Mój bliski wymaga pomocy, a ja mieszkam w innym mieście

Być może mieszkasz w innym mieście niż Twój bliski, który potrzebuje pomocy – na przykład rodzic w zaawansowanym wieku. Pewnie zastanawiasz się, co możesz dla niego zrobić. Wielu opiekunów znajduje się w tej sytuacji. Dowiedzieliśmy się od nich, że mimo dystansu możesz zrobić wiele, aby pomóc bliskiemu. Możesz:
 
  • zapewniać bliskiemu wsparcie emocjonalne poprzez utrzymywanie kontaktu
  • koordynować dla niego usługi (na przykład zatrudnić lokalnego opiekuna lub osobę do sprzątania, kontaktować się regularnie z zatrudnionymi osobami, aby upewniać się, że nie występują problemy)
  • zarządzać dokumentacją medyczną i zdrowotną oraz dojeżdżać na ważne wizyty medyczne
  • dowiedzieć się, kiedy bliski chciałby mieć towarzystwo i poprosić członka rodziny lub przyjaciela o wizytę o ustalonej porze
Opieka na odległość może stanowić wyzwanie. Ale istnieją sposoby, aby przezwyciężyć dzielące Was kilometry. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, jak zaopiekować się bliskim na odległość:

Opracuj plan

Na początek warto poznać szczegółowo sytuację bliskiego, potencjalne trudności, z którymi się mierzą oraz poziom pomocy, jakiej wymagają. Postaraj się znaleźć lokalne zasoby oraz sposoby na zapewnienie zdalnej pomocy. Notuj stan zdrowia bliskiego oraz kwestie prawne i finansowe, które wymagają uwagi. 
 
Przygotuj listę ważnych numerów kontaktowych, informacje ubezpieczeniowe, numery kont i inne ważne dane. Postaraj się także dowiedzieć jak najwięcej o chorobach bliskiego i potrzebnych formach leczenia.

Produkty higieniczne oraz produkty chłonne dla osób z nietrzymaniem moczu

Skoro Twój bliski mieszka sam, prawdopodobnie jest w stanie dość dobrze o siebie zadbać. Mimo to możesz mu pomóc, wybierając właściwy produkt dla osób z nietrzymaniem moczu. Wciągane majtki chłonne na TENA Pants sprawiają wrażenie zwykłej bielizny: łatwo je założyć bez pomocy. Zobacz, jak łatwo zakładać majtki chłonne TENA –  .
 
Sytuacja każdej osoby z nietrzymaniem moczu jest inna. Aby znaleźć produkt z odpowiednim poziomem chłonności, użyj narzędzia Wybór produktów TENA. 
 
Możesz zamówić potrzebne produkty na adres swojego bliskiego. Zamawiaj bezpośrednio na TENA Direct.

Zbuduj lokalną sieć osób do kontaktu

Jeśli mieszkasz z dala od bliskiego, możesz organizować regularne wizyty sąsiadów, znajomych i rodziny. Oni natomiast mogliby informować Cię o aktualnym stanie bliskiego. Możesz nawet zaproponować, że zatrudnisz zawodowego opiekuna, który dotrzyma towarzystwa bliskiemu. Bez względu na ustalenia, pamiętaj o przygotowaniu lokalnych numerów kontaktowych na wypadek sytuacji awaryjnych. 

Bądź w regularnym kontakcie

Oczywiście staraj się jak najczęściej odwiedzać bliskiego. W ten sposób bezpośrednio sprawdzisz jego potrzeby fizyczne, emocjonalne i finansowe. Jeśli osobiste wizyty nie wchodzą w grę, korzystaj z telefonu, tabletu lub Internetu, aby być w kontakcie. 
Skype, WhatsApp, Viber, Facebook Messenger oraz Apple FaceTime to narzędzia ułatwiające komunikację. 
 
Jeśli Twój bliski ma telefon komórkowy, upewnij się, że wie, jak z niego korzystać. Sprawdź, czy zapisał ważne numery w pamięci telefonu. Niektórzy operatorzy oferują bezpłatne samouczki w Internecie i w sklepie, a także niskie abonamenty dla seniorów, którzy używają telefonu tylko w sytuacjach awaryjnych. 
 
Warto również rozejrzeć się za zmodyfikowanymi telefonami na potrzeby osób starszych. Zazwyczaj możne je obsługiwać głosowo, mają większe przyciski lub mogą współpracować z aparatami słuchowymi. 

Przygotuj się na sytuacje awaryjne

Przygotuj się na nagłe sytuacje, przygotowując plan działania w razie sytuacji awaryjnej. Miej pod ręką numer kontaktowy do osoby mieszkającej blisko Twojego krewnego, która będzie mogła szybko zareagować. Przygotuj także środki finansowe w razie potrzeby nagłego przyjazdu do bliskiego.
 
Możesz kupić bliskiemu bransoletkę alarmową, jeśli się zgodzi. Urządzenie to można aktywować dotknięciem przycisku, aby poinformować lokalnego opiekuna o zagrożeniu. 

Uzyskaj wsparcie profesjonalisty

Rozważ zatrudnienie zawodowego opiekuna, który zapewni Twojemu bliskiemu posiłki, opiekę oraz inną pomoc. W opiece nad bliskim może również pomóc opiekun społeczny lub pracownik socjalny.