Kropelkowe nietrzymanie moczu (NTM): czym jest to schorzenie?

 Kropelkowe objawia się wilgotnością na bieliźnie i delikatnym, ale wciąż nieprzyjemnym zapachem moczu.

Chociaż nie jest to bardzo dokuczliwy problem, pojawienie się go może świadczyć o innych schorzeniach lub prowadzić do rozwinięcia się bardziej dotkliwych form inkontynencji.

Jak radzić sobie z kropelkowym nietrzymaniem moczu i czy „domowe sposoby” na łagodzenie tych objawów mogą być najlepszym rozwiązaniem?

Czym jest kropelkowe nietrzymanie moczu

O kropelkowym nietrzymaniu moczu mówimy wtedy, gdy ilość popuszczonej uryny w ciągu ok. 4 godzin nie przekracza 50 ml.

Przekłada się to na delikatne zawilgocenie bielizny, które jest efektem niekontrolowanego wydalenia moczu.

To właśnie ilość niekontrolowanego wypływu uryny jest wskazówką dla lekarza do stwierdzenia, że jest to ten rodzaj inkontynencji.

Co ważne – ten wyciek nie wiąże się najczęściej z aktywnością fizyczną lub stresem: „po prostu następuje”.

Dodatkowo osobie dotkniętej tą formą NTM towarzyszy stałe uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.

Popuszczanie niewielkich ilości moczu w formie kropelek wiąże się też często ze słabszym strumieniem moczu.

Chociaż samo w sobie kropelkowe nie jest tak uciążliwe jak pełne/wysiłkowe NTM, to nie należy bagatelizować tego problemu – zwłaszcza gdy trudno jednoznacznie określić powód jego występowania.

Jest to z pewnością spora niedogodność, a z perspektywy osoby dotkniętej tym problemem – może być uciążliwe.

 

Co może powodować kropelkowe nietrzymanie moczu

Powodów wystąpienia tego problemu może być wiele, a dodatkowo fakt, że popuszczanie może pojawić się w innych okolicznościach (np. przy kaszlu, kichaniu lub wysiłku fizycznym, co może wskazywać na wysiłkowe nietrzymanie moczu) sprawia, że niekiedy trudno wskazać je jednoznacznie.

Najczęściej wymieniane przyczyny kropelkowego nietrzymania moczu to:

  • zmiany hormonalne – u mężczyzn powodujące dysfunkcję prostaty (gruczołu krokowego), a u kobiet problemy z pełną kontrolą nad cewką moczową, zwłaszcza w okresie menopauzy i andropauzy,
  • ciężki przebieg ciąży (po którym może pojawić się nietrzymanie moczu) lub wiele porodów,
  • kłopoty z kręgosłupem (mogą wpływać na pojawienie się większości form nietrzymania moczu),
  • infekcje układu moczowego – mogą prowadzić do upośledzenia funkcji pęcherza oraz cewki moczowej,
  • inne choroby towarzyszące (zwłaszcza przewlekłe, takie jak cukrzyca),
  • styl życia – otyłość i zaawansowana nadwaga, palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu,
  • przedłużające się stany zapalne układu moczowego czy problemy z nerkami,
  • inne nieprawidłowości związane z działaniem układu czy pęcherza moczowego,
  • niekiedy – osłabione ,
  • fizyczne uszkodzenie dróg moczowych, czy to w wyniku wypadku, czy też po zabiegu lub operacji.

Ta lista jest zbliżona do powodów typowego NTM.

Jedno jest pewne: z tym problemem warto udać się do lekarza – w pierwszej kolejności rodzinnego, a w dalszej (jeśli będzie taka potrzeba) do urologa lub innego wskazanego specjalisty.

W diagnostyce kropelkowego nietrzymania moczu przydatne są badania krwi i moczu.

Z takimi wynikami lekarz pierwszego kontaktu jest w stanie stwierdzić, czy w funkcjonowaniu organizmu nie ma żadnych niepokojących zmian.

Na tej podstawie może podjąć decyzję o dalszej diagnostyce lub skierowaniu do specjalisty, który lepiej przyjrzy się problemowi nietrzymania moczu.

Kropelkowe nietrzymanie moczu – leczenie

 Kropelkowe NTM jest przypadłością, którą należy łagodzić, jednak nie zawsze niezbędne jest leczenie farmakologiczne.

Przede wszystkim – bagatelizowanie tego typu nietrzymania moczu może prowadzić do pogłębienia się problemu.

Może to wpływać na obniżenie komfortu życia, stale wilgotna bielizna może też powodować nieprzyjemny zapach i zwiększać ryzyko rozwoju infekcji układu moczowego.

Najprostszym sposobem na łagodzenie, a co za tym idzie – leczenie zachowawcze – kropelkowego nietrzymania moczu pozostają:

  • ćwiczenia mięśni Kegla, odpowiedzialnych między innymi za kontrolę przepływu moczu,
  • ćwiczenia wzmacniające mięśnie podtrzymujące kręgosłup i ogólna łagodna aktywność fizyczna, dostosowana do formy i możliwości fizycznych,
  • zmiana nawyków żywieniowych (istotna w przypadku osób z zaawansowaną nadwagą oraz otyłych),
  • prowadzenie dzienniczka mikcji – może pomóc w psychicznym uregulowaniu podejścia do problemu, co może przełożyć się na zniwelowanie lub pozbycie się problemu (jest to element terapii behawioralnej),
  • regularnego korzystania z toalety i nieodwlekania oddawania moczu czy doprowadzania do przepełnienia pęcherza.

