W jaki sposób mięśnie Kegla wpływają na nietrzymanie moczu?

Mięśnie Kegla to mięśnie odpowiadające za kontrolę i podtrzymanie dna miednicy oraz pęcherza moczowego. Ćwiczenie tych mięśni może pomóc uniknąć problemów związanych z nietrzymaniem moczu lub rozwiązać problemy, które już zaistniały.

Jak zlokalizować mięśnie Kegla? Najłatwiej zrobić to w trakcie oddawania moczu – spróbować przerwać jego strumień. Aby to zrobić, należy napiąć wszystkie mięśnie cewki moczowej i odbytu – i to właśnie są mięśnie Kegla. Należy przy tym pamiętać, że ćwiczeń na te mięśnie nie wolno przeprowadzać w trakcie czynności oddawania moczu, ponieważ może to wywołać stan zapalny dróg moczowych.

Mięśnie Kegla a

Dno miednicy tworzą ułożone warstwowo mięśnie, które dźwigają narządy jamy brzucha. Mięśnie te otaczają od dołu mięśnie jamy brzusznej oraz mięsień przepony.Do uszkodzenia, osłabienia czy zwiotczenia mięśni dna miednicy może dojść w wyniku naturalnych procesów starzenia się, ale także porodów, nadwagi, ciężkiej pracy fizycznej. Prawidłowo wykonywane ćwiczenia na mięśnie Kegla wzmacniają te mięśnie i zwiększają ich elastyczność. Zapobiega to opuszczaniu się narządów i wysiłkowemu nietrzymaniu moczu. Nawet kilka minut ćwiczeń mięśni Kegla dziennie może znacznie zmniejszyć problem nietrzymania moczu.

W przypadku osób, które nie zmagają się z problemem nietrzymania moczu, ćwiczenia stanowią doskonałą profilaktykę NTM, a ponadto poprawiają jakość życia seksualnego zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Wyćwiczone ułatwiają kobietom przejście porodu, zapobiegają nacięciu krocza czy tak przykrym dolegliwościom jak wypadanie pochwy lub właśnie czasowe nietrzymanie moczu po porodzie.

Jak napinać i jak rozluźnić mięśnie Kegla? Prawidłowe ćwiczenia mięśni dna miednicy

Efekty mogą przynieść tylko prawidłowo wykonywane ćwiczenia na mięśnie Kegla. Ćwiczenia te mogą wykonywać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wykonuje się je w pozycji leżącej – dzięki temu są skuteczniejsze. Najpierw należy zacisnąć mięśnie wokół odbytu, a następnie mięśnie pochwy oraz cewki moczowej. Zarówno pośladki, jak i uda powinny pozostać rozluźnione. Zaciśnięcie powinno trwać przez ok. 2 sekundy. Potem trzeba rozluźnić mięśnie na 2 sekundy. Ćwiczenie można powtórzyć wiele razy.

Drugim rodzajem ćwiczenia jest jak najmocniejsze zaciśnięcie mięśni Kegla, trzymanie ich zaciśniętych przez 5 sekund, a następnie rozluźnienie na 5 sekund. Po rozluźnieniu wykonujemy zacisk wytrzymałościowy – zaciskamy mięśnie w stopniu umiarkowanym na tak długo, jak to możliwe (dążymy do tego, aby utrzymać je zaciśnięte przez minutę). Ćwiczenie powtarzamy 5–10 razy.

Ostatnim rodzajem ćwiczenia jest szybkie zaciskanie mięśni dna miednicy. Zaciskamy je jak najmocniej na dwie sekundy, a następnie na dwie sekundy rozluźniamy, ponownie zaciskamy i powtarzamy tak kilka-kilkanaście razy. Wykonujemy ćwiczenie 5–10 razy dziennie oraz za każdym razem, gdy czujemy nadchodzące kichnięcie czy atak kaszlu.

W podobny sposób mięśnie Kegla mogą trenować mężczyźni. Mięśnie dna miednicy można zacisnąć na 5 sekund, najlepiej na wydechu, a następnie, robiąc wdech, powoli je rozluźniać. W miarę nabierania wprawy, czas zaciskania i rozluźniania można stopniowo wydłużać, aż do 10 sekund.

Zabieg na mięśnie Kegla

Zabieg elektrostymulacji mięśni dna miednicy to doskonała metoda rehabilitacji osłabionych mięśni Kegla.Polega on na wywołaniu przy pomocy zewnętrznego impulsu elektrycznego skurczu mięśni przewyższającego najsilniejszy skurcz wywołany samodzielnie przez pacjenta. Elektrostymulacja pobudza więcej mięśni niż ćwiczenia, dlatego może być skuteczniejszą metodą rehabilitacji osłabionych lub uszkodzonych mięśni Kegla. Elektrody stymulują uszkodzone unerwienie mięśni.