Wzmacnianie mięśni Kegla u mężczyzn – ćwiczenia i ich znaczenie

Wiele się mówi o wzmacnianiu mięśni Kegla u kobiet, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że występują również u mężczyzn i mają ogromne znaczenie dla funkcji seksualnych, ale też odpowiadają za problemy z nietrzymaniem moczu. Gdzie są umiejscowione mięśnie Kegla mężczyzn?

Jak rozmawiać na temat nietrzymania moczu

Gdzie są umiejscowione mięśnie Kegla mężczyzn?

Mięśnie Kegla u mężczyzn to mięśnie łonowo-guziczne pomiędzy nasadą penisa i odbytem. Są to skoncentrowane wokół kości łonowej oraz gruczołu prostaty. 

Odpowiadają za wstrzymywanie strumienia moczu, a także wytrysku. W celu zlokalizowania mięśnia najlepiej podczas oddawania moczu na chwilę przerwać czynność. Mięśnie, które się wówczas napinają to właśnie mięśnie Kegla.

Dlaczego należy stosować ćwiczenia mięśni dna miednicy dla mężczyzn?

Dopóki nie występują problemy ze zbyt częstym oddawaniem lub nietrzymaniem moczu, a sprawność seksualna nie wzbudza niepokoju mężczyźni nie troszczą się o profilaktykę, która może ich uchronić przed nimi w przyszłości, co jest poważnym błędem. 

Stosowanie odpowiednich ćwiczeń pozwala na dłuższe i bardziej satysfakcjonujące życie seksualne. Mocne to przede wszystkim kontrola nad wytryskiem. 

Mięśnie Kegla odpowiadają nie tylko za przepływ moczu, ale również za twardość penisa w momencie wzwodu. Ćwiczenia wykonywane dzisiaj umożliwią zachowanie wysokiej sprawności seksualnej w późniejszych latach.

Regularne ćwiczenia mięśni Kegla dla mężczyzn to skuteczna metoda na poprawę kontroli nad pęcherzem. Wykonywanie takich ćwiczeń w pozycji stojącej jest najkorzystniejsze, ale dla początkujących zaleca się również pozycję leżącą, która umożliwia lepsze skoncentrowanie się na prawidłowym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy.

Przykładowe ćwiczenia na nietrzymanie moczu u mężczyzn

Podstawowe ćwiczenie na mięśnie Kegla polega na zaciskaniu mięśni dna miednicy, jakby chciało się zatrzymać strumień moczu. Wytrzymaj tak sekundę albo dwie, następnie zrób przerwę na 10 sekund i ponów ćwiczenie. Powtórz ten cykl 10 razy. W trakcie ćwiczeń, ważne jest skupienie na samych mięśniach Kegla - nie powinny pracować mięśnie brzucha, pośladków ani ud.

Kolejnym etapem treningu mięśni Kegla jest wydłużenie czasu zaciskania mięśni do 5 sekund. Systematyczne ćwiczenie tych męskich mięśni dna miednicy przynosi znakomite efekty.

Ćwiczenia na mięśnie Kegla dla mężczyzn to również naprzemienne, szybkie zaciskanie i rozluźnianie mięśni dna miednicy. Zacznij od 10 razy, następnie stopniowo wydłużaj sekwencję.

Spróbuj również napiąć mięśnie możliwie najmocniej i wytrzymać tak długo jak będziesz w stanie – to efektywne ćwiczenie na wzmocnienie mięśni dna miednicy. Ćwiczenie powinno trwać co najmniej 2 minuty, a zalecane są przynajmniej 2 treningi w tygodniu.

Regularne ćwiczenie mięśni Kegla dla mężczyzn to doskonała profilaktyka, ale również skuteczne wsparcie, gdy dysfunkcje już wystąpiły. Należy pamiętać, że rezultaty ćwiczeń dna miednicy nie są zauważalne z dnia na dzień - podobnie jak w przypadku innych treningów, wymagają one cierpliwości, ale ich skuteczność potwierdzają lekarze

Wzmocnienie mięśni dna miednicy dla mężczyzn przynosi wiele korzyści - od poprawy kontroli nad pęcherzem, przez silniejsze erekcje, po poprawę jakości życia seksualnego. Dlatego warto wprowadzić te proste ćwiczenia do swojej codziennej rutyny.

Opublikowano 29 sierpnia 2016 r. 

Zaktualizowano 13 maja 2024 r.

Powiązane artykuły

Higiena intymna dla osób dojrzałych

W przypadku problemów z nietrzymaniem moczu nie można lekceważyć zaleceń związanych z higieną intymną – począwszy od podmywania się po każdym epizodzie inkontynencji, przez używanie specjalnych kosmetyków, aż po stosowanie pieluchomajtek czy wkładek neutralizujących zapach moczu.

Ćwiczenia dna miednicy

Kontrolę nad opróżnianiem pęcherza można poprawić za pomocą odpowiednich ćwiczeń. Ćwiczenia dna miednicy, zwane też ćwiczeniami Kegla, mogą Ci pomóc zapobiec, zmniejszyć lub kontrolować swoje problemy z nietrzymaniem moczu.