W pierwszej kolejności należy ustalić, co oznacza termin częste oddawanie moczu. Mężczyzna może bowiem uznawać za częstomocz sytuację, która tak naprawdę pozostaje w normie, i odwrotnie – faktyczny częstomocz może traktować jako zjawisko naturalne, które nie budzi jego wątpliwości. I tutaj pojawia się kłopot, bo trudno tak naprawdę ustalić konkretne ramy. Zarówno ilość wypróżnień pęcherza, jak i objętość wydalonego moczu to kwestia bardzo indywidualna, uzależniona m.in. od czynności i pojemności pęcherza moczowego oraz ilości wypijanych płynów na dobę. Niemniej przyjmuje się, że za częstomocz można uznać sytuację, w której oddajemy mocz więcej niż 8 razy na dobę. Częstomocz może dokuczać zarówno tylko w dzień, tylko w nocy, bądź przez całą dobę.
Częste oddawanie moczu u mężczyzn – przyczyny i objawy towarzyszące
Przyczyn częstego oddawania moczu może być wiele, jedne całkiem błahe, które można szybko wyeliminować, inne zaś poważniejsze, wymagające podjęcia natychmiastowego leczenia. Należą do nich m.in.: choroby cewki moczowej, pęcherza moczowego (w tym zapalenie pęcherza) oraz gruczołu krokowego . Ponadto za częste oddawanie moczu u mężczyzn mogą być odpowiedzialne choroby nerek, cukrzyca (nieleczona i niewyrównana), przyjmowanie leków u właściwościach moczopędnych, picie dużych ilości kawy.
Częstomoczowi mogą, ale nie muszą, towarzyszyć rozmaite objawy dodatkowe, jak np. charakterystyczne parcie na pęcherz, ból w czasie oddawania moczu, nagłe parcie, które wymusza bezzwłoczną konieczność oddania moczu, oraz problemy z nietrzymaniem moczu. Jeśli zbyt częste chodzenie do toalety – częstsze niż dotychczas – zwraca naszą uwagę, a do tego towarzyszą mu inne niepokojące objawy, konieczna jest szybka wizyta u lekarza. Możemy wówczas udać się do lekarza rodzinnego, który na pewno zleci komplet badań, lub bezpośrednio do urologa.