ARTYKUŁY O NIETRZYMANIU MOCZU

Tutaj znajdziesz artykuły uzupełniające wiedzę na temat nietrzymania moczu

Podpaski higieniczne dla seniorów a zwykłe podpaski

Osoby starsze mogą borykać się z problemem nietrzymania moczu. To zjawisko fizjologiczne, choć też dla wielu osób niezwykle krepujące. Nic zatem dziwnego, że sami seniorzy, jak i ich opiekunowie, poszukują rozwiązań, które mogłyby zwiększyć komfort życia.

Odparzenie od podpaski u osób starszych – co robić?

Odparzenie od podpaski u osób starszych nie należy do rzadkości. Za problem odpowiadać mogą nieprofesjonalne produkty chłonne, długotrwały kontakt skóry z wilgocią i innymi czynnikami drażniącymi, narażenie na tarcie i nieprawidłowa higiena okolic intymnych. Dolegliwości sprzyjają również procesy, które towarzyszą starzeniu się skóry: utrata wody, atrofia (stopniowy zanik) naskórka i skóry właściwej oraz stres oksydacyjny, związany z nadmierną produkcją wolnych rodników. Skóra osób w podeszłym wieku nie może skutecznie pełnić roli ochronnej. Osłabienie bariery naskórkowej zwiększa ryzyko zapaleń i podatność na infekcje.

Opieka nad chorym leżącym – o czym należy pamiętać?

Opieka nad osobą leżącą wymaga zrozumienia i życzliwości. Osoby chore przewlekle, długotrwale unieruchomione w łóżku zwykle potrzebują czasu, by zaakceptować swój stan. Prócz cierpienia fizycznego może towarzyszyć im strach, lęk, bezradność, smutek, żal i wiele innych uczuć. Niełatwo pogodzić się z własną słabością, zależnością od innych. W literaturze medycznej podkreśla się, że opieka tego rodzaju ściśle wiąże się z poszanowaniem autonomii i godności chorego. Należy o tym zawsze pamiętać.

Nietrzymanie moczu u osób starszych – kiedy należy sięgnąć po pampersy?

Nietrzymanie moczu i kałuto częste, bardzo krępujące przypadłości, których ryzyko wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Jak pomóc osobie, która się z nimi boryka, aby mogła zawsze czuć się świeżo, komfortowo oraz uniknęła przykrych podrażnień skóry? Pierwszą pomocą są pieluchy dla dorosłych, zwane potocznie „pampersami”. Sprawdź, kiedy warto zacząć ich używać.

Pielęgnacja osób starszych – o czym należy pamiętać?

Jak pielęgnować osobę starszą, która nie potrafi już samodzielnie przygotować sobie jedzenia, ubrać się, umyć i skorzystać z toalety? To ważne, ale również trudne zadanie, szczególnie dla osoby niedoświadczonej w tym zakresie. Poniżej znajdziesz kilka aspektów, o których warto pamiętać.

Opieka nad ludźmi starszymi - o co należy zadbać?

Jak dbać osoby starsze, aby otrzymały wszystko, czego potrzebują? Z jednej strony konieczne są czynności pielęgnacyjne, związane ze stanem zdrowia, czyli zapewnienie leków, karmienie, pojenie, mycie, przebieranie, profilaktyka przeciwodleżynowa. Z drugiej, nie można zapominać o rozmowie i zapewnieniu rozrywki, co jest ważne ze względu na stan psychiczny leżącego pacjenta. Oto kilka punktów, poruszających ważne aspekty opieki nad starszą osobą.

Domowy sposób na odleżyny

Odleżyny na pośladkach, łopatkach albo piętach to bardzo poważny problem, który może skończyć się groźnym zakażeniem. Dlatego lepiej im zapobiegać, niż je leczyć. Czy istnieją skuteczne domowe sposoby na odleżyny? Co robić, kiedy pojawią się pierwsze objawy owrzodzeń? Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się więcej na ten temat.

Profilaktyka przeciwodleżynowa - najważniejsze punkty

Niebezpiecznym powikłaniem długotrwałego siedzenia lub leżenia są odleżyny. Profilaktyka odleżyn powinna więc stanowić ważny punkt opieki nad chorą osobą od samego początku unieruchomienia. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i stworzeniu podopiecznemu komfortowych warunków ryzyko uszkodzeń skóry jest znacznie mniejsze.

