Wkładki higieniczne - kiedy warto je nosić?

Jeżeli doskwiera Ci lekkie nietrzymanie moczu, wkładki to prosty sposób na pozbycie się skrępowanie i utrzymanie higieny. Jak je dobrać, aby najlepiej odpowiadały indywidualnym potrzebom? Poniżej znajdziesz kilka porad, kiedy warto sięgnąć po wkładki i jak wybrać najbardziej odpowiednie.

Po co wkładki higieniczne? Czy nie wystarczy sama bielizna?

Cienkie, dyskretne, nowoczesne - wkładki higieniczne zyskały popularność wśród kobiet, które chcą ochronić bieliznę przed zabrudzeniami. Opinie na temat zasadności ich używania są podzielone, jednak są sytuacje, gdy sięganie po wkładkę znacznie wpływa na komfort i samopoczucie. Szczególne znaczenie mają dla osób borykających się z nietrzymaniem moczu. To przypadłość, która może mieć charakter stały i okresowy, przytrafia się osobom w różnym wieku, jednak częściej kobietom. Istnieją różne typy nietrzymania moczu i w ciężkich przypadkach konieczne jest używanie pieluch lub pieluchomajtek, jednak jeżeli problem nie jest nasilony, wówczas wkładki na to wygodne i dyskretne rozwiązanie zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Wkładki dla osób nietrzymających moczu- wskazania do stosowania

Niektórym osobom doskwiera nietrzymanie moczu podczas wysiłku: aktywności fizycznej, podnoszenia ciężkich przedmiotów, kaszlu, kichania, śmiechu. Problem nie musi towarzyszyć im na co dzień i nie zawsze ma duże nasilenie. Inni borykają się z tzw. kropelkowym nietrzymaniem moczu, które dotyczy szczególnie mężczyzn, mających dłuższą cewkę moczową. W tej sytuacji po oddaniu moczu kolejne krople mimowolnie wyciekają. Jeszcze inne osoby mają kłopot z dotarciem do toalety na czas i zanim to zrobią, mocz zaczyna wyciekać z pęcherza. Właśnie w takich sytuacjach przydają się wkładki na nietrzymanie moczu. Są przeznaczone dla osób, u których problem ma lekkie nasilenie lub zdarza się tylko w określonych sytuacjach, dlatego potrzebne jest im dodatkowe zabezpieczenie.

Gdy pojawia się nietrzymanie moczu, wkładki dla dorosłych spełniają następujące funkcje:

  • pomagają czuć się sucho i świeżo,
  • zabezpieczają bieliznę,
  • zapobiegają plamom moczu na odzieży,
  • chronią przed nieprzyjemnym zapachem,
  • pomagają pokonać stres przed niespodziewanym wyciekiem moczu w sytuacjach towarzyskich lub podczas aktywności fizycznej, przez co pozytywnie wpływają na samopoczucie osoby, której dotyczy ten problem.

Jednorazowe wkładki na nietrzymanie moczu- jak wybrać produkt wysokiej jakości?

Wkładki higieniczne - do czego służą? Teraz już znasz odpowiedź na to pytanie i wiesz, że są sytuacje, kiedy warto ich używać. Jednak ważna jest także ich jakość, bo tylko produkty starannie dopracowane mogą właściwie spełniać rolę ochronną. Czym powinny cechować się wkładki urologiczne? Podczas zakupu zwróć uwagę na:

  • anatomiczny kształt - na rynku dostępne są wkładki dla kobiet i mężczyzn, dostosowane do specyficznej budowy ciała - w ten sposób zapewnisz sobie wygodę,
  • stopień chłonności - dobierz wkładkę w zależności od tego, jak intensywny jest wyciek moczu w Twoim przypadku,
  • bezpieczeństwo i komfort dla skóry - środki ochronne dla osób z nietrzymaniem moczu powinny być przetestowane dermatologicznie i przyjazne dla skóry, aby nie powodowały podrażnień, dlatego zwróć uwagę, czy producent zadbał o tę kwestię.

Kiedy już wybierzesz dla siebie odpowiednie wkładki, nietrzymanie moczu nie będzie już tak uciążliwym kłopotem. Możesz używać ich na co dzień lub okazjonalnie, wszystko zależy od Twoich potrzeb. Pojedynczo pakowane wkładki zawsze warto mieć pod ręką, szczególnie podczas dłuższych wyjść z domu i wyjazdów. W ofercie TENA znajdziesz duży wybór wkładek higienicznych dla kobiet i mężczyzn, dostępnych w różnych rozmiarach i wariantach. Jednocześnie pamiętaj, że nietrzymanie moczu, tym bardziej lekkie, można skutecznie leczyć. Ćwiczenia i drobne zmiany w stylu życia mogą Ci pomóc w uporaniu się z tym krępującym problemem. Skonsultuj się z lekarzem, jaki rodzaj terapii zaleca w Twoim przypadku.