Wygląda na to, że Twoja lokalizacja to <country>

Przejdź na swoją regionalną stronę TENA z lokalnymi informacjami.

Ergonomia – porady praktyczne

Starsza para siedząca z młodą kobietą – jak opiekować się bliskimi bez przeciążania się

Troska opiekuna o samego siebie

Opieka nad inną osobą wiąże się z częstym podnoszeniem lub zginaniem: musisz pomóc podopiecznemu wstać z łóżka, ubrać się, usiąść na wózku itd. Opiekunów otaczają liczne zagrożenia, np. wynikające z układu mebli w mieszkaniu. Bardzo ważne jest zatem zapobieganie wypadkom, aby nie dopuścić do zrobienia krzywdy sobie lub bliskiemu. Na szczęście istnieją sposoby, aby ochronić siebie przed nadwyrężeniem i obrażeniami ciała. Metody te wywodzą się z zasad ergonomii.
 
Ergonomia określa właściwe sposoby poruszania się, podnoszenia oraz rozmieszczenia przedmiotów wokół nas. Stosując się do zasad ergonomii, zredukujesz ryzyko obrażeń, poprawisz komfort bliskiego oraz będziesz w stanie pełnić rolę opiekuna przez wiele lat.
Chroń swoje plecy

Możesz zredukować ryzyko obrażeń (zwłaszcza pleców), poznając poniższą technikę bezpiecznego podnoszenia. W dalszej części artykułu znajdziesz dodatkowe sposoby na unikanie wypadkom podczas pełnienia roli opiekuna.

Bezpieczne podnoszenie

Aby wygodnie i bezpiecznie unieść podopiecznego, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją: 
  1. Stań jak najbliżej podnoszonej osoby.
  2. Stań stabilnie i pewnie na nogach, kierując stopy w stronę bliskiego.
  3. Chroń plecy podczas podnoszenia poprzez zgięcie kolan do przysiadu, zanim rozpoczniesz podnoszenie. Zachowaj wyprost pleców i podnoś podopiecznego siłą wewnętrznych mięśni brzucha.
  4. W trakcie podnoszenia stój jak najbliżej podnoszonego. Dzięki temu unikniesz urazów pleców wywołanych pochylaniem się lub zginaniem pleców. Metoda ta sprawdzi się także podczas obracania podopiecznego z boku na bok oraz z pleców na bok.
  5. Unoś/obracaj podopiecznego płynnym ruchem. 

Czy wiesz, że na rynku dostępne są urządzenia do podnoszenia podopiecznych? Niektóre organizacje pomocowe pomagają w finansowaniu takich urządzeń – zajrzyj do artykułu Lokalne stowarzyszenia i instytucje charytatywne   

Inne sposoby na łatwiejsze podnoszenie

Aby zapewnić optymalne warunki opiekuńcze, upewnij się, że:
 
  • krzesło i stolik nocny Twojego bliskiego mają podobną wysokość;
  • masz dostęp do łóżka z obu stron;
  • przestrzeń, po której będziesz poruszać się z bliskim nie jest zatarasowana; 
  • możesz łatwo wyregulować pozycję oparcia.

W trosce o komfort i bezpieczeństwo, zabezpiecz łóżko i krzesła/fotele przed wilgocią

Miejsca, gdzie Twój bliski leży lub siada, mogą zostać zamoczone. Może to dotyczyć kanapy, fotela, łóżka, materaca lub dywanu. Konsekwencją może być mokra i śliska podłoga, która stanowi zagrożenie dla Ciebie i Twojego bliskiego.
 

Aby uniknąć ryzyka, możesz zabezpieczyć meble przed wilgocią za pomocą sprayu ochronnego do tkanin. Możesz także chronić łóżko i krzesła naszymi jednorazowymi podkładami– dowiedz się więcej

 

Więcej wskazówek, jak zabezpieczyć dom znajdziesz w artykule Bezpieczny dom 

Zamów bezpłatne próbki

Znajdź właściwe produkty dopasowane do konkretnych potrzeb.

Zamów teraz

What are cookies?

Lorem ipsum dolor sit amet lorem ipsum dolor sit amet lorem ipsum dolor sit amet.