Jak zadbać o łóżko pacjenta z problemem nietrzymania moczu?

Wodoodporna podkładka na łóżkoto niezbędny element wyposażenia w przypadku wszystkich osób chorych leżących. Jeśli zaś w grę wchodzi problem nietrzymania moczu, przydają się nie tylko podkładki na łóżko, ale też na sofy, fotele, krzesła. Jak jeszcze zadbać o łóżko podopiecznego, który nie jest w stanie kontrolować pęcherza? Oto garść przydatnych wskazówek.

Opieka nad rodzicem – o tym musisz pamiętać!

Dbanie o członka rodziny, choć czasami sprawia problemy, może być źródłem wielkiej satysfakcji. W niektórych przypadkach opieka nad rodzicem lub rodzicami jest pełna (wspólne mieszkanie), czasami, jeśli starsza osoba jest jeszcze wystarczająco samodzielna, mieszka oddzielnie, a opieka jest częściowa. Oto kilka podpowiedzi, o czym trzeba pamiętać, aby zapewnić starszym rodzicom odpowiedni komfort.

Opieka nad osobą starszą w domu – 5 rzeczy, o które trzeba zadbać

Długoterminowa, prywatna opieka domowa dla osób starszych to luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Często dzieci lub wnuki, które nie mają w tym zakresie żadnego doświadczenia, muszą odkryć w sobie pielęgniarskie zdolności i zaopiekować się bliskim. Poznaj kilka wskazówek organizacyjnych, dzięki którym opieka nad osobą starszą będzie dużo łatwiejsza.

Jak wybrać majtki chłonne dla dorosłych?

Specjalistyczne majtki dla dorosłych, borykających się z nietrzymaniem moczu, zapewniają suchość i wygodę w różnych sytuacjach. Dzięki profesjonalnemu zabezpieczeniu senior nie musi już zamykać się w czterech ścianach. Optymalna ochrona pozwala zniwelować takie „skutki uboczne” nietrzymania moczu, jak nieprzyjemny zapach albo przeciekanie w najmniej odpowiednich sytuacjach. Jak wybrać najlepsze majtki dla starszych osób? Koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Opiekun osoby starszej także powinien o siebie dbać

W obliczu starzenia się społeczeństwa obecnie znaczna grupa seniorów potrzebuje opieki. Tymczasem w ośrodkach opiekuńczych nie zawsze znajduje się miejsce; zdarza się też, że skorzystanie z tego typu pomocy jest zbyt trudną decyzją dla bliskich. Wówczas opiekunem zostaje ktoś z rodziny, czasami obowiązki współdzielą dwie osoby lub więcej. Trzeba pamiętać, że takiej osobie nie jest łatwo, a u niektórych rozwija się nawet zespół stresu opiekuna. Jak można sobie pomóc?

Wsparcie rodzinne dla osób starszych z problemami zdrowotnymi

Pogarszające się zdrowie u osób starszychz biegiem czasu ogranicza ich aktywność. Część z nich potrzebuje kompleksowej opieki, część jest w pewnym stopniu samodzielna, jednak wiele rutynowych czynności sprawia problemy. Bez względu na to, czy senior przebywa w ośrodku opiekuńczym, czy w domu, potrzebuje wsparcia bliskich. Jak można mu pomóc?

Opiekun rodzinny czy w domu opieki?

Często osoby starsze, schorowane i niesamodzielne potrzebują intensywnej opieki i wsparcia. Tymczasem prywatny, profesjonalny opiekun osób starszych, który przychodzi każdego dnia na co najmniej kilka godzin, to dla wielu rodzin wydatek, na jaki nie mogą sobie pozwolić. Pozostaje umieszczenie podopiecznego w ośrodku opiekuńczym lub sprawowanie nad nim opieki osobiście. Które rozwiązanie jest lepsze?

Opiekunka osób starszych – jak nią zostać?

Opieka nad senioraminie zawsze jest łatwa, jednak rola opiekunki (lub opiekuna) jest ważna i może dać wiele satysfakcji. Obecnie na rynku pracy istnieje duże zapotrzebowanie na opiekunki. Jakie wymagania trzeba spełnić i jakie cechy charakteru są przydatne w tym zawodzie? Zapoznaj się z poniższym informatorem.