił zestaw ćwiczeń na ich wzmocnienie. Zarówno u pań, jak i panów, silne mięśnie dna miednicy pomagają zapanować nad problemem nietrzymania moczu i stolca, a także wpływają pozytywnie na życie seksualne. Mocne mięśnie Kegla dla mężczyzn są więc tak samo ważne, jak dla kobiet. Na ich osłabienie może natomiast wpłynąć wiele czynników, w tym usunięcie prostaty (prostatektomia), cukrzyca, zespół nadreaktywnego pęcherza.

Mięśnie Kegla u mężczyzn - gdzie się znajduje grupa mięśni dla miednicy?

Mięśnie Kegla to mięśnie łonowo-guziczne. U mężczyzn umiejscowione są między nasadą penisa a odbytem. Najłatwiejszym sposobem na ich zlokalizowanie jest chwilowe wstrzymanie strumienia podczas oddawania moczu. To właśnie się wówczas napinają. Kiedy już uda Ci się określić gdzie znajduje się mięsień Kegla u mężczyzn, łatwiej będzie Ci wykonywać ćwiczenia, które w przypadku nietrzymania moczu wielu osobom pomagają stopniowo redukować problem. To zaś pozytywnie wpływa na samopoczucie i pewność siebie. 

Mięśnie Kegla u mężczyzny - jak je trenować?

Zgodnie z powyższymi informacjami może Ci się wydawać, że najbardziej dogodnym momentem do ćwiczeń mięśni dna miednicy jest oddawanie moczu. Jednak lepiej zrobić to tylko jednorazowo, podczas próby lokalizacji mięśni, gdyż jeśli wstrzymywanie strumienia stanie się Twoją rutyną, efektem może być niepełne opróżnianie pęcherza. Dlatego rozsądniej jest trenować mięśnie Kegla w innych sytuacjach. Możesz napinać je na siedząco, stojąco i leżąca, np. podczas oglądania telewizji albo szczotkowania zębów. Czy mięśnie Kegla u męż czyzny trzeba trenować codziennie? Tak, im częściej będziesz je powtarzać, tym szybciej możesz spodziewać się rezultatów. 

Zacznij od napięcia mięśni na 3 sekundy, następnie rozluźnij je na kolejne 3. Powtórz to samo kilka razy. Możesz postawić sobie za cel, że będziesz ćwiczył minimum 3 razy dziennie po 10 powtórzeń. Rezultaty nie u każdego pojawiają się w tym samym czasie, możesz spodziewać się ich po kilku tygodniach lub miesiącach.

Mocne mięśnie Kegla mężczyzn to nie wszystko - pamiętaj o leczeniu i odpowiedniej ochronie!

Mięśnie Kegla u mężczyzn: gdzie są, jakie spełniają funkcje, jak je trenować - to wszystko ważne informacje. Jednak zawsze pierwszym krokiem w przypadku nietrzymania moczu powinna być wizyta u lekarza. Objaw ten może wynikać z różnych przyczyn i dopiero znalezienie powodu pomaga dobrać odpowiednią terapię pod okiem specjalisty. Czasami potrzebne są leki i drobne zmiany w stylu życia. Na co dzień zaś przydaje się profesjonalna ochrona w postaci wkładek, bielizny chłonnej, a w cięższych przypadkach - pieluch lub pieluchomajtek dla dorosłych. 

Podczas doboru odpowiedniej ochrony kieruj się rozmiarem, stopniem chłonności oraz trybem życia, gdyż osoba aktywna ma inne potrzeby, niż ciężko chora i leżąca. Pamiętaj, że nawet pomimo nietrzymania moczu możesz normalnie funkcjonować!