Nietrzymanie moczu – ćwiczenia, które można robić wszędzie

Ćwiczenia na spowodowane stresem i rozluźnieniem mięśni dna miednicy są bardzo skuteczne w leczeniu i w wielu przypadkach stanowią podstawę terapii. Chociaż tego rodzaju trening nie wymaga skomplikowanych pozycji ani nie jest męczący, ważne, aby ćwiczyć systematycznie, bo tylko wówczas można liczyć na rezultaty. Oto opis skutecznych ćwiczeń na nietrzymanie moczu.

Nietrzymanie moczu a ćwiczenia mięśni Kegla

Problem z kontrolowaniem oddawania moczu może mieć różne przyczyny, jednak u wielu osób winne jest osłabienie mięśni dna miednicy, inaczej mięśni Kegla, przez co nie są one w stanie odpowiednio zaciskać cewki moczowej. Taki stan może powodować wysiłkowe , który wycieka podczas kaszlu, kichania, śmiechu albo aktywności fizycznej. Przypadłość bardzo krępująca, jednak na szczęście można ją skutecznie leczyć. Ćwiczenia mięśni dna miednicy pomagają je wzmocnić, aby znów mogły spełniać swoje funkcje. Jeżeli nietrzymanie moczu ma niewielkie nasilenie, wraz z drobnymi zmianami w stylu życia (pozbycie się ewentualnej nadwagi, unikanie nadmiernego spożywania alkoholu i kofeiny) mogą nawet cofnąć lub znacznie ograniczyć objawy, co wpływa pozytywnie na komfort codziennego funkcjonowania. Pamiętaj, że bardzo ważna jest profilaktyka, dlatego nawet, jeśli ten problem cię nie dotyczy, jest on na tyle powszechny, że warto wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy zapobiegawczo. Trening jest bezpieczny i wskazany także dla kobiet w ciąży, które znajdują się w grupie ryzyka nietrzymania moczu.

Ćwiczenia przy nietrzymaniu moczu - jak wykonywać je prawidłowo?

Ćwiczenia mięśni Kegla nie są skomplikowane. Kluczowe jest natomiast ich zlokalizowanie. Aby to zrobić, podczas oddawania moczu postaraj się zatrzymać strumień. To możliwe właśnie dzięki napięciu mięśni dna miednicy. Podczas wykonywania ćwiczeń musisz je napinać właśnie tak, jak w trakcie zatrzymywania strumienia moczu. Możesz to robić w różnych pozycjach: na stojąco, siedząco lub leżąco, choć na początek może ci być najłatwiej w ostatniej pozycji. Napięcie mięśni powinno trwać przez około 5 sekund, następnie rozluźnij je na 5 sekund i powtórz 4-5 razy podczas jednej serii. Kiedy już dojdziesz do wprawy, wydłuż czas napięcia i odpoczynku do 10 sekund. Ponadto postaraj się skupić podczas treningu wyłącznie na mięśniach Kegla, unikając napinania przy tym brzucha czy pośladków. Nie zatrzymuj także oddechu, zamiast tego postaraj się oddychać spokojnie i regularnie.

Nietrzymanie moczu – ćwiczenia, które mogą zdziałać cuda!

Po opanowaniu początkowej techniki postaraj się trenować mięśnie dna miednicy co najmniej 3 razy dziennie. Pozytywne efekty ćwiczeń pojawiają się po minimum 3 miesiącach, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Trening ten możesz jednak wykonywać właściwie w każdym miejscu i o każdej porze. Ważne, aby nie robić ćwiczeń podczas oddawania moczu (z wyjątkiem pierwszej próby, gdy muszą być prawidłowo zlokalizowane). Taki nawyk może bowiem doprowadzić do niepełnego opróżniania pęcherza, a to sprzyja infekcjom dróg moczowych. Jeżeli masz problem z wykonywaniem ćwiczeń mięśni Kegla, nie krępuj się zapytać lekarza o dokładną instrukcję.

Nietrzymanie moczu – leczenie, ćwiczenia…Jak jeszcze radzić sobie z tym problemem?

Aby osiągnąć szybki efekt, najlepiej zacznij ćwiczyć, kiedy tylko pojawią się u ciebie pierwsze objawy nietrzymania moczu. Wówczas łatwiej będzie ci nad nim zapanować. Zanim jednak terapia zacznie działać, sięgnij po profesjonalne zabezpieczenie, które zapobiegnie zabrudzeniom bielizny, plamom na odzieży i pomoże ci zachować higienę oraz suchość. Szeroką ofertę środków ochronnych dla osób, którym doskwiera o różnym nasileniu, znajdziesz na nasze