Wygląda na to, że Twoja lokalizacja to <country>

Przejdź na swoją regionalną stronę TENA z lokalnymi informacjami.

Jak dzielić się obowiązkami

Starsza kobieta z dwiema młodszymi kobietami – dzielenie się opieką

Możesz prosić o pomoc

Nawet jeśli pełnisz rolę głównego opiekuna, nie oznacza to, że musisz wykonywać wszystkie obowiązki samodzielnie. Twoja rodzina i znajomi z pewnością chętnie Ci pomogą – wystarczy ich o to poprosić. Jeśli tego nie zrobisz, nikt nie będzie wiedział, że potrzebujesz pomocy. Nie wahaj się: 
 
prośba o pomoc nie jest oznaką słabości. Wręcz przeciwnie. Dzięki temu znajdziesz czas dla siebie, aby nieco odpocząć. A to z kolei pozwoli Ci lepiej pełnić rolę opiekuna. 

Jak prosić o pomoc

Wybierz odpowiednią porę, na przykład spotkanie w gronie rodziny lub znajomych albo gdy ktoś bliski widzi Cię podczas pełnienia obowiązków opiekuna. Pamiętaj, aby szczerze mówić o sytuacji. Im lepiej inni zrozumieją sytuację, tym chętniej zgłoszą chęć pomocy.
 
Rodzina i znajomi mogą po prostu nie wiedzieć, jak Ci pomóc mimo dobrych chęci. Opowiedz szczegółowo o obowiązkach i podkreśl, że są stosunkowo proste i łatwe do wykonania.

Jak dzielić się obowiązkami?

Zacznij od prostych zadań, takich jak zakupy. Poproś innych o pomoc w konkretnych czynnościach o określonych porach. Poproś o:
 
  • pomoc w sprzątaniu domu;
  • pomoc w zakupach (leków, żywności, posiłków lub produktów do domu);
  • odwiedzanie bliskiego, aby dotrzymać mu towarzystwa (np. wspólna gra w karty lub gry planszowe, spacer, oglądanie filmów).

Inne ważne kwestie

Opracuj grafik, aby potwierdzić zadania wszystkich pomocników. Pamiętaj, że niektórzy mogą chętniej pomagać w towarzystwie niż w pojedynkę.
 
Daj pomocnikom wolność i unikaj kontrolowania ich na każdym kroku. W przeciwnym razie mogą odnieść wrażenie, że masz wszystko pod kontrolą i tak naprawdę nie potrzebujesz pomocy.

Bądź w kontakcie z innymi opiekunami

Poszukaj grup wsparcia dla opiekunów w Internecie. Spotykaj się z innymi opiekunami w swojej okolicy. Warto dzielić się doświadczeniami z osobami, które są w podobnej sytuacji. Mogą okazać się źródłem wielu cennych rad.

Zamów bezpłatne próbki

Znajdź właściwe produkty dopasowane do konkretnych potrzeb.

Zamów teraz

What are cookies?

Lorem ipsum dolor sit amet lorem ipsum dolor sit amet lorem ipsum dolor sit amet.