Z dniem 1 lipca 2023 zostanie uruchomiona funkcjonalność umożliwiająca wystawianie zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zleceń naprawy wyrobu medycznego w postaci elektronicznej (e-zlecenia).
Czym jest e-zlecenie?
Zgodnie z art. 38 ust 4d ustawy o refundacji e-zlecenie wystawia się w formie dokumentu elektronicznego podpisywanego:
1. kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
2. podpisem zaufanym,
3. z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnionym bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Od 1 lipca do 30 września 2023 r. będzie obowiązywał okres przejściowy, w związku z czym wystawianie e-zleceń będzie fakultatywne. Pozostajemożliwość wystawiania i weryfikowania zleceń na dotychczasowych zasadach, czyli za pośrednictwem systemów teleinformatycznych, systemów łączności bądź w formie papierowej poza systemem e-ZWM.
Pacjent, po pozytywnej weryfikacji zlecenia, otrzyma jak dotychczas, od wystawiającego zlecenie informację o wygenerowanym przez systeme-ZWM numerze zlecenia - bez konieczności wydruku zlecenia (nadal będzie możliwość generacji i pobrania pliku PDF z I i II częścią zlecenia).
Natomiast od 1 października 2023 r. wystawianie e-zleceń podpisanych elektronicznie będzie obligatoryjne.
Dodatkowo informujemy, że w związku z opublikowaniem rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie zleceniana zaopatrzenie w wyroby medyczneoraz zlecenia naprawy wyrobu medycznego, wprowadzono nowe wzory zlecenia i zlecenia naprawy, które będą obowiązywały od 1 lipca 2023 r..
Najważniejsze zmiany we wzorze zlecenia obejmują:
1. brak konieczności podpisywania III i IV częściprzez realizatora,
2. zmianę nazwy pola Unikalny numer identyfikacyjny na Identyfikator zlecenia. Identyfikator zlecenia dla zleceń papierowych pozostanie w obecnym kształcie. Dla zleceń wystawianych elektronicznie będzie posiadał nowy format składający się z 19 lub 20 znaków,
3. konieczność wskazania rodzaju i numeru dokumentu uprawniającego pacjenta do uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej w każdym przypadku, w którym potwierdzenie prawa do świadczeń następuje w sposób inny niż za pośrednictwem systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ),
4. obowiązek wpisania uzasadnienia medycznego w zakresieprzyznania większej liczbysztuk wyrobu medycznego w przypadku uprawnienia dodatkowego 47ZN, 47DN albo 47ZDN, o którym mowa w art. 47 ust. 1a i 1b ustawyz dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
5. zmianę nazwy pola IV.A.3 Wytwórca, model, nazwa handlowa i numer seryjny na Producent, model, nazwa handlowa i kod UDI. Podanie kodu UDI będzie obowiązkowe. W przypadku braku kodu UDI należy wskazać numer seryjny albo inny numer lub równoważny symbol jednoznacznie identyfikujący wyrób medyczny (np. numer EAN znajdujący się na opakowaniu).
1. identyfikatora zlecenia oraz numeru PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL daty urodzenia,
2. identyfikatora zlecenia oraz kodu dostępu (dot. E-zlecenia),
3. numeru PESEL oraz kodu dostępu (dot. E-zlecenia).
Realizator nadal będzie miał możliwość wygenerowania części III i IV zlecenia do pliku PDF. Zlecenia dotychczas wystawione zachowują swoją ważność, nie ma konieczności wystawienia nowego zlecenia na nowym wzorze.