Nietrzymanie moczu – ćwiczenia, które można robić wszędzie

Nieustanny nacisk na pęcherz? Mimowolne gubienie moczu? Takie objawy nietrzymania moczu (NTM) wbrew pozorom wcale nie zdarzają się rzadko i dotyczą nie tylko kobiet, bowiem także mężczyzn. Jak sobie z nimi radzić? Jak wygląda leczenie NTM?

Inkontynencja – leczenie

 

Inkontynencja (łac. incontinens –„nie trzymając przy sobie”) to objaw, w przebiegu którego dochodzi do niekontrolowanego wydalania moczu (łac. incontinentia urinae). To jednak termin rzadko spotykany, bo zdecydowanie częściej mówi się po prostu o nietrzymaniu moczu. Zgodnie z definicją International Continence Society (ICS) wyróżnia się trzy jego główne rodzaje:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  • naglące nietrzymanie moczu,
  • mieszane nietrzymanie moczu.

Leczenie nietrzymania moczu jest uzależnione od jego przyczyny. Medycyna ma wiele do zaoferowania w tej kwestii, ale dużo osób o tym nie wie. W obawie przed wstydem nie zgłaszają się one ze swoim problemem do lekarza, co niestety jedynie nasila dolegliwość, bo nieleczona, nie zniknie samoistnie.

Nietrzymanie moczu – objawy

W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu, które spowodowane jest osłabieniem mięśni dna miednicy, mocz wycieka z pęcherza mimowolnie podczas wysiłku fizycznego, kichania, kaszlu czy śmiechu. Jeśli potrzeba skorzystania z toalety jest bardzo silna, a do jego wypływu dochodzi w ciągu kilku sekund, rozpoznawane jest wówczas nietrzymanie moczu z naglącym parciem. Inkontynencję w tym przypadku może też wywołać zmiana pozycji ciała czy nawet odgłos lejącej się wody. A zatem jakie leki na nietrzymanie moczuokazują się skuteczne?

Nietrzymanie moczu – leczenie farmakologiczne

Osoby cierpiące na nietrzymanie moczu w pierwszej kolejności powinny zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Warto też wykonać ogólne badanie moczu, gdyż czasem to właśnie infekcja odpowiada za mimowolną mikcję. Przyjmowane leki również mogą powodować nietrzymanie moczu. Do jakiego lekarza zatem się udać? Kobiety mogą pójść ze swoim problemem do ginekologa (wizyta nie wymaga skierowania) lub urologa. Mężczyzn również dotyka nietrzymanie moczu. Jaki lekarz im pomoże? W tym przypadku niezbędna jest konsultacja urologiczna.

W pierwszej kolejności specjalista zbierze dokładny wywiad, może też sięgnąć po narzędzie oceny nietrzymania moczu, np. poprosić pacjenta o prowadzenie dzienniczka mikcji oraz notowaniewszystkich incydentów nietrzymania moczu przez kilka kolejnych dni. Zapisywać należy ponadto ilość przyjmowanych płynów i szczegóły epizodów inkontynencji (np. kichnięcie, wysiłek fizyczny). Pozwoli to określić, jaki charakter ma nietrzymanie moczu. Jakie lekizostaną zalecone, to zależy m.in. od rodzaju problemu i jego natężenia. W określonych sytuacjach farmakoterapia nie jest konieczna, wystarczy jedynie modyfikacja stylu życia.

Co na nietrzymanie moczu? Jak sobie pomóc na co dzień?

Nietrzymanie moczu to nie tylko problem natury medycznej, ale też społecznej. Wiele osób wycofuje się z ulubionych aktywności i unika spotkań z przyjaciółmi poza domem. Nie trzeba jednak tego robić. Warto sięgnąć specjalistyczne produkty higieniczne marki TENA, jak np. wkładki urologiczne czy bielizna chłonna, które zapewnią maksymalny komfort i bezpieczeństwo. Są cienkie, ale bardzo chłonne, niezwykle dyskretne, a przy tym delikatne dla skóry. W przypadku nocnych epizodów NTM warto także sięgnąć np. po specjalne pokrycia ochronne na łóżko, które je zabezpieczą, a choremu zapewnią komfort psychiczny i tym samym spokojny sen.

Operacja – nietrzymanie moczu. Czy jest konieczna?

Gdy terapia zachowawcza okazuje się nieskuteczna, nie pomaga też farmakoterapia, lekarz może zdecydować o zastosowaniu technik zabiegowych. Operacje nietrzymania moczudziś już są mniej inwazyjne niż dawniej. Dużą popularnością cieszy się zabieg laserowy. Tego typu rozwiązanie daje duże prawdopodobieństwo wyleczenia NTM.