Między innymi takie zalecenia usłyszysz od lekarza pierwszego kontaktu i – co najważniejsze – są one skutecznym sposobem na poprawę kondycji układu moczowego, a co za tym idzie: zmniejszenie skali problemu z kropelkowym nietrzymaniem moczu.

Podobne wskazówki i ćwiczenia są istotnymi elementami procesu leczenia nietrzymania moczu, które wspierają też osoby zmagające się z innymi rodzajami tego schorzenia.

Jeśli jednak nie spowodują one poprawy, lekarz urolog może skierować na dodatkową diagnostykę (m.in. USG układu moczowego czy uroflow lub badanie urodynamiczne), które pomogą w określeniu powodu tego problemu.

W przypadku mężczyzn jednym z oczywistych badań będzie ocena kondycji prostaty (jej kondycja może przekładać się na pojawienie kropelkowego nietrzymania moczu u mężczyzn).

Dopiero na podstawie tych informacji lekarz podejmie decyzję o dalszym leczeniu.

Co ważne: wiele chorób zalicza się do „czynników ryzyka nietrzymania moczu”, co oznacza, że pojawienie się tego problemu może być tylko objawem innych schorzeń.

Brak kontroli nad tym wstydliwym problemem może prowadzić do jego pogłębienia i przerodzenia się w pełne .

W przypadku gdy kropelkowe NTM jest tylko objawem, wczesna diagnostyka może pomóc w wyleczeniu choroby, która je powoduje, co przełoży się na poprawę kondycji całego organizmu i zwiększenie komfortu codziennego życia.

 

 

Środki higieniczne na kropelkowe nietrzymanie moczu: jakie sprawdzą się najlepiej?

 W łagodzeniu objawów nietrzymania moczu (kropelkowego, ale nie tylko) poza ćwiczeniami i zaleceniami ze strony lekarza, bardzo przydatne są środki higieniczne na .

Wśród dostępnych na rynku środków higienicznych najlepiej dostosowanych do ich potrzeb warto wymienić:

  • podpaski na nietrzymanie moczu (np. z serii TENA Lady) – przypominają swoim wyglądem typowe środki stosowane w trakcie miesiączki, jednak są stworzone do wchłaniania moczu (podpaski menstruacyjne lepiej wchłaniają krew; np. środki na inkontynencję marki TENA mają specjalne wkłady dostosowane do wchłaniania wody, która jest rzadsza niż krew, dzięki czemu zapewniają lepszą skuteczność w zachowaniu suchości bielizny) oraz zapewniają lepszą ochronę przed nieprzyjemnym zapachem. Są to środki stosowane często w przypadku kropelkowego nietrzymania moczu u kobiet,

  • wkładki na nietrzymanie moczu – są dostępne w wersji dostosowanej do anatomii kobiet (TENA Lady) i mężczyzn (TENA Men). Łatwo je ukryć pod bielizną, a dzięki przylepcom doskonale trzymają się materiału i nie przesuwają, zapewniając poczucie komfortu i ochronę przed nieprzyjemnym zapachem

Z racji łagodnego charakteru problemu z niekontrolowanym oddawaniem moczu te dwa rodzaje środków higienicznych są wystarczające w większości przypadków.

Oczywiście – jeśli problem popuszczania moczu się pogłębia i staje się coraz bardziej uciążliwy (nawet mimo ćwiczeń czy zmiany stylu życia), warto skonsultować go z lekarzem.

Odpowiedzi na najczęstsze pytania:

Czym się różni wysiłkowe od inkontynencji kropelkowej?

Wysiłkowe NTM wiąże się z popuszczaniem moczu podczas wysiłku fizycznego – w zależności od skali problemu od podnoszenia bardzo ciężkich przedmiotów nawet do kichnięcia. Przy tym schorzeniu (ICD-10:N39.3) głównym powodem niekontrolowanego wycieku moczu jest wysiłek fizyczny. W przypadku kropelkowego NTM ten wyciek jest mniejszy i nie musi być związany w żaden sposób z wysiłkiem fizycznym.

Jakie choroby mogą powodować pojawienie się kropelkowego nietrzymania moczu?

Lista chorób, przy których może pojawić się niekontrolowane i mimowolne popuszczanie niewielkich ilości moczu jest dosyć długa. Wśród najczęstszych warto wymienić problemy z układem moczowym (stany zapalne, infekcje, itp.), kłopoty z układem nerwowym (zarówno choroby przewlekłe, jak np. Parkinsona, urazy mechaniczne kręgosłupa czy stany zwyrodnieniowe, powodujące ucisk na nerwy), układem mięśniowym (kontuzjowane lub osłabione mięśnie Kegla), czy ogólne (np. cukrzyca czy nadwaga). Co ważne: wybór metody leczenia kropelkowego nietrzymania moczu może być często bezpośrednio powiązany z identyfikacją schorzenia, które je powoduje.